7099. Laveaux (de) Teresa Maria, (ur. 1940)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Laveaux (de) Teresa Maria, (ur. 1940)

Postprzez Marcin » 02.03.2010

Teresa Maria de Laveaux, muzykolog, publicysta, dziennikarz. Ur. 20.02.1940 w majątku ziemskim Łukowa (mapa), koło Tarnowa, córka Jana Zdzisława de Laveaux i Józefy Ziemińskiej.
Studiowała muzykologię na wydziale-historyczno-filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a następnie na wydziale historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Studia uzupełniające w Wenecji w roku 1965. Dyplom ukończenia studiów Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Józefa Chomińskiego otrzymała w roku 1964. Tytuł pracy magisterskiej: „Styl galant w muzyce francuskiej XVIII wieku”.
W latach 1964–1967 pracowała w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, jako sekretarz festiwali i kongresów „Musica Antiqua Europae Orentalis”. W latach 1966–1970 w Redakcji Muzycznej Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy. W latach 1970–1982, a następnie 1989–1996 w Ośrodku Telewizji Polskiej w Katowicach. W dorobku twórczym ma kilkaset audycji radiowych i programów telewizyjnych związanych z tematyką kulturalną, a głównie muzyczną – reportaży, felietonów, filmów dokumentalnych. Była autorem, redaktorem, prowadzącym, scenarzystą, reżyserem. Uczestnikami jej audycji, programów, filmów byli wybitni twórcy z wielu dziedzin kultury i sztuki: malarze (Z. Beksiński, W. Świerzy), scenografowie (K. Zachwatowicz, A. Kreutz-Majewski), pisarze (A. Szczypiorski, P. Wierzbicki), aktorzy (G. Holoubek, A. Hanuszkiewicz, Z. Zapasiewicz), reżyserzy (K. Zanussi, R. Peryt), niemal wszyscy współcześni polscy kompozytorzy (wśród nich: W.Lutosławski, K. Penderecki, T. Baird, K. Mayer, W. Kilar, H. M. Górecki), muzycy - wykonawcy wielu specjalności: zespoły kameralne, soliści, dyrygenci, orkiestry, a także: A. Suchocka, E. Łętowska, S. Kisielewski i inni. Jest autorką kilkunastu cykli programów telewizyjnych: Monografie muzyczne, Spotkania z kompozytorami, Muzyka polska XX wieku, Estrada młodych muzyków, Spotkania z Polihymnią, reportaży filmowych z udziałem wielu znanych postaci środowiska artystycznego, scenariuszy filmowych, których była realizatorem: między innymi „Owoc natchnienia” z udziałem W. Lutosławskiego, „Widmo-malarski żywot Ludwika de Laveaux”. Od roku 1964 zajmuje się również publicystyką prasową. Jej artykuły znajdują się w „Ruchu muzycznym”, „Biuletynie Unesco”, „Radiu i Telewizji”, „Radarze”, „Przekroju” „Gazecie Pomorskiej”, „Dzienniku Zachodnim”, „Panoramie”, „Studio”,”Krakowie”, a także w zagranicznej prasie polskiej: londyńskim „Dzienniku Polskim”, amerykańskim „Nowym Dzienniku”, z którym nadal współpracuje. Jej zbiór rozmów z wybitnymi postaciami życia kulturalnego pt. „Muzyka moja miłość” (wyd. Agat Prim, Kraków 1997). Współpracowała z Muzeum Narodowym w Krakowie przy organizacji wystawy malarskiej Ludwika de Laveaux w roku 1995.

W roku 1965 zawarła związek małżeński z Wiesławem Brychcy, inżynierem i artystą śpiewakiem, który studiował na Politechnice Krakowskiej, Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie i Gdańsku, a także w Brugge (Belgia) i Sofii. Obecnie mieszkają w Krakowie. Teresa de Laveaux, należy do piątego pokolenia polskiej gałęzi francuskiej rodziny de Laveaux, wywodzącej się z XIII wieku z Lotaryngii. Jest też ostatnim żyjącym zamieszkałym w Polsce członkiem rodziny de Laveaux noszącej to nazwisko.
[biogram autorski]

:drzewo: Genealogia rodziny de Laveaux
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do L____