9834. Kakowski h.Kościesza

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Kakowski h.Kościesza

Postprzez jerzy » 03.06.2010

KAKOWSKI h. KOŚCIESZA. Wzięli nazwisko od wsi Kaki, na Ma¬zowszu, z którego przenieśli się na Ruś Czerwoną i do Litwy. Józef i synowcowic jego, Jan i Sebastyan, synowie Niemierzy, otrzymali 1537 roku potwierdzenie nabycia części Starych Pieczysk w 1495 r. przez Jana, syna Wawrzyńca (Metr. Kor.). N., rotmistrz królewski 1627 r., dostał w nagrodę zasług wieś Rożniatów (Akta Lubelskie). Wojciech ożeniony z Katarzyną Podoską 1637 r. Stefan żonaty z Truskolaską, 2v. Dominikową Potocką, podskarbiną nadworną koronną 1680 r. Po Stanisławie syn Michał, podcza¬szy nowogrodzki 1688 r., podstoli dobrzyński 1695 r., z żony Bogumiły Przyborowskiej miał synów, Michała, który podpisał elekcyę z ziemią dobrzyńską 1697 r.s i Adama, żonatego z Maryanną Koczańską.
Jan podpisał elekcyę 1697 r. z wojew. inowrocławskiem. Walenty, ożeniony z Justyną Poniatowską, miał synów, Franciszka i Jana, po którym syn Walenty 1734 r. (Don. Vars.).
Andrzej, podstarosta bełzki 1640 r., miał synów: Andrzeja, Heronima i Jakóba. Jakób, podwójewodzy bełzki 1642 r. Stefan, syn Andrzeja, zaślubił Justynę Raczyńską i z niej pozostawił synów: Benedykta, Stanisława, towarzysza husarskiego, i Andrzeja, cześnika trembowelskiego, posła na sejm i deputata na Trybunał radomski 1727 r., komisarza do konfederacyi tarnogrodzkiej, po którym z żony Heleny Baworowskiej synowie, Stefan, Jezuita, i Gabryel, pułkownik pancerny, chorąży nowogrodzki i poseł na sejmy 1732 i 1733 r., oraz córka Justyna Ledóchowska.
Benedykt, najstarszy syn Stefana i Raczyńskiej, podczaszy bracławski 1718 r.. a podobno i cześnik trembowelski, z żony Maryanny Stanisławskiej miał syna Antoniego, wylegitymowanego w Galicyi 1783 r., i córkę Helenę Sokolnicką, skarbnikowę ciechanowską.
Antoni, syn Grzegorza i Ewy Ulatowskiej, łowczy wendcński, członek Stanów galie, wylegitymowany w Galicyi 1782 r., był żonatym z Barbarą Kaczkowską, podczaszanką latyczowską.
Michał i Tomasz, synowie Wojciecha i Franciszki Zbijewskiej, wnukowie Marcelego i Magdaleny Brylińskiej, oraz Jan, członek Stanów, wylegitymowani w Galicyi 1782 r. (Bon.).
Aleksander sprzedał Szymonowi Niestojemskiemu dobra Kaki, Kosmany i Wituldy, które w 1697 r. odziedziczył po Stanisławie Rakowskim; z żony Katarzyny Młodeckiej jego córka Anna za Aleksandrem Parulem i syn Michał miał synów, Wojciecha i Jana. Z nich po Wojciechu syn Bal¬tazar z Maryanny Szczepankowskiej pozostawił syna Antoniego, dziedzica wsi Załogi-Cibory, w pow. przasnyskim, wylegitymowanego w Królestwie 1840 r., a po Janie syn Walenty z żony Agnieszki Rudzieńskiej miał syna Stanisława, wylegitymowanego w Królestwie 1840 r.
N., sędzia grodzki witebski, miał córkę Katarzynę za Bogdanem Starosielskim, podsędkiem witebskiem 1714 r. Marcin, podczaszy nowogrodzki 1744 r. Jan, budowniczy witebski 1767 r.
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Powrót do K____