11423. Wardeński

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wardeński

Postprzez jaybeere » 09.09.2010

Wardeński h. Godziemba, v. Wardęski, Wardąski, Wardyński, licznie rozrodzona rodzina wielkopolska, która przyjęła nazwisko od majątku Wardężyn k/ Rychwału w pow. konińskim, woj. kaliskim. Jeszcze w XVII stuleciu dziedziczyli cząstkowo na Wardężynie Małym i Wielkim, Jaroszewicach Mokrych i Pieczyskach. Są jednego pochodzenia z Jaroszewskimi z pobliskich Jaroszewic. Jedna gałąź osiedliła się na Rusi Czerwonej. Z nich: Andrzej Godziemba Wardeński, stolnik buski. Andrzej, wnuk poprzedniego, stolnik latyczowski, starosta wiśniowiecki; poseł na sejmy.
W tej samej wsi Wardężyn, miały też swoje części dziedziczne inne rodziny Wardęskich vel Wardeńskich, pieczętujące się herbami Leliwa i Nałęcz. Dla odróżnienia się już w XVI wieku przyjmowali rozmaite przydomki, jak Cesarz, Cesarzowicz, Gocz, Kantor, Kantorek, Wszołek, Ramek, Mały-Maciek itd.
Źródła: Dw. Teki; Nies. XI 470-471.

http://polishgenealogy.blogspot.com/201 ... enski.html
jaybeere
Kreator Forum
Kreator Forum

Powrót do W____