19174. Warzager Dawid

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Warzager Dawid

Postprzez wanka » 20.09.2012

Dawid Warzager (1838-1925),
    uczestnik powstania styczniowego, artysta malarz, twórca wystroju w tomaszowskiej synagodze, założyciel całej dynastii tomaszowskich malarzy.

    Dawid Warzager osiedlił się w Tomaszowie Mazowieckim po upadku powstania styczniowego. Bracia Warzagerowie zostali sprowadzeni do miasta jako znani żydowscy artyści-malarze, których zatrudniono do ozdobienia wnętrza Wielkiej Synagogi w Tomaszowie Mazowieckim, zbudowanej w latach 1864-1878.

    Zmarł w Tomaszowie Mazowieckim. Pochowany tamże na tutejszym cmentarzu żydowskim. Nagrobek zachował się do dnia dzisiejszego (nr 09.095). W małżeństwie z Fajgą Ittą z Grynbergów pozostawił dwóch synów z zawodu „malarzy pokojowych”: Lejbusia (1881-1942), przewodniczącego Rady Starszych Ludności Żydowskiej (Judenratu) w getcie tomaszowskim, i Idela (ur. 15 stycznia 1887 r.). Był założycielem całej dynastii tomaszowskich malarzy. [wikipedia.org]
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do W____