25226. Kaczmarek Stanisław

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Kaczmarek Stanisław

Postprzez wanka » 19.05.2014

Kaczmarek Stanisław
urodził się 6 maja 1909 roku w Smogorzewie. Syn Franciszka i Franciszki z domu Pawlak. W Drzęczewie ukończył Szkołę Powszechną. Do 16 roku życia pozostał przy rodzicach. Następnie pobierał praktyczną naukę w zawodzie stolarza. 4 marca 1931 roku powołany został do czynnej służby wojskowej i wcielony do 3 baterii 1 Dywizjonu 17 Pułku Artylerii Lekkiej w Gnieźnie na stanowisku jezdnego w zaprzęgu działa. We wrześniu tego roku przeniesiony do rezerwy. W latach 1933-1939 pracował jako robotnik w leśnictwie Godurowa. 28 sierpnia 1939 roku został zmobilizowany do 28 Pułku Artylerii Lekkiej w Dęblinie, z którym brał udział w kampanii wrześniowej. 1 września - jak wspomina - pułk zajął pozycje wyjściowe w rejonie Dęblina, a w następnych dniach przeprawił się prze Wisłę i zajął pozycje obronne. 8 września pułk oraz pozostałe jednostki dywizji wycofały się w kierunku Zamościa. Po stoczeniu kilku walk w tym rejonie pułk został rozbity. 25 września dostał się do niewoli niemieckiej. Dwa dni później został zwolniony i powrócił do domu. Od 1940 roku do 1948 roku pracował jako stolarz w firmie Grzymisławskiego (w latach 1940-1945 zarządzanej przez Niemców), a przez następny rok w Budowlanym Przedsiębiorstwie Powiatowym w Gostyniu, w charakterze robotnika. W latach 1949-1956 prowadził usługowy punkt stolarski, a następnie do października 1959 roku pracował w Przedsiębiorstwie Budowlanym PGR Gola. Od 14 października aż do przejścia na emeryturę zatrudniony był w Spółdzielni Pracy "Pallas", w dziale zabawkarskim. Zmarł 15 grudnia 1991 roku w Poznaniu. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Gostyniu.
Opracowano na podstawie: Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Ankieta personalna ZBoWiD, Spółdzielnia Pracy "Pallas", Akta osobowe Stanisława Kaczmarka.
Roman Tomaszewski
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do K____