25442. Kaczmarek Jan

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Kaczmarek Jan

Postprzez wanka » 18.06.2014

Jan Kaczmarek
urodził się 29 listopada 1912 roku w Essel w Niemczech. Syn Rocha i Marianny z domu Jankowska. Po I wojnie światowej powrócił z rodzicami do kraju i zamieszkał w Starym Gostyniu. Ukończył szkołę powszechną, a następnie Publiczną Szkołę Dokształcającą Zawodową w Gostyniu. Z zawodu stolarz. W latach trzydziestych prowadził warsztat stolarski w Starym Gostyniu. Czynną służbę wojskową (1935-1936) odbył w 4 kompanii 2 batalionu 56 Pułku Piechoty w Krotoszynie. W Gostyniu 8 sierpnia 1939 roku zawarł związek małżeński z Janiną Gano. Miał sześcioro dzieci. 24 sierpnia 1939 roku powołany został na ćwiczenia rezerwy do macierzystej jednostki. Skierowany został do oddziału Straży Granicznej w Sulmierzycach. 1 września po walkach granicznych z oddziałem wycofywał się w kierunku Łodzi. 4 września w okolicach Brzeziny został ranny odłamkiem bomby w lewą łopatkę. W następnych dniach oddział znajdował się w odwrocie w kierunku Warszawy. Otoczony przez Niemców 10 września decyzją dowódcy jednostka została rozwiązana. Udało mu się przedostać do Warszawy, w której spędził okupację hitlerowską. Pracował jako stolarz w warsztatach prywatnych. W latach powojennych zatrudniony był w charakterze stolarza najpierw w Jarocińskich Fabrykach Mebli (oddział w Gostyniu), a następnie w warsztacie stolarskim Urzędu Miasta i Gminy Gostyń. W 1977 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 4 sierpnia 1986 roku i pochowany został na cmentarzu w Starym Gostyniu.
Opracowano na podstawie: informacje Teresy Kaczmarek - zbiory rodzinne; Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Gostyń, Ankieta personalna ZBoWiD; Legitymacja inwalidzka nr 214294 (3.02.1949 Gostyń).
Tomaszewski Roman
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do K____cron