25469. Kaczmarek Andrzej

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Kaczmarek Andrzej

Postprzez wanka » 20.06.2014

Andrzej Kaczmarek
urodził się 10 listopada 1907 roku w Mszczyczynie w powiecie śremskim. Syn Wiktora i Franciszki z domu Włodarczyk. Ukończył siedmioletnią szkołę powszechną. Pracował jako robotnik rolny. 15 marca 1930 roku został powołany do czynnej służby wojskowej, którą odbył w 55 Poznańskim Pułku Piechoty w Lesznie. W czasie służby wojskowej ukończył szkołę podoficerską w stopniu kaprala. 12 września 1931 roku został przeniesiony do rezerwy. W latach 1934-1938 pracował w zawodzie kowala. Równocześnie uczęszczał do Wieczorowej Szkoły Zawodowej. 4 lipca 1938 roku złożył egzamin czeladniczy. Od 1 kwietnia 1939 roku do mobilizacji, w sierpniu tegoż roku, pracował w firmie Mońki w Gostyniu jako ślusarz. 29 sierpnia 1939 roku został powołany do 19 Pułku Piechoty we Lwowie. Brał udział w kampanii wrześniowej, m.in. w walkach w obronie Lwowa i na kierunku Przemyśla. 20 września dostał się do niewoli niemieckiej. Początkowo przebywał w stalagu II B, a następnie II D. Po zwolnieniu z obozu, do końca wojny przebywał na przymusowych robotach. Pracował w warsztacie kowalsko-ślusarskim. Z Niemiec powrócił w 1945 roku. Do 1955 roku zatrudniony był na stanowisku ślusarza w firmie Mońki, a następnie do 1959 roku w Państwowym Ośrodku Maszyn na Pożegowie, jako kowal. Kolejne lata przepracował w Wielkopolskiej Hucie Szkła na stanowisku maszynisty sprężarek. Z dniem 1 stycznia 1973 roku przeszedł na emeryturę. Od 1982 roku członek ZBoWiD. Zmarł 6 czerwca 1993 roku.
Biogram opracowano na podstawie: Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Gostyń, Ankieta personalna ZBoWiD; Rexam Szkło Gostyń S.A, Akta osobowe Andrzeja Kaczmarka.

ROMAN TOMASZEWSKI
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do K____