287. Wańkowicz Adam

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wańkowicz Adam

Postprzez Halina » 23.02.2008

Wańkowicz Adam, syn Walentego, znanego artysty-malarza, i Anieli z Rostockich, urodź, w Ślepiance pod Mińskiem r. 1827. Gimnazjum przeszedł w Mińsku, a następnie ukończył Akademję Mikołajewską inżynierów wojskowych. Przed powstaniem był prezesem t. zw. sądu sumiennego, pracował w Komitecie do spraw włościańskich na gub. mińską i otrzymał odznaczenie. Należał do organizacji powstańczej, lecz w czasie wybuchu powstania wycofał się z niej (zastąpiony na stanowisku komisarza mińskiego przez Bol. Oskierkę). Pomimo to został uwięziony w Mińsku i następnie (w jesieni r. 1864) zesłany, majątek zaś Slepianka uległ konfiskacie. Na wygnaniu był A. W. w Irkucku, później w Kazaniu. Wrócił do kraju i osiadł w Królestwie w r. 1871; zaś w r. 1874 na Litwie w maj. Mikielewszczyźnie (pow. sokolskiego, gub. grodzieńskiej). Życie zakończył tutaj d. 24 grudnia 1895 r. Żonaty był z Amelją Kleczkowską, córką wygnańca. Synowie: Bolesław, Maurycy, Franciszek, Karol, Wacław i Adam.

Wiadomość zawdzięczamy p. Amelii Wańkowiczowej.


[Pamiętniki Jakóba Gieysztora z lat 1857-1865; Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy] - pisownia aryginalna
Avatar użytkownika
Halina
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Powrót do W____cron