1474. Marcin Niewalda

Noty informacyjne o redaktorach - można zadawać im pytania (nawet bez rejestracji na forum)
PYTANIA, ROZMOWY - użyj "odpowiedz" lub zaloguj się i wyślij wiadomość prywatną.

Redaktorów prosimy o krótkie notki biograficzne. Link do swojego wątku można umieszczać np. pod zdjęciami w Archiwum.

Odpowiadać można również ANONIMOWO ! - Trzeba tylko dodać kod z obrazka. Anonimowe tworzenie nowych wątków niemożliwe. Dział jest moderowany - posty pojawią się po akceptacji moderatorów.

Re: Marcin Niewalda

Postprzez tadeuszswierczewski » 07.08.2014

Witam Szanownego Pana Redaktora
Wg. zachowanej zapiski z 17 czerwca 1480 dotyczącej Świerczowskich, którą przypadkowo znalezio w Archiwum Narodowym sięgając do indeksów: Katarzyna, córka Jana Gierałtowskiego, żona Mikołaja Brandysa (Brandysz) zrzeka się na rzecz Marcina Świerczowskiego i jego sukcesorów wszelkich praw przysługujących jej w dobrach wsi Sosnka, a także sołectwa czy też wójtostwa w Lelowie.
Ten obdarowany Marcin Świerczowski ze Strzyżowa, gdzie od początku XV w byli właścicielami miasta Strzyżów, gdzie zamieszkiwali od wieków. W 1581 r. we wsi Sosnce osiedlił się na stałe wraz z rodziną Marcin Świerczewski herbu Trąby, syn Marcina ze Strzyżowa.
Z tego wynika , że wieś Sanka należała do Świerczowskich h.Trąby od 1480 do roku 1660, Stefan Świerczowski – późniejszy proboszcz kościoła w Sance zm. 1658r.
Ppmiając córki, które pozostały w Sance.
Pozdrawiam
Tadeusz Świerczewski
tadeuszswierczewski
Zaawansowany
Zaawansowany
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: tadeusz swierczewski

Odp: Marcin Niewalda

Postprzez gen 68 » 10.08.2014

Szanowny Panie,
Czy może ma Pan informacje jakie osoby są pochowane w grobowcu Wolińskich na cm. Łyczakowskim we Lwowie ?
Szukam moich prapradziadków Mikołaja Wolińskiego i Julii z Kulczyckich - rodziców Kazimiery z Wolińskich Riedlowej.
Jeśli nie ma Pan takiej informacji gdzie można dowiedzieć się ?
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź

Antonina Riedl

mój adres e-mail : antonina.riedl[MAŁPA]mpsa.com
gen 68
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Odp: Marcin Niewalda

Postprzez Gromada » 26.11.2015

Witam serdecznie.
Widze ze Pan nadal skan "Fedorynczuk Konstanty - akt chrztu". To wlasnie moj dziadek. Ja wlasnie poszukuje informacje o moim dziadu bo to chyba jedyny dokument, ktory zostal po nim. zastrzelili go NKWDysci w 1941 r. w Zamku w Zloczowie.
Czy mogl by Pan mi jakos pomoc w tym? Z czego mam zaczac?
pozdrawiam,
Pawel Danczenko
Kijow

P.S. Bardzo prosze mi pisac na adres: pavlo.danchenko[małpka]gmail.com
Gromada
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Odp: Marcin Niewalda

Postprzez kerimkrawczyk » 26.08.2016

Jestem na forum nowy i jeszcze się nie zorientowałem jak to wszystko "chodzi" dlatego zwracam się do Pana prywatnie. Jeżeli jest Pan zainteresowany zdjeciami i informacjami o rodzinie Topolnickich to mam trochę informacji o Juliusz Topolnickim (pilocie RAF) i jego rodzicach z okresu kiedy mieszkali w Utracie (obecnie Piastów) pod Warszawą z okresu (1922 - 26) kiedy Julek należał do 1 Utrackiej Drużyny Harcerskiej. Dzisiaj na fb wstawiłem kilka zdjęć (mój profil Mirosław Szczepan Krawczyk). Staramy się w grupie pasjonatów zbierać informacje o dawnych mieszkańcach Piastowa i również jesteśmy zainteresowani informacjami od ewentualnych potomków z tej linii Topolnickich. Jeśli jest Pan zainteresowany to proszę o kontakt na imail prywatny. Pozdrawiam Mirek Krawczyk.
kerimkrawczyk
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: Marcin Niewalda

Postprzez potek » 26.11.2017

Dzień dobry Panu
Szukając swoich przodków trafiłem na zbiór fotografii z cmentarza Salwatorskiego w Krakowie. Szukając aktu zgonu Jana Drozdowskiego w ciemno, trafiłem na jego płytę w murze. Niespodzianka olbrzymia dla mnie. Foto zamieszczone przez Pana. Na cmentarzu jest też jego żona, i też podobno w murze, Kunegunda Drozdowska zm 1848. O jego drugiej żonie Salomea nic nie wiadomo. Pisze o tym Tygodnik Salwatorski z 2004 roku. Trafiłem go przez Wikipedię, artykuł o kapłanie i administratorze parafii Zwierzynieckiej, w parafii żyjący jako ks. Eugeniusz Tupy.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5% ... ski_(poeta)
Gdzie tak mniej więcej jest tablica Jana Drozdowskiego, jaka kwatera, może Pan pamięta ? Powinny być takowe w jednym rejonie cmentarza jeśli się nie mylę. Może kiedyś przyjadę do Krakowa i zajrzę na cmentarz. Jestem z Warszawy, Piotr
potek
Aktywny
Aktywny

Re: Marcin Niewalda

Postprzez rustejko » 28.12.2017

Witam Pana Redaktora!
P:roszę o odpowiedź czy mogę liczyć na Pańską odpowiedź , odnośnie "genealogi rodu Świerczewski vel Świerczowski" herbu Trąby. Nie odpowiada Pan na moje posty. Za opracowanie zapłaciłem tyle ile Pan kazał, jeżeli mam dopłacić to proszę mi napisać ile i zaraz reguluję. Do XVII w uporządkował Pan Marek Woliński w III tomie swojego herbarza.
Lecz mnie chodzi o XIV - XVI wiek rodu z historycznej Małopolski -n Podkarpacia, gdyż z tamtych stron wywodzi się mój ród. Proszę o pomoc , jak mam przekazać podstawę wywodu, uzupeółniłem jak jest na stronie i efektu nie ma.
Pozdrawiam
Tadeusz Świerczewski
rustejko
Aktywny
Aktywny

Re: Marcin Niewalda

Postprzez rustejko » 26.04.2018

Janusz Jan Świerczowski herbu Trąby ur.1460r zm . 1528r pochowany u o.o Dominikanów w Lublinie, gdzie znajduje się tablica epitafijna.Żona Barbara ze Sprowy herbu Odrowąż -o Barbara 1470-1514 &1480
JanuszJan Świerczowski h. Trąby ur.1460r. s. Bartosza zwanego Rus W dobrach Świerczowo w ziemi Łukowskiej na Lubelszczyżnie W 1512 roku brał udział w wojnie litewsko-moskiewskiej 1512-1522 jako podkomendny hetmana Konstantego Ostrogskiego. 8 września 1514 wziął udział w bitwie pod Orszą, gdzie dowodził wojskami koronnymi jako hetman polny w sile 5 tys. zaciężnej jazdy, 3 tys. żołnierzy nadwornych i 3 tys. zaciężnej piechoty polskiej oraz dużej liczby dział[2]. Był dzierżawcą dóbr królewskich tenuty ropczyckiej składającej się m.in. z Bratkowic i Mrowli, oraz wielu innych dóbr w ziemi sandomierskiej, lubelskiej, na Litwie, Rusi Kijowskiej i na Kresach.
Janusz Jan Świerczewski herbu Trąby– kasztelan wiślicki, starosta trembowelski i lubelski, przedstawiciel dyplomatyczny Rzeczypospolitej w Imperium Osmańskim w 1511 roku[1].
W ziemi Krakowskiej posiadali wieś Sankę. Dobra mieli dość spore, wywodzili się z ziemi Sandomierskiej z dóbr Świerczowo, której lokalizację zatwierdził Kazimierz Wielki, przed 1370r. napisał Długosz, Paprocki i inni nie znajduje nigdzie śladu, napisali:” ..ród wywodzi się z małopolski, protoplastą rodu był Jordan herbu Trąby”, i tak to jest powielane przez innych heraldyków. Przeszukałem wszystkich Jordanów, Spytków, nie natrafiłem na żaden ślad.
Rustejko
rustejko
Aktywny
Aktywny

Re: Marcin Niewalda

Postprzez rustejko » 10.09.2018

W dniu 29.05.2018 o 14:13, [email protected] pisze:
> Dzień dobry.
>
> Przez ostatnie dni poszperałem dla Pana, poszukując informacji o Świerczewskich w okresie średniowiecza. Na przekór tych, którzy piszą, że to niemożliwe. Nie wiem skąd tyle zamieszania i niewiedzy o Świerczewskich, gdy tymczasem Niesiecki pisze wyraźnie: Świerczowski herbu Trąby, w Lubelskiem Województwie. Wymienia m.in. Jana, starostę lubelskiego, w 1527 r., który miał umrzeć w 1528 r. w Lublinie i pochowany był w kościele Dominikanów. W pracy Urzędnicy województwa lubelskiego XVI-XVIII wieku - czytamy: Świerczowski Janusz (Jan) herbu Trąby, starosta trembowelski 1507-26, kasztelan wiślicki 1521-28, starosta lubelski 1527-28, zmarły w 1528 r. Niestety nikt nie pisze o tym czy był żonaty i czy pozostawił dzieci.
> W 1453 r. Stanisław Świerczowski, zastawia Paszkowi z Chrzanowa, w powiecie lubelskim, połowę stawu nad rzeką Chrzanówką za 3 grzywny. W 1477 r. Jakub Świerczewski, dziedziczył na części dóbr Chrzeniec (dzis Skrzyniec), w pow. lubelskim. W 1509 r. król Zygmunt uwalnia miasto Piaski w pow. lubelskim, należące do Janusza Świerczowskiego, dworzanina królewskiego od podatków na lat 10 i od dawnych ceł na lat 8. Ustanawia też targi w każdy czwartek oraz jarmarki w poniedziałek po Wniebowstąpieniu i w tydzień przed NMP Gromniczną (2 lutego). Tenże król w 1514 r. ustanawia na prośbę Janusza, w jego mieście Piaski mostowe od 1 konia 6 oboli, od 2 koni 1/2 grosza, od 4 koni 1 grosz oraz uwalnia mieszczan od poboru (podatku) na lat 12. (Dzieje Lubelszczyzny tom III). Powyższe informacje wskazują, że Świerczewscy posiadali przez dłuższy czas dobra na Lubelszczyźnie.
> W 1536 r. dobra Świerczków zwane też Wola Świerczkowska, (pow. pilzneński, w woj. sandomierskim), posiadał Mikołaj Świerczowski. Posiadał na tych dobrach 6 kmieci. Na tym samym terenie Janusz zwany Swyrczowski (na następnej stronie pisany Świerczowski), posiadał dobra Szczodna, gdzie posiadał 22 kmieci oraz dobra Glinnik, gdzie miał 23 kmieci. (Źródła dziejowe, tom XV Małopolska, Warszawa 1886).
> Wyraźnie powyższe informacje wskazują, że dobrami rodzinnymi była wieś Świerczowo w woj. sandomierskim. Zapewne któryś w przedstawicieli tej rodziny osiadł w ziemi łukowskiej, z okolic Lublina, na Borkach dodając, co było powszechnym zwyczajem człon nazwy tożsamej z dobrami rodzinnymi. W ten sposób powstały Borki Świercze. Świadczy o tym jeszcze i to, że nie obrali nazwiska Borkowski, a pozostali przy swoim rodzinnym Świerczewski vel Świerczowski.
>
> Pozdrawiam - Marek Woliński

Uzupełnienie: W 1587 r. Marcin Świerczowski z ziemi sandomierskiej, podpisał Konfederacje Generalną Warszawską.
Świrczami w średniowieczu, na wschodzie, określano przedstawicieli rodu heraldycznego Świerczków. Herb ten zwano też: Cvrcz, Swirc, Swrz, Świercie.
Świerczewscy też początkowo zwali się Świerczami.
Dzień dobry.

Pisać warto do wszystkich, gdyż zawsze jest ewentualność, że coś nowego wniosą. Środowisko naukowe mnie zaskakuje (negatywnie), potrafią tylko krytykować, nic nowego do sprawy nie wnosząc.

Pozdrawiam - Marek Woliński
Dzień dobry.

Kościół jako instytucja, a mówię to na podstawie moich kontaktów na niwie genealogii z księżmi, ta jakaś dziwna nacja oderwana od życia i nauk Chrystusa. Dla nich liczą się tylko pieniądze. Akta parafialne przechowywane są w skandalicznych warunkach, często w zawilgoconych pomieszczeniach, a nawet w piwnicach.
Pan nie musi robić wywodu, gdyż Pańscy przodkowie zawsze byli pisani nobilis, nawet w aktach USC. Wystarczy proste zestawienie dat i faktów związanych z rodziną.
Pozdrawiam - Marek Woliński
CZY MOGĘ LICZYĆ NA ODPOWIEDŹ ?1
rustejko
Aktywny
Aktywny

Re: Marcin Niewalda

Postprzez Marcin » 15.03.2019

Praktycznie wszystkie te dane są umieszczone od lat na stronie, więc nie rozumiem w czym problem.
Jeśli dana osoba jest wymieniona, a nie wiadomo jak wiąże się genealogicznie to jest w sekcji pojedynczych wpisów,
Jeśli nie ma pewności czy była danego herbu to znajduje się w sekcji "niewiadomego herbu"
Trudno mi wyjaśniać każdemu zasady edycyjne które są opisane wiele razy.

Do osób w bazie możemy podłączać noty biograficzne - i o to zawsze prosiłem - napisać taką notę i przysłać numer wątku. Nie trzeba za każdym razem wszystkiego powtarzać - wystarczy link, lub numer.
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Poprzednia strona

Powrót do Redaktorzy - who is whocron