28770. Chrząszcz h.Salamandra

Ogłoszenia osób poszukujących innych danych niże nazwiska, rodziny i miejsca. Jeśli szukasz informacji np. o kolejarzach, mundurach, orderach, portretach itp - to to jest właściwe miejsce. Spotkasz tutaj osoby specjalizujące się w różnych działach nauk pomocniczych historii.
Nie umieszczaj tu postów że szukasz kogoś (osoby, rodziny) !!!! Jest do tego inny dział!

Chrząszcz h.Salamandra

Postprzez parsi » 07.12.2015

Jest to mój pierwszy wpis zatem chciałbym wszystkich przywitać.
Trafiłem na to forum, ponieważ noszę się z zamiarem zbadania genealogii mojej rodziny w linii prostej od dziadka. Szukając informacji na temat rodziny Chrząszcz trafiłem na wzmiankę w "Herbarzu polskim" Tom 3. s96. Jest tam mowa o rodzie Chrząszczów herbu Salamandra mieszkających w "Sendomierskim województwie". "Chrząszczami nazwani od Chrząszczowej woli na pograniczu Czeskim, skąd do Polski przybyli za czasów Stefana Króla".
Zaciekawiło mnie to i mam w związku z tym kilka pytań.
1. Czy herbem szlacheckim mogą posługiwać się wszyscy o nazwisku Chrząszcz czy należy udowodnić linię prostą to wyżej wymienionych?
2. Gdzie znajdę więcej informacji o genezie samego herbu? Oprócz Chrząszczów inne rody odwoływały się do niego: Deszkowscy, Pielesz, Kaszyccy.
3. Gdzie znajdę informacje o przyczynie nadania herbu rodzinie Chrząszcz? W "Herbarzu polskim" jest napisane: "Salamandrą się pieczętują w Czechach Chrząszczowie, autor jest Okolski gdzie przydaje, że przodek ich Smoka w jamie ukrytego, ogniem naniecionym przed jamą, dobił" To takie trochę pod legendę podchodzi :) O wymienionym autorze Okolskim wiele nie znalazłem, może mnie ktoś nakierować?
Jestem niewtajemniczony w te tematy, jeśli moje pytania wydadzą się Wam niepoważne to proszę weźcie to pod uwagę.
parsi
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: Chrząszcz h.Salamandra

Postprzez Malgorzata Dziedzic » 05.10.2017

Dzień dobry, a z której linii Pan pochodzi? z Wadowic? pozdrawiam
Malgorzata Dziedzic
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: Chrząszcz h.Salamandra

Postprzez Malgorzata Dziedzic » 05.10.2017

Dzień dobry, a z której linii Pan pochodzi? z Wadowic? pozdrawiam
Malgorzata Dziedzic
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Odp: Chrząszcz h.Salamandra

Postprzez janusz-andrasz » 07.10.2017

Ja spotkałem się ze wzmiankami o rodzinie Chrząszczów w związku z majątkiem Słowita na Podolu. Mój 4x pradziadek Władysław Misky w latach 70-tych XIX w. był wymieniony raz jako właściciel, innym razem jako zarządzający tym majątkiem. Jego właścicielami była też rodzina Chrząszczów. Jest o nich trochę informacji u Minakowskiego - www.wielcy.pl

Jeśli nie ma Pan abonamentu na tej stronie, to mogę podesłać informacje, które tam są zawarte.
janusz-andrasz
Zaawansowany
Zaawansowany

Odp: Chrząszcz h.Salamandra

Postprzez Rusticus 10 » 10.02.2018

Witam!
Moja Babcia Elżbieta Ekkely von Egyhadze pieczętowała się Herbem Salamandra. Bytowała w Zamościu, niestety już nie żyje. Chciałbym się skontaktować z Rodziną Chrząszcz. Bo łączy nas Herb Salamandra. Właściwie nie do końca wiem jak wyglądał ten herb, jakie było jego zawołanie.

Serdecznie pozdrawiam!
Paweł Duda-Dudziński.
Rusticus 10
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Odp: Chrząszcz h.Salamandra

Postprzez ChrzaszczPiotr » 19.08.2018

Witam Wszystkich,
Nazywam się Piotr Chrząszcz i pochodzę w pierwszej linii od przodka któremu nadano herb Salamandra. Mogę udzielić sporo informacji bo przez lata gromadziłem materiały nt. rodziny od roku 1400. Herb został nadany w 1503r. Od razu wyjaśniam że został nadany tylko rodzinie Chrząszcz a nie żadnej innej. Jestem w posiadaniu kopii dokumentów nadania herbu przez króla oraz samego herbu. Zwracam też uwagę o czym już pisano na tym Forum i na wielu innych że prawo używania herbu rodowego można dziedziczyć tylko po mieczu (czyli tylko w linii męskiej) tj. po ojcu, dziadku ojczystym itd. A wielu uważa że mam prawo do herbu bo np. jego prababcia pochodziła z rodu szlacheckiego. Otóż nie. Prababcia w tym przypadku była ostatnią która mogła używać herbu a już jej dzieci nie miały tego prawa. Po kądzieli nie przenosi się herbu. Drugim błędem który często występuje jest mniemanie że skoro ma się to samo nazwisko to ma się prawo do herbu. Także błąd. To samo nazwisko może mieć różne herby a takie samo nazwisko wcale nie oznacza że przynależy się do herbu. Najczęściej nazwisko powstawało od miejscowości z której wywodzi się ród ale także zdarzało się że chłopi otrzymywali nazwisko swojego pana. W tym przypadku herb Salamandra nadano za zasługi. Niestety ale bez zbadania drzewa i odkrycia rodzinnych papierów aby ustalić status rodziny nie można używać herbu. Ja zbadałem drzewo do początków XV wieku. Dotarłem do wielu informacji z archiwów kościelnych, aktów zgonów i chrztów, Archiwum Narodowego, Archiwum Ukrainy, USA i wielu innych. Chętnie sprawdzę gdzie Państwo figurują lub nie w drzewie ale po 26.08. Drzewo które zbudowałem było dostępne na
[url]https://www.myheritage.pl/site-317865941/family-chrząszcz-herbu-salamandra[/url]
ale aktualnie nie jest aktywne z powodu corocznych opłat. Po 26.08 postaram się je aktywować ponownie aby umożliwić dostęp. Jeżeli ktoś ma jakieś pytania służę pomocą.
Pozdrawiam. Piotr
ChrzaszczPiotr
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: Chrząszcz h.Salamandra

Postprzez Rusticus » 22.08.2018

Witam! Moja Babcia - Elżbieta Ekkely von Egyhadze posiadała herb Salamandra. Mówił mi o tym mój ojciec Józef Duda. A jego ojciec - czyli mój Dziadek, nazywał się Franciszek Duda-Dudziński i był mężem Elżbiety. Oboje leżą na cmentarzu w Zamościu. Nazwisko mego ojca zostało skrócone w wojsku.Ale ja powróciłem do nazwiska Dziadka. Tyle co wiem. Bardzo chętnie obejrzę drzewo które Pan zbudował.Ojciec mój mówił mi że moja Babcia - a jego matka nosiła tytuł baronowski. Oczywiście dziękuję za odpowiedż i za wszelkie informacje.
Paweł Duda-Dudziński.
Rusticus
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: Chrząszcz h.Salamandra

Postprzez ChrzaszczPiotr » 26.08.2018

WItam. Zainteresowanych drzewem rodu Salamandra zapraszam do prywatnego kontaktu. Wiem że teraz jest problem z Rodo. Ale aby sprawdzić lub uzupełnić drzewo muszę posiadać dane które są w nim niezbędne takie jak: Imiona i nazwiska przodków, daty urodzenia, śmierci, rodzice przodka, dzieci przodka, rodzeństwo przodka. Na tej podstawie wstępnie weryfikuję czy to członek drzewa bo może wystąpić tylko zbieżność nazwisk czy nawet imion i nazwisk. Informacja o rodzeństwie także pozwala to sprawdzić. Jeżeli weryfikacja jest pozytywna dodam informacje do drzewa za Państwa zgodą i będziecie mieli do niego dostęp tak jak inni uczestnicy. Umieszczam w drzewie także informacje, zdjęcia czy scany dokumentów które udało mi się ściągnąć z różnych archiwów. Choć nie ma tam jeszcze wielu dokumentów na których uzupełnienie po prostu brakuje mi czasu. Pozdrawiam. Piotr
ChrzaszczPiotr
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: Chrząszcz h.Salamandra

Postprzez Rusticus » 03.09.2018

Witam! Oczywiście postaram się zebrać jak najwięcej wiedzy, informacji o moich przodkach kojarzących mi się s Herbem Salamandra. Pozdrawiam serdecznie! Paweł Duda-Dudziński Rusticus. PS. Czy można już wstępnie z ogromną ciekawością obejrzeć drzewo które Pan zbudował - a o którym wspomniał podając adres internetowy. Chodziło o opłaty...
Rusticus
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: Chrząszcz h.Salamandra

Postprzez Polachrzaszcz » 27.10.2019

Panie Piotrze, proszę o kontakt, również od dłuższego czasu zbieram informacje o rodzinie Chrząszcz. Niestety dane szczegółowe urywają się w przypadku mojej gałęzi w XVIII w.
Polachrzaszcz
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Następna strona

Powrót do INNE SZUKANIE