14247. Pilicy, Otto z (ok. 1330-1384)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Pilicy, Otto z (ok. 1330-1384)

Postprzez Marcin » 25.07.2011

Otto z Pilczy (Otto z Pilicy, Otto Pilecki) h. Topór. Ur. ok. 1325, zm. 1384, syn Jana kasztelana radomskiego, wnuk Ottona (lub Krzywosąda ), pochodzący z rodu toporczyków a więc po mieczu spokrewniony z Tęczyńskimi. Żona: Jadwiga Melsztyńska (Tarnowscy). Ojciec Elżbiety, trzeciej żony Władysława Jagiełły.

"Rycerz prawy" z otoczenia Kazimierza Wielkiego na którego dworze się wychował. Po raz pierwszy widać jego podpis - jako młodego rycerza w 1341 w Lelowie, przy rozwiązywaniu sporu granicznego z księciem opolskim. Potem dalej rozwija karierę jako zaufany królewski w sprawie ochrony granic. Pojawia się w 1349 jako wysłannik króla do wymuszenia podatku z dóbr Złota biskupa Bodzanty. Jest to czas epidemii "czarnej śmierci" w Europie z czego mogły wynikać trudności w podatku. Wysłannik biskupa zostaje jednak wrzucony do Wisły co odbija się echem w Rzymie, w wyniku czego król jako zadośćuczynienie funduje kościoły w Sandomierzu, Stopnicy, Szydłowie, Kargowie, Zagości i Wiślicy. Otton w 1354 podejmuje pielgrzymkę do Ziemi Świętej, choć nie ma dowodów jej odbycia - być może jako ekspiację. Otto występuje w radzie krakowskich Żup Solnych. Jest starostą ruskim (od przynajmniej 1352 -1369). W 1356 przebywa z królem w ziemi sądeckiej. Za zasługi otrzymuje w 1361 dobra w Łańcucie stając się najbogatszym człowiekiem w Polsce. W 1362 wzmiankowany na dyplomie wystawionym w Dobczycach (odbyło się tam prawdopodobnie zgromadzenie rycerstwa). Ok 1369 po nieudanej wyprawie do Mołdawii stracił starostwo ruskie, otrzymując chwilowo starostwo wielkopolskie (1371-2) a następnie po protestach kasztelanię wiślicką następnie zostaje wojewodą i starostą sandomierskim (1376-83/4). Ok. 1371, być może już jako wdowiec, żeni się z młodszą od niego Jadwigą Melsztyńską (córką Jana - protoplasty rodu Melsztyńskich, a jego brat Rafał - protoplastą rodu Tarnowskich). Zostaje ona potem matką chrzestną Władysława Jagiełły. W 1370 po śmierci króla władcą Polski zostaje Ludwik Węgierski, a wcześniej Otto zabezpiecza w swoim domu część skarbca królewskiego. W 1377 wystawia chorągiew w wyprawie króla Ludwika na Litwę - która miała na celu odbicie zajętych miast i pojmania jeńców z okolic Sanu (w którym Otto miał dobra, więc mogły zostać porwane osoby z jego otoczenia). Otto z Pilczy stał się najbardziej wpływową osobą z rodu Toporczyków. Jan z Czarnkowa napisał o nim "miles circumspectus ac liberalissimus ac potens" (w wolnym tłumaczeniu: żołnierz rozważny, wyrozumiały i potężny).

Otto, lub jego ojciec zbudowali zamek w Smoleniu i założyli niedaleko jego miasto Pilica które otrzymało prawa magdeburskie w 1393r. Był też właścicielem licznych innych dóbr - m.in. na terenie Rudy Śląskiej i Mysłowic a także działek w Krakowie w okolicy dzisiejszego kościoła św. Józefa. Prawd. to on ufundował kaplicę przy kościele oo. Dominikanów.

Córka Ottona, będąca najbogatszą osobą w państwie, W 1417 w wieku ok 45 lat, zostaje trzecią żoną Władysława Jagiełły, wcześniej przeżywszy porwanie do Czech, odbicie przez jej drugiego męża (tą historię być może wymyślił Długosz chcą zdyskredytować Elżbietę), i kolejny ślub z Wincentym Granowskim. Jej syn - Jan Granowski przejmuje dobra w Pilicy i nazwisko Pilecki - jednak jest to już rodzina herbu Leliwa.

Bibliografia (spis)
SHG Woj Krak.
Marzec A., Urzędnicy Małopolscy ...
Kołodziejski S., Średniowieczne Rezydencje Obronne ...
Kurtyka J., Latyfundium tęczyńskie ...
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do P____