2989. Arpad Jolenta (bł) (1244-1298)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Arpad Jolenta (bł) (1244-1298)

Postprzez Marcin » 13.04.2009

Błogosławiona Jolenta (Joalnta) Helena Arpad
ur. 1244 Ostrzyhom, Węgry, zm. 16-17.06.1304 Gniezno)
ojciec: Bela IV, król Węgier, matka: Maria Laskaris. c. ces. Teodora I

Spośród jej bliskiej rodziny aż cztery inne osoby zostały świętymi, lub błogosławionymi - siostry: św. Kinga klaryska, św. Małgorzata dominikanka, ciotka św. Elżbieta franciszkanka, bł. Salomea - pierwsza polska klaryska.. Otrzymała staranne wychowanie na dworze siostry, która podaraowała jej jaspisowy różanie - który Jolenta zachowała aż do śmierci , i który siostry włożyły jej do trumny. W 1256 roku Jolenta poślubiła książę kaliski Bolesław Pobożny, który poznał ją 2 lata wcześniej na uroczystościach podniesienia relikwi św. Stanisława w Krakowie. Ślub odbył się przed ołtarzem św. Stanisława a wesele trwało wiele dni. W 1258 Jolenta przeniosła się z mężem do Kalisza.

"W roku Pańskim 1258 książę Wielkopolski Bolesław z ziemi krakowskiej z królewskim przepychem przywiózł do swej ziemi Helenę (Jolentę), córkę króla węgierskiego Beli IV. Jolenta w królewskiej purpurowej szacie, ze szczerozłotym diademem ślubnym na głowie, którym wcześniej wyposażył swe królewskie córy Bela IV. Bolesław w lekkiej, lśniącej zbroi rycerskiej z bogatym, złotym łańcuchem książęcym na piersi. Orszakowi towarzyszyło doborowe rycerstwo wielkopolskie i liczni dostojnicy. Na tej ziemi Jolenta spędzi około 50 lat swego życia. Tę ziemię pokocha. W tej ziemi spocznie. Tu zaliczona będzie w poczet błogosławionych i pozostanie patronką Wielkopolski. Lud wielkopolski i ościenni polscy książęta przyjęli ją na tej ziemi z wielką miłością" [Kronika Wielkopolska]

Jolenta była patronką i fundatorką wielu klasztorów franciszkańskich w Kaliszu, Gnieźnie, Pyzdrach, Śremie i Obornikach. Małżeństwo Bolesława i Jolenty miało trzy córki: Elżbietę, Jadwigę (późniejszą królową, żonę Władysława Łokietka) i Annę. Gdy owdowiała w 1279 przebywała aż do śmierci w klasztorze w Gnieźnie gdzie czyniła wiele uczynków miłosierdzia, opiekowała się cierpiącymi i chorymi. Jednocześnie cechowała ją niezwykła pobożność i szczególne kontemplowanie krzyża Chrystusowego, i Męki Pańskiej. Wg najnowszych badań zmarła w czerwcu 1304. Wnuk wyprawił jej pogrzeb w wielkim stylu.
Jolenta została błogosławiona 1827r. Jej dzień przypada na 15 czerwca. jest patronką archidiecezji gnieźnieńskiej, miasta Kalisza a także matek chrześcijańskich, przedstawiana z krucyfiksem.

Modlitwa do św. Jolenty
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty w miłosierdziu swoim oderwałeś bł. Jolentę od zaszczytów i bogactw, a sprawiłeś, iż wybrała w pokorze krzyż Twojego Syna i umartwienie ciała, przez jej zasługi i wstawiennictwo spraw, abyśmy odrywając się od wszystkiego, co ziemskie, ze szczerym sercem szukali tego, co niebieskie

:saint: Lista polskich świętych i błogosławionych
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do A____