32855. Topolnicki Józef (1835-1908)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Topolnicki Józef (1835-1908)

Postprzez Marcin » 18.03.2018

Józef TopolnickiJózef Topolnicki z dziećmiJózef Topolnicki. Syn Dionizego Bonawentury i Marii Zawadzkiej (Zadoreckiej?), ur. 19.3.1835 Dobrostany, Uczył się w seminarium łacińskiem we Lwowie lecz jego naukę przerwała choroba. Dokończył je dopiero prawd. w 1854. W 1857 ukończył Uniwersytet Lwowek po czym pracował jako strażnik domen lasowych w Dyrekcji Skarbu Państwa.

Na wieść o powstaniu poprosił o urlop i wstąpił do oddziału konnego Horodyńskiego. Walczył pod Radziwiłłowem gdzie został ranny w nogę. Odstąpił wtedy swą broń koledze ratując mu życie. Broń ta znajduje się w muzeum w Jarosławiu. Ponownie 21.2.1864 walczył w bitwie opatowskiej. Rodzeństwo: Jan, Paulina i Maria również uczestniczyły w organizowaniu Powstania.

Po powrocie pełnił urząd nadinspektora podatkowego. Ożeniony z Hanną Bielską h. Jelita, (ojciec: Wojciech, matka: Wiktoria Rosacińska (Rożańska)); właścicielka dóbr Ostara Mogita i Iwanówka w pow. skałkowskim w Galicji. Miał 6 dzieci: Józefa Wojciecha, Cecylię, Marię, Jadwigę, Stanisława i Władysławę Annę. Zmarł 10.8.1908 Jarosławiec, poch. Tarnopol cm Mikuliniecki 3-9-6,

:grob: Nagrobek, tablica

Bibliografia (spis)
[1] Chojnacka M., Topolniccy (praca doktorska na Un.Gdańskim
[2] ŚBC
[3] KEK
[4] Kotarski St., Opatów w latach 1861-1864
[5] Chołodecki J., Dąb-Dąbczańscy i Jan Żalplachata-Zapałowicz, Przyczynki do dziejów Powstania Styczniowego, Lwów, ok. 1911
"Ateista - to ktoś wierzący w brak wiary, i twierdzący że wierzenie jest bez sensu"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do T____