3536. Pochwalski Marcin (1740? – 1800)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Pochwalski Marcin (1740? – 1800)

Postprzez pochwalisek » 12.07.2009

Marcin Pochwalski (1740? – 1800)
Urodził się prawdopodobnie w roku 1740, bo w akcie jego zgonu z 18.05.1800 w parafii w Brzeziu (pow. Kłaj) zanotowano, że zmarł w wieku lat 60. Przypuszczalnie w Brzeziu został pochowany koło ówczesnego drewnianego kościoła, zastąpionego później przez murowany. J. Wyczesany jako możliwe miejsce jego urodzenia podaje Gierałtów, ale jedyna miejscowość w Polsce o tej nazwie jest na Dolnym Śląsku. Natomiast wieś Gierałtowice (pow. Oświęcim) graniczy z wsią Piotrowice (pow. Wadowice), skąd wywodzi się druga rodzina Pochwalskich. Potwierdzają to w tej parafii liczne zapisy z końca XVIII i początku XIX wieku, jednak nie ma tam świadectwa urodzenia Marcina. To wątłe skojarzenie obu wsi nasuwa myśl, że obie rodziny Pochwalskich wywodzą się ze wspólnego pnia z tego właśnie terenu. Jednak archiwum parafii Gierałtowice uległo zniszczeniu, i nie ma dokumentów, które tę hipotezę mogłyby potwierdzić lub obalić.
Marcin Pochwalski, żonaty z Józefą Zakrzewską (lub Orpiszewską) mieszkał początkowo w Krakowie, ponieważ trzech jego synów zostało ochrzczonych w Kościele Mariackim. Byli to Franciszek Ksawery (20.07.1778), Augustyn Jan (1.09.1780) oraz Kasper Apolinary (8.01.1783, zmarł 17.04.1871), który wraz z żoną Heleną Sędziałkiewicz, zostali protoplastami krakowskiej gałęzi Pochwalskich.
Marcin był malarzem, należącym do krakowskiego cechu malarzy, w którym 29.04.1777 został mistrzem. Pracował w Krakowie i okolicy. Związał się później z konwentem PP Benedyktynek w Staniątkach, dla których wykonywał różne prace renowatorskie, i zamieszkał w pobliskiej wsi Chrość (wchłoniętej z czasem przez Podłęże). Syn Marcina, Kasper Apolinary, prawdopodobnie był muzykiem w Staniątkach. Dopiero wnuk Marcina, Józef Kasper (1816-1875), też malarz, przeprowadził się z Chrości do Podgórza, a następnie do Krakowa.
Marcin ok. r. 1791 odnowił ołtarz główny, jeden z ołtarzy bocznych, a w 1792 (wykonane w r. 1760 przez Andrzeja Radwańskiego) freski w kościele, zakrystii i oratorium w Staniątkach. W klasztorze PP Benedyktynek zachowała się kronika z r. 1793 z czterema lawowanymi sepią rysunkami Marcina Pochwalskiego, przedstawiającymi znalezienie grobów fundatorów klasztoru. (cytat z kroniki: „Za Panny Ksieni Ogrockiej (1767-1789) pan Marcin Pochwalski odnowił z wielką pilnością obraz Matki Boskiej Bolesnej na złoconym tle, przez pobożność bardzo pokłuty przybijaniem kwiatków.”)
W kościele św. Stanisława w Brzeźnicy koło niedalekiej Bochni ołtarz wykonany przez snycerza Franciszka Korneckiego polichromował i złocił w roku 1777 Marcin Pochwalski za 750 złp. Drewniany kościół w Brzeźnicy został rozebrany w 1905, nowy ceglany, pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, konsekrowano w 1907.

Genealogia Pochwalskich
.
pochwalisek
Zaawansowany
Zaawansowany

Powrót do P____