40937. Morykoni Lucjan (1818-1893)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Morykoni Lucjan (1818-1893)

Postprzez Marcin » 18.01.2022

Lucjan MorykoniHrabia, herbu Morykoni. Ur. 30.10.1818, zm. 14.2.1893 Warszawa. Syn Hieronima i Gertrudy Sak
Pochodził z rodziny włoskiej, jego daleki przodek w prostej linii był kuzynem św. Franciszka. Rodzina skoligacona była z możnymi rodami litewskimi. Dziedzic majątków Świadoście i Sól w pow. wiłkomirskim.
Trzykrotnie żonaty: Maria Łopacińska, Ludwika Ledóchowska, Elżbieta Monday.
Miał 8 dzieci:Stefanię, Annę, Franciszka, Teresę, Ludwikę, Tadeusza, Jadwigę i Jana.

Akt zgonu Lucjana MorykoniegoGrobowiec Lucjana w Wilnie na RossieKształcił się w szkole Bernardynów w Traszykunach i następnie, pod kierunkiem nauczyciela domowego ks. Dębińskiego. Bardzo silnie poświęcał się zgłębianiu mineralogii. Dobrotliwy - co powodowało że był też łatwowierny, niezdecydowany.
W 1863 wszedł do wieleńskich władz powstańczych pełniąc rolę kasjera w czym pomagała mu trzecia żona przenosząc pieniądze i dokumenty za klauzulę u sióstr Wizytek. Został zaaresztowany. Siedząc w celach pomisjonarskich i pofranciszkańskich po kilka miesięcy a w końcu cały rok w więzieniu w Kownie.
Majątek sprzedał już 1855 Reinhaldowi Tyzenhauzowi i przeniósł się do Warszawy, gdzie zamieszkał po powstaniu. (1873 wystawiono na licytację Świadoście w wiłkomirskim za 117.000 rubli), zubożywszy zajął się udzielaniem lekcji. Znosił swój los pogodnie z filozoficznym usposobieniem. Pochowany jest w Wilnie na Rossie.
Jego córka Ludwika prowadziła w Warszawie przytułek dla dziewcząt upadłych, które uczyła zawodu szycia i in. Założyła potem zakon istniejący do dzisiaj jako ss. Pasterzanki. Zakon ten wyciągnął z dna moralnego ponad pół tysiąca dziewcząt.

:arrow: Morykoni - polska gałąź rodziny św. Franciszka
:drzewo: Genealogia rodziny Morykoni

Bibliografia (spis)
[1] Gieysztor Jakub, Pamiętniki z lat 1857-1865, t. II. Wilno 1921
[2] Kurjer Warszawski, 21.2.1893
[3] Kraj, 5.3.1893
[4] Słowo 15.2.1893
[5] Czesław Malewski, Rodziny szlacheckie na Litwie w XIXw, W-wa 2016
[6] Kancelaria Prezydenta RP, Miejsca pamięci na Litwie
[7] Nagrobek Lucjana na cmentarzu na Rossie w Wilnie
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do M____