Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Liżewska Antonina (1821-1896) zam. Tacikowska

Tytuł:
Liżewska Antonina (1821-1896) zam. Tacikowska
Opis:
Antonina córka Jana urodziła się w roku 1821. Wyszła za mąż w roku 1841 za Franciszka Maksymiliana Tacikowskiego (s. Andrzeja i Agnieszki Ciuchcińskiej) nauczyciela Szkoły Powszechnej. Prawdopodobnie ślub odbył się w Warszawie. Rodzice Antoniny mieli majątek w Stanisławowie k. Mińska Maz. o czym świadczy zapis u notariusza Jana Sobieskiego z roku 1844 r., kiedy to Jan Liżewski przekazuje swojej córce Antoninie część majątku w posagu.
NR REPERTORIUM 14/1844
Antonina Tacikowska z domu Liżewska, żona Franciszka Tacikowskiego, otrzymała od ojca swego Jana Liżewskiego, jako swą schedę, połowę domu murowanego, położonego w Stanislawowie pod NR 191, połowę obórki, połowę placu i ogrodu w szacunku 1000 zł. pol. czyli rubli srebrnych 150, na własność, z prawem przepisania na siebie tytułu własności w Hipotece.
HISTORIA SZKOŁY W STANISŁAWOWIE (INTERNET)
Od dnia 22 września 1841 roku jako świadek często występuje Franciszek Tacikowski, nauczyciel Szkoły Elementarnej w Stanisławowie i Antonina z Liżewskich Tacikowska.
Antonina miała starsza siostrę Paulinę (1816-1848), która była żoną starszego brata jej męża Symeona. Pobrali się w roku 1836 w Warszawie. Mieli pięcioro dzieci. Paulina zaczęła chorować i wyjechała do rodziny do Warszawy, gdzie wkrótce zmarła. W akcie ślubu Symeona i jego drugiej żony Agaty Boruckiej jest zdanie: Akt zgonu jego pierwszej żony Pauliny wyjęty był z księgi kościoła Parafii Świętego Krzyża w Warszawie (nie udało się go odnaleźć).
Franciszek i Antonina mieszkali w Stanisławowie, mieli dwanaścioro dzieci. Antonina zmarła w wieku 75 lat w roku 1896 i pochowana została na cmentarzu w Stanisławowie. Po śmierci żony Franciszek zamieszkał u syna Władysława w Warszawie na ulicy Nowowiejskiej 14. Franciszek zmarł w wieku 94 lat w roku 1913 w Warszawie (nie udało się odnaleźć aktu zgonu). Pochowany został cmentarzu na Powązkach.
Siostry Liżewskie miały bliską rodzinę w Warszawie. Poźniejszy poeta Tadeusz Gajcy był z nimi spokrewniony. Jego babcia ze strony ojca Stefana Mariana Gajcego była z domu Liżewska. Ojciec jego urodził się w Warszawie 14 sierpnia 1897 r. i był synem Jakuba Gajcego lat 44 i Józefy Liżewskiej lat 40 (ur. 1857). Mieszkali w Warszawie na ulicy Rybaki.
Liżewscy pojawiają się w ponownie w rodzinie Tacikowskich. Wnuczka Weroniki Górskiej z d. Tacikowskiej (córki Symeona i Pauliny) wychodzi za mąż za Franciszka Sawickiego, którego matka to Józefa Liżewska.
Rodzice:
Jan
Kiedy:
1895
Wymiary oryginału:
468 x 685
Numer zdjęcia:
36742