Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kobylniki - kościół p. św. Anny

Tytuł:
Kobylniki - kościół p. św. Anny
Opis:
Historia Kościoła w Kobylnikach.
Kościół w parafii Kobylniki jest murowany, z cegły w kształcie czworoboku o wymiarach 22,5x10m, z małą przybudówką od północy stanowiącą zakrystię. Znawcy widzą w nim cechy stylu krzyżackiego lub lepiej gotyckiego.
Gdy chodzi o stwierdzenie dokumentalne przeszłości kościoła to brak jest danych w formie dokumentów. Znawcy z zakresu historii sztuki twierdzą, że kościół pochodzi prawdopodobnie z pierwszej potowy XVI w., a opierając się o pewne źródła historyczne dodają, że fundatorem kościoła jest Mikołaj Kobylnicki, kapłan, którego pomnik znajduje się w kościele, a na nim jest umieszczona data 1555 r.
Główny ołtarz, zbudowany w 1725 r., kontusz zaś jego w 1928 r., wykonany z drewna sosnowego. Centralne miejsce w nastawie zajmuje płaskorzeźba św. Anny Samotrzeciej, wykonana prawdopodobnie przez nieznanego artystę włoskiego. Styl ołtarza jest późnobarokowy.
W nawie kościoła znajdują się dwa boczne ołtarze. Pierwszy Najświętszej Maryji Panny, zbudowany jest w stylu ołtarza wielkiego. W nastawie znajduje się zabytkowy obraz Matki Najświętszej, wykonany przez nieznanego artystę. Drugi ołtarz umieszczony jest we wnęce - ołtarz ukrzyżowanego Jezusa. Pod krzyżem stoją: Matka Bolesna i św. Jan. Wielkość osób jest naturalna.
W ścianie bocznej znajdują się dwa pomniki, w/w wymienionego już Mikołaja Kobylnickiego, który uchodzi za fundatora tegoż kościoła. Drugi to pomnik Stanisława Kobylnickiego, magnata. Pomnik składa się z trzech części. Górna to wyżej wymieniony Stanisław Kobylnicki. Dolna to trzy niewiasty. Należy przypuszczać, że są to sylwetki pierwszej i drugiej jego żony. W środku jest napis w języku polskim. Oba pomniki są rzeźbione w piaskowcu.
Przy parkanie, poza cmentarzem przykościelnym znajduje się zabytkowa dzwonnica. Dzwonnicę stanowią trzy marmurowe filary z cegły, w górnej części połączone ze sobą sklepieniem murowanym, a dach stanowi ocementowanie.
Lokalizacja:
Kobylniki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płockim, w gminie Wyszogród.
Kiedy:
02.07.2018 r.
Wymiary oryginału:
1024 x 768
Źródło:
Foto © Mariusz Krawczyk. http://forum.tradytor.pl/viewtopic.php?t=2766
Numer zdjęcia:
147917