Strona główna > Galeria osób, etnografia, kultura > Zdjęcia z życia, okolicznościowe,
Kliknij aby zobaczyć pełny rozmiar

Pola Negri, Sosnowiec. Dom przy ul. Kołłątaja 6

Romans Poli Negri

Pewnego zimowego dnia 1919 roku Pola Negri podróżowała z Warszawy do Berlina, wioząc ze sobą kopię pierwszego swojego filmu - "Niewolnica zmysłów". Na stacji granicznej kolei warszawsko-wiedeńskiej w Sosnowcu jeden z celników zatrzymał pudełka z filmem, myśląc, że to przemyt. Pomówiona o kontrabandę Pola Negri trafiła do komendanta, porucznika Eugeniusza Dąmbskiego.

Pola Negri, wielka gwiazda kina lat 20., zmarła w 1987 roku.

- Odwróciłam się i ujrzałam przed sobą młodego mężczyznę w wieku około 25 lat. Oczy miał niebieskie, a postawę tak wojskową, że choć średniego wzrostu, wydawał się wysoki. Przyglądał mi się z przyjaznym uśmiechem, ja zaś czułam, jak mój gniew ustępuje - tak opisywała po latach w swych pamiętnikach Pola Negri pierwsze spotkanie z hrabią Dąmbskim. Afera z kontrabandą na dworcu zakończyła się zaproszeniem do restauracji, a rozmowa stała się początkiem wielkiego romansu. Potem Pola pojechała do Berlina. Przez cały czas utrzymywała kontakt z hrabią. W jednym z listów hrabia poprosił ją o rękę, a ona od razu odpowiedziała "tak".

Przyjechała wraz z matką do Sosnowca. 22-letnia aktorka w kościele Wniebowzięcia NMP, dziś katedrze, poślubiła hrabiego Dąmbskiego. Pod aktem ślubu podpisała się jako Apolonia hr. Dąmbska-Chałupiec.

Pola przeprowadziła się do Sosnowca, do mieszkania Dąmbskich przy ul. Kołłątaja 6. Hrabia coraz częściej wyjeżdżał do Warszawy, starając się o przydział do I Pułku Szwoleżerów. Pola nudziła się, choć w tym czasie prawdopodobnie jeździła kręcić filmy do Berlina. Małżeństwo rozpadło się.

Hrabia Dąmbski był potem adiutantem dowódcy I Dywizji Jazdy i uczestniczył w wojnie polsko-sowieckiej, pracował w Ministerstwie Spraw Wojskowych, ożenił się ponownie. Apolonia Chałupiec wyjechała do USA. Jeszcze na krótko powróciła do Europy, potem mieszkała w San Antonio.

PATRYCJA STRĄK - POLSKA Dziennik Zachodni

Genealogia rodziny Chalupec
Nota biograficzna - przejdz


data:
miejsce: Sosnowiec
rodzice: Jerzy i Eleonora Kiełczewska
zrodlo: http://poznaj.sosnowiec.pl/content/view/81/15/; [email protected]; PATRYCJA STRĄK - POLSKA Dziennik Zachodni
nadawca: tellmemore
dodaj(usun) do ulubionych .
Jak powiekszyc kolekcje zdjec?
Pracownia malarska - portrety ze starych fotografii
Retusz starych fotografii

Komentarz 1 do 1 z 1
Strona: 1

gosc_anomino   [23, Marzec 2015 at 02:10 PM]
Pan Dąbski wcale nie był hrabią, tylko drobnym urzędnikiem. To jedna z wielu blag Poli - wielkiej snobki, która całe życie budowała swoją legendę wielkiej damy.

Komentarz 1 do 1 z 1
Strona: 1

Dodaj swój komentarz  b u i s j size tt color hr quote mapa mapa_nr leks ascii forum minipic bib szukaj_foto znicz
Imię Komentarz
Potwierdzenie 
Śmiech :lol: Nabijam się :-P Bardzo szczęśliwy :-D Uśmiech :-) Neutralny :-| Smutek :-( Płaczę, jest mi bardzo smutno :cry: Cool 8-) Zaskoczony :-o Zakręcony :-? Zawstydzony :oops: Zszokowany :shock: Zły :-x Przewracanie oczami :roll: Puszczać oczko ;-) Pomysł :idea: Okrzyk :!: Pytanie :?:
Top of Page