Aktualności

30-lecie koła polskiego i polskiej szkoły na Litwie


30 września 2019

W Grzegorzewie pod Wilnem odbyła się uroczystość 30-lecia polskiego pionu szkoły, także koła Związku Polaków na Litwie i 30-lecia zespołu „Grzegorzanie” działającegoh przy tych instytucjach. Nasza Fundacja uczestniczyła w uroczystości wysyłając okolicznościową laudację. W znacznym stopniu przygotowaliśmy też opracowanie historyczne na temat miasteczka. Książka została wydana w trzech językach – polskim, litewskim i rosyjskim.

Laudacji w imieniu poseł RP Elżbiety Dudy wygłosił dyrektor ds. Kresów naszej Fundacji – Jerzy Rajpolt. Laudację w imieniu naszej Fundacji wygłosił Bogdan Urbanowicz, redaktor Radia „Kraków”.

Tekst laudacji:

Drodzy Przyjaciele Polacy, Szanowni Goście obchodów 30-lecia!

Żyjemy w czasach gwałtownych przemian kulturowych, poprzedzonych zrujnowaniem wielusetletniego porządku i dobrej współpracy ludzi tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów – czyli jakbyśmy to dzisiaj mogli powiedzieć: Rzecz Wspólną Wielu Ojczyzn. Naciski nowych kultur stawiają przed nami wszystkimi wezwanie do pielęgnowania wiary, tradycji i zwyczajów naszych przodków – źródła, które pozwoliło nie tylko trwać nam, ale też wielokrotnie uratowało cywilizację.

Działalność Kół Polskich na Litwie, zespołów artystycznych, grup zainteresowań, a także szeroki wachlarz współpracy z instytucjami z Polski, w tym z naszą Fundacją, nie tylko budzi podziw z powodu siły narodowego ducha i dumy z bycia Polakiem. To właśnie taka działalność jest Arką Przetrwania dla wielu zwyczajów, gwary, tańców, pieśni czy potraw. To również nieustanne przypominanie o ginących w przeszłości wydarzeniach, bitwach, powstaniach, opieka nad miejscami pamięci i przywracanie godności lokalnych bohaterów, poetów czy duszpasterzy.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za 30-letni trud, za fakt istnienia zespołów folklorystycznych w każdej polskiej szkole, za zaangażowanie młodzieży w formie drużyn harcerskich, a przede wszystkim za ogromny  wysiłek kierowników, wychowawców, pedagogów i społeczników. To Wasz wkład w zachowanie narodowego dziedzictwa daje możliwość tworzenia więzów oraz silnych podstaw do budowy społeczeństwa przyszłości, opartego na największych polskich wartościach – miłości Boga, Honoru i Ojczyzny.

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo