Aktualności

Akcja ustalania mogił Powstania 1863


12 lipca 2018

Akcja udała się. Silna grupa przyjaciół Genealogii Polaków ustaliła ponad 50 precyzyjnych lokalizacji mogił Powstańców Styczniowych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wejdą one w Światowy Szlak Powstania Styczniowego, w którym liczba ustalonych punktów zbliża się już do 1000!

Na cmentarzu Rakowickim jest pochowanych ponad 250 powstańców i osób wspierających Powstanie 1863 roku (w tym jedna zbiorowa mogiła weteranów). To obok Łyczakowa, Powązek i Rossy jeden z najbardziej historycznych cmentarzy. Z pewnością grobów w Krakowie jest znacznie więcej, ale brakuje wciąż precyzyjnej informacji o nich. Żmudny proces gromadzenia informacji, porównania danych archiwalnych i danych terenowych zwieńczyła niniejsza akcja – pierwsza z kilku które będą musiał mieć miejsce aby odnaleźć wszystkie miejsca. Akcja ogłoszona na Facebooku osiągnęła sukces. Mogiły zostały sfotografowane a biorące też udział udział dzieci mogły uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii. Szczególnie dziękujemy Stowarzyszeniu Eksploracyjno-Historycznemu Szaniec 1863, które nie tylko pomogło akcji ale też dostarczyło uczestnikom niezwykłych prezentów w postaci unikalnych pięknych kubków powstańczych! Już nie możemy się doczekać kolejnej dawki historii.

Zachęcamy do zgłaszania wszelkich znanych miejsc związanych z Powstaniem Styczniowym przez stronę serwisu podanego powyżej w linku.

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Słowa kluczowe:
, , , , ,

3 komentarze

  • Marcin Niewalda says:

    Dziękuję wszystkim uczestnikom. Taka współpraca dodaje skrzydeł.

  • Magdalena Słowik says:

    Dziękujemy za to spotkanie, upominki – świetne są te kubki, a magnesy i zakładki mają już swoje miejsca. „Bieganie” po cmentarzu z mapą, duch przygody i udział w ciekawym i ważnym wydarzeniu było dla mnie i moich Dzieci naprawdę fantastycznym wydarzeniem.

  • Jakub says:

    To nasza historia bohaterska. Tak trzymać, Drodzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wp-puzzle.com logo