Aktualności
Alfred Twaróg - Nasz Przemyśl 10-2021

Alfred Twaróg – obrońca Przemyśla


16 października 2021

W miesięczniku Nasz Przemyśl  – numer październik 2021 został opublikowany ustalony przez naszą fundację biogram jednego z niezwykłych obrońców Przemyśla z 1918 roku – Alfreda Twaroga.

Alfred Kwiryn Twaróg, ur. 4.6.1902 Przemyśl przy ul. Strycharskiej 74, zm. 21.7.1966 Bielsko Biała. Syn Walentego z wioski Szebnie-Bajdy w pow. jasielskim, kelnera w Przemyślu i Marii Walerii Kwiatkowskiej urodzonej w Tartakowie k. Sokala.  Zmarł w Bielsku Białej – gdzie jest pochowany.

Gdy zbliżała się ofensywa ukraińskich oddziałów Fredek wraz z dwoma kolegami, Marianem Wąsikiem, i Janem Guzkiem, dokonali czynu, godnego bohaterów „Potopu” – wykradli zamki do dział artylerii ustawionej na wzgórzu zamkowym i zakopali je w ogrodzie Andrzeja Dybusia. Czyn też uniemożliwił wsparcie ogniem artyleryjskim oddziałów ukraińskich, co w rezultacie znacznie wpłynęło na przebieg działań wojennych w Przemyślu. Fredek został za to wyróżniony specjalną pochwałą od prezesa Polskiej Rady Narodowej – Feliksa Przyjemskiego. Następnie w 1921 roku otrzymał odznakę „Gwiazda Przemyśla” wraz ze stypendium, odznakę „Orlęta”, oraz przez Prezydenta RP „Krzyż Walecznych” z prawem wejścia na dowolne studia bez egzaminu.

Pełny biogram i więcej zdjęć oraz źródła:
https://genealogia.okiem.pl/forum/viewtopic.php?t=40589

Opracowanie sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Słowa kluczowe:
, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wp-puzzle.com logo