Aktualności

Harcerze spod Krakowa na uroczystościach niepodległościowych na Litwie


15 listopada 2019

W ramach obchodów rocznicy Niepodległości Polski na Litwie nasza Fundacja zorganizowała wyjazd 36 harcerzy z Polski do Wilna i okolic wraz z odwiedzeniem miejsc pamięci na cmentarzach Wilna.

Podczas wyjazdu uczestnicy wzięli udział w pracach porządkowych na Rossie, zwiedzili cmentarz na Antokolu. Aktywnie uczestniczyli w patriotycznych uroczystościach  w szkole w Grzegorzewie, w Trokach oraz głównych uroczystościach na cmentarzu na Rossie. Na cmentarzu na Rossie kierownik wyjazdu (dyrektor szkoły z Brzezia), ze swoimi uczniami w towarzystwie nauczycieli z Grzegorzewa złożyli wieniec oraz znicze.

Szacunkowo przyjmuje się, że we wszystkich trzech uroczystościach wzięło ponad 1300 osób.

Uczniowie, a w szczególności harcerze z podkrakowskiego szczepu Kolumbowie ze Szkoły im. Tadeusza Kościuszki w Brzeziu, mieli też możliwość spotkania się z harcerzami ze szczepu Zorza im. Henryka Sienkiewicza z pobliskiej miejscowości Landwarów.

Uczestnicy wyjazdu nocowali w polskiej szkole w Grzegorzewie, dzięki temu spotykali się codziennie z polskimi uczniami, a w bezpośrednich rozmowach mieli okazję zapoznania się z ich problemami, historią zwyczajami. Była też okazja do zaprzyjaźnienia się ze sobą.

Wyjazd na Litwę, był też okazją do zapoznania się z historią byłych Kresów Rzeczypospolitej. Zwiedzili zabytki Wilna, pokłonili się Matce Boskiej Ostrobramskiej, którą tak opiewał nasz wieszcz Adam Mickiewicz, byli w Zułowie, miejscu urodzenia się Marszałka Józefa Piłsudskiego. Byli również w Ponarach, miejscu kaźni ponad 100 tys. głównie polskich obywateli.

Udział, w polskich uroczystościach na Litwie, wywarł na młodzieży z Polski bardzo duże wrażenie. Był piękną lekcją historii i patriotyzmu. A podsumowaniem tego wyjazdu niech będą słowa ucznia wypowiedziane po uroczystościach w Trokach: młodzież powinna przyjeżdżać na Litwę, aby na własnych oczach przekonać jak powinien wyglądać nasz patriotyzm i umiłowanie Polski

Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Fundacji PKP.

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Słowa kluczowe:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo