Aktualności

Harcerze spod Krakowa na uroczystościach niepodległościowych na Litwie


15 listopada 2019

W ramach obchodów rocznicy Niepodległości Polski na Litwie nasza Fundacja zorganizowała wyjazd 36 harcerzy z Polski do Wilna i okolic wraz z odwiedzeniem miejsc pamięci na cmentarzach Wilna.

Podczas wyjazdu uczestnicy wzięli udział w pracach porządkowych na Rossie, zwiedzili cmentarz na Antokolu. Aktywnie uczestniczyli w patriotycznych uroczystościach  w szkole w Grzegorzewie, w Trokach oraz głównych uroczystościach na cmentarzu na Rossie. Na cmentarzu na Rossie kierownik wyjazdu (dyrektor szkoły z Brzezia), ze swoimi uczniami w towarzystwie nauczycieli z Grzegorzewa złożyli wieniec oraz znicze.

Szacunkowo przyjmuje się, że we wszystkich trzech uroczystościach wzięło ponad 1300 osób.

Uczniowie, a w szczególności harcerze z podkrakowskiego szczepu Kolumbowie ze Szkoły im. Tadeusza Kościuszki w Brzeziu, mieli też możliwość spotkania się z harcerzami ze szczepu Zorza im. Henryka Sienkiewicza z pobliskiej miejscowości Landwarów.

Uczestnicy wyjazdu nocowali w polskiej szkole w Grzegorzewie, dzięki temu spotykali się codziennie z polskimi uczniami, a w bezpośrednich rozmowach mieli okazję zapoznania się z ich problemami, historią zwyczajami. Była też okazja do zaprzyjaźnienia się ze sobą.

Wyjazd na Litwę, był też okazją do zapoznania się z historią byłych Kresów Rzeczypospolitej. Zwiedzili zabytki Wilna, pokłonili się Matce Boskiej Ostrobramskiej, którą tak opiewał nasz wieszcz Adam Mickiewicz, byli w Zułowie, miejscu urodzenia się Marszałka Józefa Piłsudskiego. Byli również w Ponarach, miejscu kaźni ponad 100 tys. głównie polskich obywateli.

Udział, w polskich uroczystościach na Litwie, wywarł na młodzieży z Polski bardzo duże wrażenie. Był piękną lekcją historii i patriotyzmu. A podsumowaniem tego wyjazdu niech będą słowa ucznia wypowiedziane po uroczystościach w Trokach: młodzież powinna przyjeżdżać na Litwę, aby na własnych oczach przekonać jak powinien wyglądać nasz patriotyzm i umiłowanie Polski

Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Fundacji PKP.

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo