Aktualności

Kolejny raz pomagamy Polakom na Wschodzie


9 grudnia 2018

XIII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie obchodzimy praktycznie – organizując kolejną wysyłkę pomocy dla Polaków na wschodzie. Takich transportów w tym roku wysłaliśmy już kilka, staramy się aby jednorazowo nie przekraczały one kilku paczek – tak aby nie było problemów na granicy.

Pomoc Polakom na Wschodzie niesie ze sobą znacznie więcej trudności niż np. „Szlachetna Paczka” w Polsce. Do niektórych rejonów nie można wysyłać żywności, bo jest traktowana jako przemyt, w innych może obdarowanego spotkać kara jeśli przyjmie książki o polskiej historii wojennej. Wyzwaniem jest organizacja transportu, bardzo duże koszty wysyłki, logistyka, aby transporty dotarły, granice, celnicy, pośrednicy, nierzetelne towarzystwa, używanie darów do hadlu i wiele innych

Oprócz poznania faktycznych potrzeb, trzeba też zdawać sobie sprawę z tego jak pomoc przyjmowana jest przez środowisko, jakie niesie konsekwencje, których w Polsce nie ma. Dlatego większość akcji charytatywnych  – tych głośnych w mediach – nie jest dobrze organizowana. Widać wielkie sterty, setki torebek, tysiące paczek … robi to efekt – ale nie jest efektywne.  Organizować akcje realnej, konkretnej pomocy jest trudno.

Tym razem rzeczy trafią przed Świętami Bożego Narodzenia do 15 starszych osób w obwodzie lwowskim. Dziękujemy księżom z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Krakowa za zorganizowanie zbiórki oraz Towarzystwu Polskiemu z Borysławia za wolontariat w weryfikacji osób i dostarczenie darów. Dla tych osób, które otrzymują dary, najważniejsze jest to że ktoś w Polsce o nich pamięta.

Bardzo prosimy nieustannie w pomocy na opłacenie transportu kolejnych transportów – PRZEKAZY

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo