Aktualności

Wystawa o Piłsudskim już na Litwie


26 lutego 2019

Dom Polski w Wilnie, Troki, Stare Troki, Grzegorzewo, Bezdany, Ejszyszki, Kowno … to tylko niektóre miejsca w których prezentowana będzie w najbliższych miesiącach mobilna wystawa „Ojciec naszej Niepodległej – Józef Piłsudski w rysunkach Czermańskiego”. Wszędzie tam służyć będzie ona jako podstawa lekcji historii w szkoła polskich

Trasa zorganizowana została przez koło „Grzegorzewo” Związku Polaków na Litwie. Celem jest przedstawienie postaci Marszałka jako wzoru do naśladowania dla ludzi wielu narodów, wyznań i przekonań – ale postępujących wg tych samych zasad społecznych, etycznych i ogólnoludzkich. Marszałek Piłsudski nie jest dla nas murszejącym pomnikiem. To ktoś kto może być idolem dla ludzi dzisiaj. Jego życie pokazuje jak postępować wobec przeciwności, które zdają się być nie do pokonania, jak pozostać skromnym pomimo bycia naczelnikiem, jak mając zwykłe ludzkie słabości zachowywać się heroicznie. To wzór dla każdego i na pewno nie jest to postać nudna. Jego życie uratowało wile istnień ludzkich w całej Europie – dlatego właśnie jest świetnym przykładem edukacyjnym nie tylko o historii ale i o postawie godnej człowieka dojrzałego, nowoczesnego Polaka – Litwina – Europejczyka.

Wystawa była już entuzjastycznie przyjmowana przez szkoły w Polsce, a także instytucje zajmujące się krzewieniem historii i kultury – jest unikalna, ciekawa, prosta i głęboka zarazem. Budzi zainteresowanie młodzieży kolorem, zwięzłymi tekstami, ciekawym układem. Chcemy aby skorzystało z niej jak najwięcej uczniów.

Liczne ośrodki polskie zza granicy prosiły nas o udostępnienie tej wystawy- lecz w wersji językowej angielskiej. Szukamy firmy lub organizacji, która podjęła by się sfinansowania przetłumaczenia i wydruku tej wersji – to koszt ok. 3000 zł. Osoby, które chciały by zasponsorować to dzieło proszone są o kontakt z Fundacją.

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Słowa kluczowe:
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo