Aktualności

Ojciec Naszej Niepodległej – WYSTAWA!


10 września 2018

Rusza niezwykła mobilna wystawa „Ojciec Naszej Niepodległej – Józef Piłsudski w rysunkach Zdzisława Czermańskiego” przygotowana w ramach działań Fundacji „Genealogia Polaków”. Autorami wystawy są Piotr Strzetelski i Marcin Niewalda.

Składa się ona z 15 roll-upów o wymiarach 85×200 cm każda. Motywem przewodnim tej wystawy są rysunki Józefa Piłsudskiego wykonane przez Zdzisława Czermańskiego (1900-1970), który przed wojną studiował między innymi w szkole Przemysłowej we Lwowie, a malarstwa i rysunku uczył się w pracowni Kazimierza Sichulskiego oraz w Paryżu u Ferdynanda Legera. Malował on i rysował portrety, pejzaże oraz architekturę. Był świetnym karykaturzystą, twórcą scen satyrycznych o charakterze obyczajowym i politycznym.

Prezentowane na wystawie rysunki pochodzą z teki własności Piotra Strzetelskiego zatytułowanej: „Józef Piłsudski w 13 planszach” i przedstawiają Marszałka w swoich najważniejszych sytuacjach życiowych. Widzimy go więc jako Komendanta Legionów i ojca swoich żołnierzy, zamyślonego w okopach wodza, Naczelnika Państwa noszącego z dumą buławę marszałkowską, uśmiechniętego Dziadka w otoczeniu dzieci oraz stojącego na krużgankach wawelskich czy układającego pasjansa w chwilach odpoczynku. „… Rysunek Czermańskiego daje jedną z najostrzejszych i z najlepiej zaobserwowanych charakterystyk Marszałka Piłsudskiego…” stwierdził Marszałek Śmigły Rydz po zapoznaniu się z rysunkami artysty.

Każdy rysunek jest kanwą dla tematu związanego z postacią Marszałka, zawierającego zdjęcia z epoki, ciekawostki i warte zapamiętania cytaty. Jest to świetny materiał edukacyjny, Wystawa wpisuje się w ogólnopolskie rocznicowe obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości i jako taka będzie prezentowana w wielu miejscach w Polsce (instytucjach kulturalnych i oświatowych, szkołach, uczelniach czy muzeach) oraz za granicą wśród Polaków na Kresach i Polonii. Wystawę będzie też można wypożyczać (w tym celu prosimy o kontakt z naszą Fundacją)

Wydarzenie to uzyskało honorowy patronat IPN-u o/ Kraków oraz Rektora UR w Krakowie, zaś patronat medialny sprawuje Radio Kraków i Telewizja Kraków. Dziękujemy sponsorom wystawy, NSZZ „Solidarność” Region Małopolska oraz NSZZ Solidarność UR w Krakowie jak również wielu prywatnym osobom dzięki którym wydarzenie to mogło zaistnieć w jubileuszowym roku 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Edit: Od chwili wyprodukowania wystawa nieustannie jeździ. Co tydzień znajduje się w innym miejscu. Szczególnie cenią sobie ją szkoły, dla których jest to doskonały materiał do poprowadzenia lekcji o czasach odzyskania niepodległości i osobie Marszałka.
Obecnie szukamy osób lub instytucji, które mogły by zasponsorować przetłumaczenie jej na inne języki i wydruk. Plansze się niszczą, będzie też trzeba wystawę wydrukować ponownie.

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo