Aktualności

Ojciec Naszej Niepodległej – WYSTAWA!


10 września 2018

Rusza niezwykła mobilna wystawa „Ojciec Naszej Niepodległej – Józef Piłsudski w rysunkach Zdzisława Czermańskiego” przygotowana w ramach działań Fundacji „Genealogia Polaków”. Autorami wystawy są Piotr Strzetelski i Marcin Niewalda.

Składa się ona z 15 roll-upów o wymiarach 85×200 cm każda. Motywem przewodnim tej wystawy są rysunki Józefa Piłsudskiego wykonane przez Zdzisława Czermańskiego (1900-1970), który przed wojną studiował między innymi w szkole Przemysłowej we Lwowie, a malarstwa i rysunku uczył się w pracowni Kazimierza Sichulskiego oraz w Paryżu u Ferdynanda Legera. Malował on i rysował portrety, pejzaże oraz architekturę. Był świetnym karykaturzystą, twórcą scen satyrycznych o charakterze obyczajowym i politycznym.

Prezentowane na wystawie rysunki pochodzą z teki własności Piotra Strzetelskiego zatytułowanej: „Józef Piłsudski w 13 planszach” i przedstawiają Marszałka w swoich najważniejszych sytuacjach życiowych. Widzimy go więc jako Komendanta Legionów i ojca swoich żołnierzy, zamyślonego w okopach wodza, Naczelnika Państwa noszącego z dumą buławę marszałkowską, uśmiechniętego Dziadka w otoczeniu dzieci oraz stojącego na krużgankach wawelskich czy układającego pasjansa w chwilach odpoczynku. „… Rysunek Czermańskiego daje jedną z najostrzejszych i z najlepiej zaobserwowanych charakterystyk Marszałka Piłsudskiego…” stwierdził Marszałek Śmigły Rydz po zapoznaniu się z rysunkami artysty.

Każdy rysunek jest kanwą dla tematu związanego z postacią Marszałka, zawierającego zdjęcia z epoki, ciekawostki i warte zapamiętania cytaty. Jest to świetny materiał edukacyjny, Wystawa wpisuje się w ogólnopolskie rocznicowe obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości i jako taka będzie prezentowana w wielu miejscach w Polsce (instytucjach kulturalnych i oświatowych, szkołach, uczelniach czy muzeach) oraz za granicą wśród Polaków na Kresach i Polonii. Wystawę będzie też można wypożyczać (w tym celu prosimy o kontakt z naszą Fundacją)

Wydarzenie to uzyskało honorowy patronat IPN-u o/ Kraków oraz Rektora UR w Krakowie, zaś patronat medialny sprawuje Radio Kraków i Telewizja Kraków. Dziękujemy sponsorom wystawy, NSZZ „Solidarność” Region Małopolska oraz NSZZ Solidarność UR w Krakowie jak również wielu prywatnym osobom dzięki którym wydarzenie to mogło zaistnieć w jubileuszowym roku 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Edit: Od chwili wyprodukowania wystawa nieustannie jeździ. Co tydzień znajduje się w innym miejscu. Szczególnie cenią sobie ją szkoły, dla których jest to doskonały materiał do poprowadzenia lekcji o czasach odzyskania niepodległości i osobie Marszałka.
Obecnie szukamy osób lub instytucji, które mogły by zasponsorować przetłumaczenie jej na inne języki i wydruk. Plansze się niszczą, będzie też trzeba wystawę wydrukować ponownie.

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Słowa kluczowe:
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wp-puzzle.com logo