Aktualności

Ratujemy kościółek w Ilniku na Ukrainie


11 sierpnia 2018

Sytuacja
Ilnik jest wsią wołoską, leżącą 30 km na wschód od szczytu Tarnicy w Bieszczadach, po ukraińskiej stronie granicy. Gniazdo rodziny Ilnickich herbu Sas. Część rodziny wyznawała obrządek greko-katolicki, inna rzymski. W wiosce mieszkały też osoby prawosławne oraz kilkoro Żydów. Na skutek wydarzeń w XIX i XX wieku, dzisiaj nie ma tam ani jednego członka parafii rzymskokatolickiej, której główny kościół mieści się w Turce. Drewniany kościółek ilnicki leży w bezpośredniej bliskości cerkwi greckiej, nad brzegiem rzeki. Pod koniec XX wieku dach został pokryty eternitem a w środku dokonano pewnych renowacji. Niestety obecnie dach w kilku miejscach zapadł się, woda podczas deszczy wlewa się do środka i całości grozi zapadnięcie i zgnicie. Jedynym ratunkiem dla kościółka jest pomoc Polaków i polskich towarzystw działających w pobliżu.

Nasze działania
Wraz z Towarzystwem Polskim z Borysławia organizujemy działania zachowawcze i przygotowujemy grunt pod prace konserwatorskie po części mamy nadzieję sfinansowane z grantu. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć dziurawe miejsca, zachować to co jeszcze istnieje. W drugiej kolejności będziemy się starać zrobić inwentaryzację i projekt – które są nieodzowne do uzyskania wsparcia ze strony państwa. Najpilniejsze działania to jednak załatanie dziur. Z racji na ograniczoną możliwość pomocy na miejscu, potrzebujemy 2-3 osób, które by chciały tam pojechać i dokonać najprostszych napraw. Zbiórka funduszy potrzebnych na zakup materiałów prowadzona jest w mediach społecznościowych – wpłaty można dokonywać przez naszą stronę „Wspieraj!” z dopiskiem np. „kościółek” lub „Ilnik”.

Efekty
W tym miejscu będziemy informować o stanie działań. (Edycja w miarę postępu działań)

  • Uruchomiono zbiórkę funduszy
  • Zbiórka okazuje się sukcesem, mamy już kwotę potrzebną na podstawowe materiały, dalsze fundusze poprawią jakość prowadzonych prac i pozwolą przygotować grant.
  • Zgłosiły się 2 osoby do pomocy fizycznej i małżeństwo do prac inwentaryzacyjno-projektowych.
  • Trwają rozmowy z wójtem Ilnika i proboszczem w Turce
  • Trwają ustalenia terminu prac (prawd. połowa września)
  • Planujemy wynajęcie także jednej osoby miejscowej do fachowej pomocy dekarskiej.
  • …..
Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Słowa kluczowe:
, , , , ,

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo