Aktualności

Wnioski granatowe Fundacji


27 lutego 2018

Informujemy, że wciąż podejmujemy działania mające na celu grantowe wsparcie działań Fundacji i Portalu. Niestety profil naszych działań jest tak szeroki i nietypowy, że w żaden sposób nie mogą wejść w systemy finansowania państwowego.

Ostatnim naszym wnioskiem grantowym, przez który próbowaliśmy zyskać finansowanie dla jakiegokolwiek projektu, był wniosek do  programu Ministerstwa KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO. Nasza Fundacja – nosząca w nazwie „odtwarzanie KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO” – złożyła projekt „Z kuferka prababci” (finansowany już wcześniej przez Ambasadę w Wilnie) gdzie przy udziale dzieci z Kresów gromadzimy, zachowujemy, wydajemy w formie książkowej i rozdajemy opowiadania lokalne opisujące KULTURĘ i DZIEDZICTWO. 

Niestety z informacji uzyskanych w ministerstwie wynika, że ministerstwo to nie wspiera takich działań lecz tylko naukowe, dotyczące ratowania zabytków nieruchomych lub krzewienia twórczości ludowej i stawianie pomników. Dzieci nie mogą pośredniczyć w programach ministerstwa gdyż nie mają kwalifikacji naukowych. Zachowywanie śladów kulturowych nie jest z kolei zabytkiem nieruchomym. Tryb konkursowy uniemożliwia ponadto przedstawienie z góry wyników „opracowań” oraz wyboru „beneficjentów”. Komisja zachwycona programem stwierdziła, że nie może wspierać tego programów z powodu ograniczeń formalnych. Nie udało się też zreorganizować zakresu. Również rozmowy z Ministerstwem Edukacji nie przyniosły rezultatu, gdyż projekt „nie jest realizacją elementu programu nauczania”.

Informację przedstawiamy, celem poinformowania naszych przyjaciół o sukcesywnym podejmowaniu działań na rzecz wsparcia działań. Oczywiście będziemy dalej próbować zarówno wejść w ogłaszane programy jak też mieć wpływ na zakres tematyczny kolejnych programów – tak aby skorzystać mogli też inni, spotykający się z podobnymi trudnościami.

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Słowa kluczowe:
, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo