Aktualności

Wnioski granatowe Fundacji


27 lutego 2018

Informujemy, że wciąż podejmujemy działania mające na celu grantowe wsparcie działań Fundacji i Portalu. Niestety profil naszych działań jest tak szeroki i nietypowy, że w żaden sposób nie mogą wejść w systemy finansowania państwowego.

Ostatnim naszym wnioskiem grantowym, przez który próbowaliśmy zyskać finansowanie dla jakiegokolwiek projektu, był wniosek do  programu Ministerstwa KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO. Nasza Fundacja – nosząca w nazwie „odtwarzanie KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO” – złożyła projekt „Z kuferka prababci” (finansowany już wcześniej przez Ambasadę w Wilnie) gdzie przy udziale dzieci z Kresów gromadzimy, zachowujemy, wydajemy w formie książkowej i rozdajemy opowiadania lokalne opisujące KULTURĘ i DZIEDZICTWO. 

Niestety z informacji uzyskanych w ministerstwie wynika, że ministerstwo to nie wspiera takich działań lecz tylko naukowe, dotyczące ratowania zabytków nieruchomych lub krzewienia twórczości ludowej i stawianie pomników. Dzieci nie mogą pośredniczyć w programach ministerstwa gdyż nie mają kwalifikacji naukowych. Zachowywanie śladów kulturowych nie jest z kolei zabytkiem nieruchomym. Tryb konkursowy uniemożliwia ponadto przedstawienie z góry wyników „opracowań” oraz wyboru „beneficjentów”. Komisja zachwycona programem stwierdziła, że nie może wspierać tego programów z powodu ograniczeń formalnych. Nie udało się też zreorganizować zakresu. Również rozmowy z Ministerstwem Edukacji nie przyniosły rezultatu, gdyż projekt „nie jest realizacją elementu programu nauczania”.

Informację przedstawiamy, celem poinformowania naszych przyjaciół o sukcesywnym podejmowaniu działań na rzecz wsparcia działań. Oczywiście będziemy dalej próbować zarówno wejść w ogłaszane programy jak też mieć wpływ na zakres tematyczny kolejnych programów – tak aby skorzystać mogli też inni, spotykający się z podobnymi trudnościami.

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo