Aktualności

Wystawa o Piłsudskim w Dworze Czeczów


13 listopada 2019

Dnia 12 listopada 2019 roku w Dworze Czeczów w Bieżanowie Towarzystwo Przyjaciół Bieżanowa zorganizowało okolicznościowy doroczny koncert patriotyczny. Koncert rozpoczął się wspólnym śpiewem żołnierskich pieśni legionowych, który prowadzili zaproszeni artyści, do niedawna związani z kabaretem Loch Camelot z Krakowa – Agnieszka Rosner-Zawilińska oraz Edward Zawiliński. Głośno rozbrzmiewały słowa skocznych i poważnych pieśni, a my oczami wyobraźni widzieliśmy jak to „na wojence ładnie kiedy ułan z konia spadnie”, jak „maszerują strzelcy”, by w końcu zobaczyć „rozkwitnięte pąki białych róż” położone na grobie ułana. Na koniec, wszyscy stojąc i śpiewając poczuliśmy się jak prawdziwi legioniści – „my pierwsza brygada” Piłsudskiego.

Całego klimatu dopełniło kilka plakatów przygotowanych w formie roll-upów ustawionych na scenie pod ścianą, z których spoglądały na nas postacie Józefa Piłsudskiego narysowane przez Zdzisława Czermańskiego. Ten świetny grafik i karykaturzysta, twórca scen satyrycznych o charakterze obyczajowym i politycznym pozostawił wspaniały zestaw portretów Marszałka. Prezentowane grafiki pochodzą z 1935 roku z teki zatytułowanej: „Józef Piłsudski w 13 planszach” i przedstawiają Marszałka w swoich najważniejszych sytuacjach życiowych. Widzimy go więc jako Komendanta Legionów i ojca swoich żołnierzy, zamyślonego w okopach wodza, Naczelnika Państwa noszącego z dumą buławę marszałkowską, uśmiechniętego Dziadka w otoczeniu dzieci oraz stojącego na krużgankach wawelskich czy układającego pasjansa w chwilach odpoczynku. Rysunki te stanowią kanwę, na bazie której toczy się opowieść o wielkim Polaku, która jest uzupełniana licznymi ciekawymi informacjami z życia Marszałka, cytatami, zdjęciami i grafikami.

Plakaty te zostały przygotowane przez Fundację Odtworzeniową Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Genealogia Polaków” z Krakowa, przy współpracy z NSZZ Solidarność Region Małopolska. Wystawa zyskała honorowy patronat Instytutu Pamięci Narodowej, oddział w Krakowie zaś patronat medialny nad wystawą sprawuje Radio Kraków i TVP3 Kraków.

Po wspólnym śpiewaniu rozpoczął się recital zaproszonych artystów. Agnieszka Rosner-Zawilińska zabrała nas w kabaretowo-poetyckie klimaty, które zostały wypełnione poezją między innymi Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima, Adama Ziemianina czy Wisławy Szymborskiej. Edward Zawiliński, prywatnie mąż Agnieszki i kompozytor wszystkich wykonywanych utworów, wspaniale akompaniował żonie. Po zakończonym wieczorze rozległy się niemilknące brawa, a my jeszcze długo nie mogliśmy powrócić do rzeczywistości.

Wystawa mobilna „Józef Piłsudski w grafikach Czermańskiego” odbywa nieustanne tournée. W 2019 były wystawiana w wielu szkołach i placówkach w Polsce i na Litwie. Można ją wypożyczyć w celach edukacyjnych.

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo