Aktualności

Z kuferka prababci 2020


28 maja 2020

Pomimo powstrzymywania globalnej pandemii przez rządy na całym świecie udało się doprowadzić do realizacji niezwykły projekt „Z kuferka prababci”.

W ramach projektu dzieci z 5 ośrodków na Litwie i Ukrainie uczyło się jak przeprowadzać wywiad ze swoimi dziadkami lub śledzić losy lokalnych bohaterów i tradycji. Następnie ramach konkursu uczestnicy zgłosili swoje materiały a najlepsze zostały przez naszą fundację opracowane i wydrukowane w postaci książeczek, które właśnie trafiły do naszej siedziby. Już niedługo pojadą na Kresy, aby tak, gdzie zostały przygotowane otrzymały je setki rodzin i mogły przeczytać o losach swoich sąsiadów.

Każdy kto miał w ręku owe książki twierdzi że są rewelacyjne. To fantastyczny materiał poznawczy i inspirujący. To skutek wytężonej pracy nauczycieli, ale też efekt które zaprocentuje wielokrotnie, przypominając o korzeniach tożsamości. Dzieci będą mogły się przez wile lat szczycić tym, że jako autorzy znaleźli się w Bibliotece Narodowej. Każda książka posiada bowiem swój numer ISBN i jest pełnoprawnym wydawnictwem.

Projekt „Z kuferka prababci” został zapoczątkowany przez nas w 2017 roku w Grzegorzewie pod Wilnem. Obecna edycja była możliwa dzięki wsparciu Fundacji ORLEN a była realizowana pod podwójnym patronatem poselskim – Elżbiety Dudy (Patronat Honorowy), i Zbigniewa Girzyńskiego (Patronat Historyczny).

W najbliższym czasie, gdy tylko będzie to możliwe z powodu pandemii, nastąpi uroczyste wręczenie dyplomów i rozdanie książek. Już przygotowywana jest także kolejna edycja obejmująca jeszcze więcej rejonów. Myślimy też o dalszych ośrodkach polonijnych na całym świecie, jak też i szkołach w kraju.

Wszystko o Kuferku (opowiadania, autorzy, redakcja, patronaty itp)

 

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Słowa kluczowe:
, , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

wp-puzzle.com logo