Aktualności
Powstańcy Styczniowi

Zagadkowe zdjęcie powstańców styczniowych


22 listopada 2016

Do naszej bazy zostało nadesłane kolejne niezwykłe zdjęcie powstańców polskich z 1863r.  Fotografia ta znajduje się w zbiorach rodzinnych Aleksandra Domagalskiego, który jest potomkiem jednego z obrońców Ojczyzny przedstawionych na zdjęciu – Aleksandra Steckiego (4 od lewej w najwyższym rzędzie).

Zagadka wiąże się z tym, że wśród powstańców znajdują się osoby z różnych oddziałów, a między innymi święty Adam (Albert) Chmielowski. Jak i kiedy mogli się spotkać? Dzięki Bazie Powstańców taką zagadkę można spróbować rozwikłać. Wydaje się możliwe że fotografia została wykonana we Lwowie, lub w Paryżu prawd w początkach 1864 roku, lecz potwierdzenie wymaga staranniejszych ustaleń.

Na zdjęciu:
1 rząd: Kraszewski, Basiński Henryk, Etner Józef, Aleksander Stecki, Dębski Gustaw, N.N.
2 rząd: Jaszczułd, Szydłowski, Miszewski Mieczysław, Tołoczko, Zawadzki Władysław, Flaszkiewicz Józef,
3 rząd: Nikodemski Henryk, Okenczyc St. , Krzyżanowski, Konażewski Wł. , Chmielowski Adam (św. Brat Albert), Wołowski Br.

Takie zdjęcia to ogromna pomoc, bo dzięki nim wzrasta ilość podobizn powstańców (np. Henryk Basiński – niezwykle zdolny i wrażliwy człowiek). Przybywają także informacje o powstańcach, którzy nie występują w żadnych opracowaniach (np. Józef Flaszkiewicz).  Jak widać nie wszyscy są do końca rozpoznani. Być może może komuś uda się ustalić na temat tego zdjęcia coś więcej. (Można zostawić komentarz na Facebooku.).

Pełne zdjęcie – http://www.genealogia.okiem.pl/foto2/displayimage.php?pid=126456

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo