Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Program gromadzenia wiedzy o genealogii rodziny Dobrzański

Program jest cząstką działań Fundacji odtwarzania polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i patriotycznej. Społeczna aktywność rodzinna jest łączona z ogólnymi programami Fundacji, angażując zarówno fascynatów jak i naukowców.

Dobrzański

Herby









Leliwa

opis
Sas

opis




Rodziny nazwiska Dobrzański wywodzą się prawdopodobnie z jednego pnia wołoskiego herbu Sas, z ziemi sanockiej (w. Dobra) lub przemyskiej. Z biegiem lat rozdzieliły się na wiele gałęzi przybierając różne przydomki na oznaczenie rodu:

Biłas (Leliwa),
Częstopiacz (Sas)
Demkowicz (Leliwa, Sas)
Dziurdziewicz (Leliwa)
Gackiewicz (Leliwa)
Hnatusko (Sas, Leliwa)
Hryckiewicz Stalony (Sas)
Hubal (Sas)
Juńczyk
Niesiewicz, Nysewicz, Nich, Nisiewicz (Leliwa)
Sokołowicz (Sas)

Błąd przypisania herbu Leliwa zapewne wynika z podobieństwa herbu, jednak z racji na obszar i najczęstsze wyznanie greko-katolickie przyjąć należy jako źródło herb Sas (wymaga to jednak zbadania). Jest to jedno z najpopularniejszych nazwisk tego rejonu, Często w jednej okolicy występowały osoby o tym samym imieniu i nazwisku - dlatego często pisali się tylko używając przydomku - co potem pozostało jak nazwisko (już bez "Dobrzański"). Z pewnością wiele rodzin zubożało bardzo, z pewnością jest też wiele rodzin pochodzenia chłopskiego.

Najbardziej znaną postacią jest pułkownik Henryk "Hubal" Dobrzański - z czasów II Wojny Światowej. Ważnymi postaciami jest też Tadeusz - kompozytor, Jan - rektor Uniwersytetu Lwowskiego.