Słownik genealogiczny - leksykon Słownik genealogiczny - leksykon
 

 
Aktualna liczba haseł słownika związanych z herbami: 3572, ponad 30.000 nazwisk
 
WYSZUKIWANIE GRAFICZNE

Wg mobiliów
Herby puste całkiem lub w części
Herby składające się z kolorów
Herby z instrumentami
Herby z ptakami
Stworzenia mityczne
Herby nieznane
Herby uszczerbione
Godła przedheraldyczne
Znaki literopodobne
Formy krzyża
Symbole planet
Znaki zodiaku
Symbole alchemiczne
Symbolika masońska
Trudne znaki genealogiczne
Elementy heraldyczne
Znamiona bartne
 
GRUPY HASEŁ

Galeria zdjęć i innych grafik herbów

Systemy genealogiczne
Terminy metrykalne
Miary i wagi
Pieniądz używany w Polsce
Rodzaje uzbrojenia
Mobilia herbowe
Tytulatura klasowa
Zawody i funkcje
Stosunki rodzinne
Alchemia
Masoneria
Graficzna wyszukiwarka herbów
 
 
 
Nazwa herbu
Wystarczy wpisać część nazwy                                                                                      (dokładne słowo)
Opis, nazwisko
Wystarczy wpisać część nazwiska, lub innego słowa (bez gwiazdki)
Mobilium w herbie
     
Wpisz nazwę rzeczy która występuje w herbie (liczba pojedyncza, mianownik - np.: jeleń)
ankh

Egipski krzyż lemniskatyczny. Symbolizuje życie, siły witalne, zapłodnienie ziemi przez niebo. Trzymany przez bogów, królów jest kluczem do królestwa umarłych. Koptowie przejęli go i używają jako symbol życiodajnej siły Krzyża ChrystusowegoHerby z tym symbolemcrux ansata

Symbol związany z krzyżem Ankh - inne przedstawienie krzyża używanego przez koptów. Jedno z graficznych oznaczeń miedzi w alchemii.

Herby z tym symbolemDuchacy

Godło Zakonu Świętego Ducha przedstawia w czarnym tle krzyż Świętego Ducha, podwójny z rozdwojonymi końcami - nawiązujący do 12 owoców Ducha Świętego.karawaka
Krzyż patriarchalny, arcybiskupi, podwójny. Krzyż o dwóch ramionach (górne zazwyczaj krótsze), uznawany za znak opieki przed zarazą. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego miasta Caravaca, gdzie krzyże takie obnoszono w latach Czarnego Moru. Rozpowszechniony w Polsce przez pielgrzymów powracających z Włoch - gdzie rozpowszechnił się.

W Polsce zwany krzyżem białoruskim. Podobny również do krzyża lotaryńskiego i krzyża inwokacyjnego.krzyż archaniołów

Znany także jako krzyż Golgoty. Jest to symbol posłańców bożych. Archaniołowie mają funkcje opieki nad religią podczas gdy zwykli Aniołowie opieki na ludźmi bezpośrednio, traktowani są jaki drugi stopień chórów anielskich. Jego występowanie w niektórych herbach jest najczęściej przypadkiem - wynikającym ze zbieżności z innymi formami krzyża.

Herby z tym symbolemkrzyż białoruski

Zwany inaczej krzyżem św. Eufrozyny. Krzyż ten charakteryzuje się dwoma poprzeczkami - wyższą krótszą. Jest symbolem prawosławia na terenach Białorusi. Jest niezwykle podobny do krzyża lotaryńskiego, który różni się jednak od niego proporcjami ramion i krótszym szczytem. Krzyż o takim kształcie nie musi być jednak związany tylko z prawosławiem. Występuje np. w godle Miechowitów.

W XVI i XVI upowszechniony jako karawaka - symbol chroniący od zarazy

Wyszukaj herby z tym symbolemkrzyż celtycki

Popularny symbol irlandzki i skandynawski wieków średnich, obecnie używany na emblematach również w zastosowaniu magicznym. Jest to rozwinięta forma celtyckiego (i nie tylko) znaku - symbolu słońca - który opisany jest jako krzyż słoneczny. Wykorzystywany w niektórych znakach runicznych oraz znakach cechów. Krzyż oznacza Chrystusa ukrzyżowanego gdzie koło oznacza Boga. Może też oznaczać chrześcijaństwo "wyzwolone" od nurtu śródziemnomorskiego. Jest też uproszczoną wersją krzyża Antlantydy (trzy okręgi).

Herby z tym symbolemkrzyż Chrystusa

Jedna z form krzyża nazywana po prostu krzyżem Chrystusa.


Herby z tym symbolemkrzyż Chrystusa 2

Jedna z form krzyża nazywana po prostu krzyżem Chrystusa.

Herby z tym symbolemkrzyż egipski

Jedna z form krzyża koptyjskiego (Crux Ansata) wywodzący się oryginalnie z krzyża Ankh.

Herby z tym symbolemkrzyż ewangelistów

Krzyż poprzez cztery stopnie podstawy reprezentuje 4 ewangelistów.

Herby z tym symbolemkrzyż gammakrzyż Golgoty

Krzyż używany przez członków wielu bractw i licznych rycerzy krzyżowych jako znak herbowy.

Herby z tym symbolemkrzyż grecki

Ta forma znana była szeroko w prekolumbijskiej Ameryce jak i w dorzeczu Eufratu i Tygrysu ok. 1000 lat przed n. Chr. Związany z symboliką koła, symbolizował siłę, cztery strony świata, i 2 przenikające się formy bądź cztery równosilne wartości. Znany także jako krzyż św. Grzegorza widnieje na flagach Szwajcarii i Grecji - zaadaptowany przez Czerwony Krzyż jako dawny znak kogoś, kto przeszedł tortury.

Znajdź herby z tym znakiemkrzyż grecki 2

Inna forma krzyża greckiego

Herby z tym symbolemkrzyż inwokacyjny

Ten znak (często także odwrócony o 90 stopni) stosowany był na oznaczenie niebezpiecznej substancji - np. lekarstwa o nieznanym do końca działaniu i oznaczał "bierz - ale niech Cię Pan Bóg ma w opiece".
Podobny w znaczeniu i kształcie do karawaki i krzyża białoruskiego.

Szukaj herbu z tym znakiemkrzyż irlandzki

Nazywany obecnie krzyżem celtyckim. Jest to nałożenie celtyckiego (i nie tylko) znaku - symbolu słońca na krzyż co odzwierciedlało głęboką symbolikę Chrystusa jako słońca.

Herby z tym symbolemkrzyż jerozolimski

Nieco oszczędniejsza forma krzyża ogólnie zwanego krzyżem palestyńskim. Używany pierwotnie w czasach, gdy Jerozolima była zdobywana przez wyprawy krzyżowe. Przybrany został za godło przez Godfryda z Bouillon, jako obrońcy Grobu Świętego. Godło Królestwa Jerozolimy i niektórych zakonów rycerskich np. Bożogrobców. Symbolizuje pięć ran Chrystusa ukrzyżowanegokrzyż kawalerski

Krzyż kawalerski lub inaczej zwany rycerski, przy czym ten drugi nieco ustylizowany jest podstawą znaków teutońskich i hitlerowskich (krzyż mantuański). Krzyż kawalerski jest podstawą wielu odznaczeń wojskowych, takich jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Wyszukaj herby z tym symbolemkrzyż koptyjskikrzyż kotwiczny

Cztery kotwice ustawione w formie krzyża greckiego symbolizują nadzieję. Godło krain historycznych Austrii: Piemonto, Gorycji, Gradyski.


Herby z tym symbolemkrzyż kotwiczny 2

Ukryty symbol krzyża stosowany w czasach gdy chrześcijaństwo było zakazane.

Szukaj herbów z tym kształtemkrzyż Ku Klux Klanu

Rasistowska organizacja przełomu wieków w USA - Ku Klux Klan (zwalczająca Murzynów i katolików) przyjęła za symbol łaciński krzyż z dodanym znakiem oznaczającym na mapach morskich latarnię morską.

Herby z tym symbolemkrzyż laskowany

Zwany też krzyżem świętym lub "crux comissa" - krzyż złączony. Cztery litery tau ustawione w symbol krzyża. Znak wybrania, znak Chrystusa - dawcy wszelkich łask. Często w godłach hiszpańskich kolonii w Ameryce.

Herby z tym symbolemkrzyż lotaryński

Często używany w heraldyce i na medalach. Był symbolem Andegaweńskim, wcześniej używany był również przez templariuszy. Z tego powodu wykorzystywany dzisiaj w obrzędach masońskich przy inicjacji stopnia "Rycerz Świątyni".

Charakterystyczną cechą jest posiadanie wszystkich 6 końców równych. Używany w herbach może wywodzić się jednak z innych form krzyża. Podobny w kształcie do karawaki (dłuższa podstawa), krzyża białoruskiego (również dłuższa podstawa), krzyża inwokacyjnego (zazwyczaj w formie kresek lub cięć) i krzyża podwójnego.


Herby z tym symbolemkrzyż maltański


Ten rodzaj krzyża używany przez Zakon Maltański stał się bardzo dobrze rozpoznawalny w wielu krajach. Często używany także jako forma szczególnie ważnych odznaczeń państwowych. Osiem końców krzyża symbolizuje osiem cech rycerskich: lojalność, miłosierdzie, hojność, odwagę, honor i chwałę, brak strachu przed śmiercią, niesienie pomocy, wierność Kościołowi. Krzyż był również znaleziony wśród znaków templariuszy. Inauguracja tego krzyża odbyła się w 1118 r. przez 8 rycerzy, którzy w obecności patriarchy Jerozolimy przysięgli bronić pielgrzymów podróżujących do świętego miasta. Zwany też krzyżem ośmiu rozkoszy niebiańskich, lub krzyżem o ośmiu rogach. Łącząc symbol krzyża i gwiazdy stał się symbolem medytacji. Niekiedy też stosowany jako alchemiczny znak ognia. Symbolizuje kazania ośmiu błogosławieństw. Liczba 8 jest w Biblii oznacza porządek, prawo, stosowanie zasad.

Szukaj herbów z tym symbolemkrzyż mantuański

Jest używany w niemieckim orderze żelaznego krzyża. Order ten był opracowany przez Króla Fryderyka Wilhelma III Pruskiego w 1813 r., aby odznaczyć ludzi walczących w kampanii przeciw armii Napoleona. Krzyż używany przez marynarkę niemiecką. W czasie I wojny światowej był symbolem okrętów i samolotów wojennych. Potem związany był z ruchem faszystowskim np. we Francji. Używany także na flagach portugalskich w czasie sympatyzowania z faszyzmem - aż do 1974r.
Forma niezwykle zbliżona do krzyża kawalerskiego

Herby z tym symbolemkrzyż nieskończoności

Symbol wykorzystywany w niektórych herbach.

Herby z tym symbolemkrzyż ostry

Symbol używany przez niektóre bractwa i na niektórych herbach. Zwany też w opisach krzyżem zaćwieczonym. Zbliżony symboliką czasem do gwoździa.


Herby z tym symbolemkrzyż palestyński

Krzyż palestyński lub w oszczędniejszej formie jerozolimski. Używany pierwotnie w czasach, gdy Jerozolima była zdobywana przez wyprawy krzyżowe. Przybrany został za godło przez Godfryda z Bouillon, jako obrońcy Grobu Świętego. Godło Królestwa Jerozolimy i zakonów. Symbolizuje pięć ran Chrystusa ukrzyżowanego.

Herby z tym znakiemkrzyż papieski

Potrójny symbol papieski jako najwyższego kapłana, nauczyciela i pasterza.

Herby z tym symbolemkrzyż patriarchalny

Krzyż Patriarchalny, Arcybiskupi, Caravaca. Zwany jest też krzyżem cholerycznym, gdyż był stosowany na oznaczenie zarazy (w Polsce często o dwóch równych poprzeczkach, jak krzyż inwokacyjny). Wywodzi się z miasta Caravaca. Występuje w wielu herbach.

Herby z tym znakiemkrzyż peruwiański

Peruwiański krzyż słońca, związany z Inkaskim znakiem słonecznym. Używany niekiedy w symbolice podróżniczej.

Herby z tym symbolemkrzyż potrójny

Figura heraldyczna zawierająca w sobie trzy krzyże.

Znajdź herby z tym znakiemkrzyż prawosławny

Pierwotnie użyty przez bizantyjskiego artystę na znak dezintegracji cesarstwa rzymskiego przez Gotów. Przyjęty przez Kościół prawosławny - gdzie dodatkowe ramiona symbolizują dwóch łotrów z których jedne nawrócony poszedł do nieba, drugi do piekła. Symbol związany również ze św. Andrzejem, który był torturowany na krzyżu o ukośnym ramieniu. - św. Andrzej jest jednym z ważniejszych świętych prawosławnych. Związany także z historią ukrzyżowania gdzie nad głównym ramieniem był umieszczony napis, a stopy Chrystusa oparte były o podstawkę, która była ukośna ponieważ na pierwszych ikonach Chrystus jest przedstawiany jako mający jedną nogę krótszą - być może wiąże się to z historią Całunu Turyńskiego.

Ustalenie formy krzyża nastąpiło praw. w XIw. gdy cesarz Bazyli przekreślił swój emblemat pierwszą literą imienia Chrystusa. Wtedy też nastąpił chrzest Rusi Kijowskiej.Kniaź Władimir, nie chcąc urazić majestatu szwagra (za cenę chrztu ożenił się z jego siostrą), przeniósł na swój krzyż jedną z belek.

Wyszukaj herby z tym symbolemkrzyż prawosławny 2

Wariant krzyża prawosławnego ale także i krzyża papieskiego.

Herby z tym symbolemkrzyż runiczny

Istnieje kilkadziesiąt znaków runicznych związanych z krzyżem. Znane są one z kamieni, grobowców, kopców.

Herby z tym symbolemkrzyż ruski

Sześcioramienna odmiana krzyża prawosławnego. Używany na terenach Galicji ale też i w całej Rosji. Często spotykany na nagrobkach prawosławnych.

Znajdź herby z tym znakiemkrzyż rzymski świętykrzyż strzalkowy 2

W mowie znaków symbol ten znaczył "tutaj żyją dobrzy ludzie"

Herby z tym symbolem

    Następne wyniki


Jeśli widzisz błąd, brak, nie znalazłeś swojego nazwiska, masz ciekawy pomysł, chcesz pomóc w inny sposób prosimy skontaktuj się z nami. Pamiętaj też, że w leksykonie jest wiele zmiennych, spróbuj zadać pytanie inaczej, otrzymasz inne wyniki.
© Genealogia Polaków 2000-
Wszelkie kopiowanie słownika i haseł zabronione, wykorzystanie w publikacjach tylko z podaniem aktywnego linku.