Słownik genealogiczny - leksykon Słownik genealogiczny - leksykon
 

 
Aktualna liczba haseł słownika związanych z herbami: 3590, ponad 30.000 nazwisk
 
WYSZUKIWANIE GRAFICZNE

Wg mobiliów
Herby puste całkiem lub w części
Herby składające się z kolorów
Herby z instrumentami
Herby z ptakami
Stworzenia mityczne
Herby nieznane
Herby uszczerbione
Godła przedheraldyczne
Znaki literopodobne
Formy krzyża
Symbole planet
Znaki zodiaku
Symbole alchemiczne
Symbolika masońska
Trudne znaki genealogiczne
Elementy heraldyczne
Znamiona bartne
 
GRUPY HASEŁ

Galeria zdjęć i innych grafik herbów

Systemy genealogiczne
Terminy metrykalne
Miary i wagi
Pieniądz używany w Polsce
Rodzaje uzbrojenia
Mobilia herbowe
Tytulatura klasowa
Zawody i funkcje
Stosunki rodzinne
Alchemia
Masoneria
Graficzna wyszukiwarka herbów
 
 
 
Nazwa herbu
Wystarczy wpisać część nazwy                                                                                      (dokładne słowo)
Opis, nazwisko
Wystarczy wpisać część nazwiska, lub innego słowa (bez gwiazdki)
Mobilium w herbie
     
Wpisz nazwę rzeczy która występuje w herbie (liczba pojedyncza, mianownik - np.: jeleń)
Adamowicz

Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: Adamowicz


Herb Adamowicz - Trąby odmienne


Herb rodziny Adamowiczów z nobilitacji galicyjskiej 1895albatros
Ptak, słynący z dalekich podróży stał się symbolem różnych korporacji lotniczych jako symbol bezkresu i odkryć geograficznych.

Herby z tym symbolemAmadej


W polu czerwony srebrny orłek ze złotą koroną i złotą toczenicą w dziobie.

Pierwsza wzmianka 1402.

Paprocki zapisuje legendę wg której węgierski wojewoda Amadej Aba przeniósł herb do polski wraz z jakąś rodziną. Być może jest to historia zbieżna z opowieścią Długosza o rodzinie Felicjana która zbiegła do Polski w latach trzydziestych XIV wieku, po zamachu na rodzinę królewską.
Istnieje też muszyńska legenda o kupcu Amadeju, który płynąc Popradem ze złotem rozbił się i do dzisiaj przychodzi w nocy i szuka na dnie wyciągając jedynie kamienie. Szukając tak wykopał wielką dziurę zwaną czarnym wirem.
Istnieje przypuszczenie, że kilka herbów związanych znaczeniowo z orłem oryginalnie pochodzi okresu silnych związków węgierskich z Polską. Orzeł (po węgiersku Szasz - czytane Sas) jest związany z herbem Sas, a także Szaszor.

Nazwa Amadej nie pochodzi jednak - jak chcą niektórzy historycy i Wikipedia - od słów amo, amicis, lub imienia Amadeusz. Wymagało by to zbyt dalekich związków historycznych i geograficznych. Należy raczej upatrywać pochodzenia od popularnego na terenie pogranicza polsko-węgierskiego imienia Madej (np. Zbój Madej).

Rodziny należące do herbu: Amadej, Grad, Gronostaj, Jankowski, Kosiński, Łagiewnicki, Msurowski, Mzurowski, Ptak, Suskrajowski, Walewski, Włostowski, ŻyzmowskiBalcerowiczHerb szlachecki. Rodziny należące do herbu: BalcerowiczBaranowskiHerb szlachecki. Rodziny należące do herbu: BaranowskiBartliński
Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: Bartliński, Obiecanowski, Walbachbażant
Symbol prostoty ducha - skojarzony z feniksem, przedstawiany w heraldyce podobnie do orła lecz z jednym piórem na głowie dłuższym.

Herby z tym symbolemBieńkowski

Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: BieńkowskiBiron 2Biron 3Bochen
Kaszubski herb szlachecki. W polu srebrnym papuga zielona z dziobem złotym, stojąca na ostrzewi w skos, naturalnej, z dwoma sękami po lewej i jednym po prawej. W klejnocie samo godło. Labry zielone, podbite srebrem.

Pierwsza wzmianka 1550

Rodziny należące do herbu: Bochen, Bochan, Bocheński, Bochiński, Bochyński, Bogesken, Bożopolski, Chmieliński, Osiecki, Paraszyński, Porazicki, PorażyckiBorchChronisław
Herb nadany Walentemu Wejchanowi w 1857 r.
Chrzanowski

Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: ChrzanowskiCiecholewskiCzytwicGalera

Herb szlacheckirodziny: Galera. Rodzina włoska osiadła w Polsce ok 1700r. Indygenat 1768Gąska

Rodziny należące do herbu: Audziewicz, Buczek, Budziłowicz, Budzisz, Budziszewski, Budźko, Bujnowski, Bury, Burych,, Chodowski, Chodubski, Choduski, Chołodowski, Drwibiński, Galin, Gąska, Gorliszewski,, Hanaszewski, Jachlicki, Jaczyc, Jarogłowski, Kałuwur, Kamionomojski, Nienidzki, Niewodzki, Papara, Parpura, Parzniczewski, Parzniewski, Parzniowski, Parzynczewski, Pstrokoński, Ratyński, Rawil, Rowiński, Rzekocki, Spyrn, Szydłowski, Trzebicki, Wadoracki, Wodziniecki, Wodziradzki, WojuckiGeszkauGinwiłł

Herb szlachecki. W górnym polu srebrnym centaur w prawo z wężem zamiast ogona do którego strzela z łuku. W dolnej połowie przedzielonej w słup po prawej jastrząb na pniu w lewo, a w lewej łabędź na murawie. Rodziny należące do herbu: Ginwił, Ginwiłł, Korwin, Kulwiec, Kulwieć, PiotrowskiGirskiGodło PolskiGóra Złotoskalista

Herb szlachecki rodziny Deskur. Indygenat 15.11.1766Grabiński
Herb rodziny: Grabiński
Habich

Herb szlachecki. Na prawej stronie niebieskiej pół koła wozu - srebrne, w lewej czerwonej pół jastrzębia w lewo. Rodziny należące do herbu: Habich - rodzina zamieszkała w W.Ks.Lit.Haubicki

Rodziny należące do herbu: Falken, Haubicki, Pet, Peta, PłacheckiHerb Polski
Orzeł biały w koronie na czerwonym (amarantowym) tle patrzący w prawo (strona herbowa). Mobilium - orzeł - powinien mieć oprócz korony także złote szpony, dziób i przepaskę na skrzydłach zakończoną trójlistną koniczyną. Herb znany od XIII wieku, kiedy od początkowo znaku książęcego przeszedł do całej dynastii Piastów. Mylnie nazywany "godłem" (nawet w Konstytucji). Nie jest jasne czy na denarach Bolesława Chrobrego widnieje również mobilium orła - gdyż ptak ów jest odwrócony bokiem.
 

Grafika

Hohenz2Jakubowski

Dyplom Stanisława Augusta 1764. Rodziny należące do herbu: Jakubowski [HP]Jezierza

Inne nazwy: Jaziora, Jeziora, Jezioro

Czarny sokół ze złotym dziobem i szponami zwrócony na prawą (herbową) stronę, siedzący na złotym łacińskim krzyżu wbitym w ziemię. Pole czerwone. Heymowski twierdzi że może chodzić o kruka a nie sokoła.

Pierwsze wystąpienie: 1408 [Semkowicz, Wywody szlachectwa ...]. Przedstawienia występują w herbarzu Lyncenich i herbarzu z Bergshammar. Nazwa prawie napewno wowodzi się z określenia topograficznego.

Rodziny należące do herbu: Bietkowski, Bogusławski, Czarny, Ćwikłowski, Drozdowski, Drzymalski, Galczewski, Gałczewski, Gronostajski, Gutowski, Jezierski, Jezierza, Jezierzański, Jezierzyński, Łojewski, Niemierza, Niemierzycki, Niewmierzycki, Sczyciński, Szczyciński, Szteyner, Szymanowski, Tołpych, Tołpyżyński, Trasiński, Zawadzki, Żelazko, Żelazo, Żelazowskikawka
Czarny, lub szary ptak. Występuje w herbie Rusi Halickiej dzięki użyciu gry słownej halka-kawka. Również w herbie Borch.

Herby z tą symbolikąKlimkowski I

Herb szlachecki rodziny Klimkowski.

Na tarczy ściętej w polu górnem błękitnem — sokół srebrny, w dolnem zaś złotem—trąbka myśliwska czarna, w złoto oprawna, z nawiązaniem zlotem, barkiem do dołu. Nad hełmem w koronie między dwiema trąbami naprzemian i w szachownicę błękitnemi i złote- mi, dwa proporce: złoty i błękitny — ukośnie skrzyżowane. Labry błękitne podbite złotem. Herb rodziny śląskiej, z której "Wojciech Klimkowski otrzymał indygenat w Galicji 1782 r.[PES]Klimkowski II

Odmiana herbu Klimkowski I
W polu czarnem, pod barkiem trąbki złotej, na wygięciu której stoi bocian srebrny, w prawo wpoprzek — złoty kłos pszenicy z dwoma listkami. Nad hełmem w koronie pół czarnego orła bez lewego skrzydła i trąba w połowie złota i czarna.
Herb rodziny KlimkowskiKorwin

Rodziny należące do herbu: Abramik, Bachowski, Benkowski, Bieńkowski, Bierzyński, Boczkowski, Botowic, Botowicz, Bujalski, Bujnowski, Buynowski, Cetnerski, Chromecki, Chyczewski, Dabkowicz, Dalkowicz, Dmochowski, Dobkiewicz, Doliński, Droziński, Dudorowicz, Dudrewicz, Dunaj, Dworakowski, Dzbański, Filiborn, Gacki, Gącki, Gąsiorowski, Gęsicki, Ginwiłł, Ginwiłłowicz, Gosiewski, Gronostajski, Grozmani, Grudzina, Gutowski, Haraziński, Hrudzina, Jachimowicz, Jagodyński, Jagodziński, Jahodyński, Jahołkowski, Jakimowicz, Jastrzębski, Jawdyński, Kaftanowski, Kalinowski, Kamionowski, Karłowicz, Kirbut, Kłosieński, Kłosiński, Kochanowicz, Kochanowski, Komar, Korotkiewicz, Korwin, Kossakowski, Kossenda, Koyrowicz, Kręczow, Krompach, Kropiwnicki, Kruczaj, Kruczkowski, Kruk, Krukowicz, Krukowski, Krupicki, Kunachowicz, Kurkowski, Latowski, Lipczyński, Lisowski, Lissowski, Losniewski, Lutostański, Łośniewski, Maleczyński, Małaciewski, Małaczeński, Małeczyński, Małaczewski, Małęczyński, Metelski, Mietelski, Milewski, Młodnicki, Moczulski, Moczydłowski, Morzkowski, Mroczkowski, Odelski, Odolski, Olszewski, Pannenko, Pawłowski, Pczycki, Piotrowski, Pluta, Pluto, Polski, Prendowski, Prędowski, Proniewicz, Proniewski, Ptuszczewski, Roszkowski, Sakowicz, Seredyński, Skirwin, Słobodziński, Sobierajski, Sobierayski, Sołkowski, Sozański, Starzyński, Sujkowski, Surwiłło, Suykowski, Szawroński, Szawrowski, Szwaroński, Szwedowicz, Szwedowski, Terajewicz, Tarajowicz, Topczewski, Truskolaski, Truskolawski, Truskoleśny, Upnicki, Wasilowski, Wasiłowski, Wędrychowski, Wolmer, Wołk, Womer, Woronowicz, Wróblewski, Wzderski, Zaniwicki, Zawistowski, Żarnowiecki, Żorawski, Żórawski, ŻylińskiKołyszka

Rodziny należące do herbu: Kołyszka, Szanowskikruk
Z racji na jego cechy i samotniczy tryb życia był dawniej symbolem mądrości, potem też modlitwy, kontemplacji. W symbolice rycerskiej - odwaga, dojście do godności dzięki swoim umiejętnościom.
Symbolem świętych Benedykta z Nursji, Eliasza, Pawła Pustelnika jest kruk przynoszący w dziobie chleb.
Kruk z pierścieniem nawiązuje do legendy o św. Oswaldzie gdzie ptak ów jest powiernikiem pierścienia zaręczynowego dla zamorskiej pogańskiej księżniczki. Podobny kruk przenoszący pierścień widnieje w historii uratowania króla węgierskiego Macieja Korwina informując w ten sposób jego przyjaciół o uwięzieniu. Występował także w godłach Wikingów.
W alchemii był symbolem nadświadomości, daru przepowiadania.

Herby z tym symbolemKur

Rodziny należące do herbu: Bosowski, Horodyński, Karszański, Kazimierski, Kur, Kurakowski, Kurek, Kurski, Kurzewski, Kurzyk, Kurzyna, SzaprowskiMichalski

Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: MichalskiMieszaniec

Łacińska nazwa Media Aquilae, niekiedy Rokemberk. Na polu czerwonym po prawej (herbowej) pół orła srebrnego, po lewej dwie srebrne róże jedna nad drugą. Piekosiński za Długoszem uważa że róże są trzy.

Herb występuje w źródłach pisanych od 1430r. W XVIw zaginął.

Rodziny należące do herbu: Anisimowicz, Miżutowicz, Niemiera, Niemira, Salski, SkalskiOrla Głowa
Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: Nasirowski

    Następne wyniki


Jeśli widzisz błąd, brak, nie znalazłeś swojego nazwiska, masz ciekawy pomysł, chcesz pomóc w inny sposób prosimy skontaktuj się z nami. Pamiętaj też, że w leksykonie jest wiele zmiennych, spróbuj zadać pytanie inaczej, otrzymasz inne wyniki.
© Genealogia Polaków 2000-
Wszelkie kopiowanie słownika i haseł zabronione, wykorzystanie w publikacjach tylko z podaniem aktywnego linku.