Genealogia Polaków


Ludzie którzy cierpieli głód, rzeź, niewygody, Ci którzy zostali złamani, i Ci którzy wytrwali. Nasi bliscy, nasi przodkowie. Męczennicy.
W dawnych czasach groby męczenników stawały się kamieniami węgielnymi wiary i kultury, poświęconą ziemią. Na grobach budowano ołtarze.
Ci, którzy zostali na Kresach przeszli gehennę wyzysku, nieludzkiego traktowania, upodlenia. I choć nie wszyscy zginęli tragicznie, choć niektórzy stracili nadzieję i poszli na układy z oprawcami - to jest to wielkie zbiorowe poświęcenie życia. Poświęcenie ludzi. A kraina ta stała się poświęconą ziemią. Ołtarzem Ojczyzny.


Akcja Ołtarze Ojczyzny, organizowana jest przez Fundację Odtworzeniową Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego i serwis Genealogia Polaków. Celem jest ratowanie najbardziej zagrożonych śladów polskości na Kresach: grobów, wiedzy o ludziach, miejscach i rodzinach. Akcja prowadzona jest w dwóch głównych formach:
  • Ratowanie polskich mogił i cmentarzy na Kresach
  • Indeksacja mogił, epitafiów polskich na całym świecie i budowa centralnej darmowej Wyszukiwarki grobów
  • a także, wspieranie innych grup, prace archiwalne, finansowe i rzeczowe wsparcie dla Polaków na Kresach, nawiązywanie współpracy, udostępnianie rozwiązań informatycznych i logistycznych.

Indeksację grobów prowadzimy od 2002 roku. To gigantyczna praca wielu osób. Zebraliśmy już blisko 60.000 zdjęć, które są sukcesywnie opisywane i można je wyszukiwać w specjalnej bazie. Zdjęcia te łączone są z genealogią rodzin, opisami miejsc, mapami itd. Jednocześnie prowadzone są inne projekty, które łączą się z tą akcją - takie jak np. Budowa Wielkiej Bazy Powstańców Styczniowych, Baza Zarządców Dóbr Prywatnych, Baza Właścicieli Ziemskich, Katalog zdjęć portretowych, katalog dworków, lista pomordowanych w Rzezi Galicyjskiej, Rzezi Wołyńskiej i in..

Jedź razem z nami na kolejne wyprawy na Kresy. Poznasz wspaniałych ludzi, zobaczysz kraj od całkiem innej strony, pomożesz Polakom.
Wyszukiwarka grobów - Genealogia Polaków - Fundacja Odtworzeniowa - Kontakt