

ządcy dóbr, a także inni oficjaliści prywatni - czyli osoby spełniające funkcje kierownicze w dobrach prywatnych - to niezwykła i specyficzna grupa. Była to często drobna szlachta, nieposiadająca własnej ziemi, wykształcona. Z racji funkcji często zmieniali miejsce pobytu, przenosząc się wraz z rodzinami do innych dóbr, nieraz bardzo oddalonych. Sprawia to badającym genealogię ogromny kłopot, gdyż cofając się w czasie natrafiamy na pustkę w zapisach i księgach. Nie wiemy skąd przybyli, gdzie pracowali wcześniej. Stąd pomysł budowy tej bazy.

iestety, brak jest spisów, list czy towarzystw, które by skupiały takie osoby, z tej przyczyny brak też opracowań tej grupy społecznej. A jest to grupa niezmiernie ciekawa. Można powiedzieć że z racji na pochodzenie, wykształcenie i ruchliwość spełniała rodzaj łącznika, pomiędzy grupą ustalających prawa i tych którzy te prawa na swojej roli wykonywali. Z jednej strony starali się wcielić w życie pomysły, musieli zrozumieć ich sens, z drugiej widzieli problemy praktyczne i przekazywali je w drugą stronę. Historia pokazała, że wielu z nich brało udział w polskich powstaniach narodowych, i krzewiło polskie tradycje. Grupa ta została też bardzo przetrzebiona przez wojny, nie posiadając majątków często tracili wszystko, uciekając przed linią frontu.

tworzenie bazy danych tej grupy jest więc sprawą niezwykle ważną i niezwykle trudną. Będzie to możliwe tylko dzięki wysiłkowi wielu ludzi. Zachęcamy aby np. przeglądają metryki gromadzić i dodawać takie dane do bazy.

Zachęcamy do współpracy i wsparcia tego wielkiego i potrzebnego dzieła. Zaznaczamy, że nieakademickie badania humanistyczne (jakim jest niniejszy katalog) wciąż nie mogą uzyskać dofinansowania państwowego. Wszelkie koszty prac, również wyjazdów archiwalnych i terenowych pokrywane są dzięki wsparciu społecznemu.