red. działu: Barbara Turlińska
Dział powstaje dzięki wsparciu Polaków - Dowiedz się więcej

Instytut potomków królewskich

Jeśli trafiłeś tutaj, to zapewne interesuje Cię Twoje pochodzenie od Mieszka I, lub innych dynastii panujących. Prawdopodobieństwo jest bardzo znaczne - więc jest to niemal pewne, że takowe pochodzenie dla Ciebie istnieje, że wśród Twoich przodków jest Mieszko I. Co więcej, może tym być tam wielu świętych, sławnych osób, przedstawicieli innych dynastii panujących w Europie i na świecie.

Co muszę mieć?

Im szerzej opracowane drzewo przodków, im dalej w głąb, i im więcej rodzin szlacheckich obejmuje, tym większa jest szansa, na odnalezienie powiązań z dynastiami panującymi.

Dlaczego?

Dzieci królewskie często wchodziły w mezalianse. Nawet jeśli więc nie masz pochodzenia "magnackiego", nie nosisz nazwiska Radziwiłł czy Zamojski, to jest szansa. Problem tylko w tym, że im większy był mezalians, tym mniej możemy o takim małżeństwie znaleźć danych. Im uboższa rodzina, tym mniej zostawiła śladów po sobie. Nie mniej, praktycznie każda rodzina choć raz miała jakąś styczność z prawem, płaciła podatki, była spisywana. Wiele dokumentów zachowało się, i wiele informacji tam zawartej czeka na odkrycie. W zasadzie możemy powiedzieć że na odkrycie czeka 99% wiedzy o mniej zamożnych rodzinach polskich, pojawiających się w zapiskach sądowych, grodzkich, ziemskich, spadkowych itp.

Czas to pieniądz?

Takie badania wcale nie są kosztowne. Owszem, trzeba wydać na to nieraz całkiem spore sumy, ale ... takich badań nie prowadzi się tydzień. Są to prace trwające nieraz lata. Sam proces ustalenia miejsca znajdowania się jednej księgi może czasem trwać kilka miesięcy. Proces rozkłada się w czasie i staje się niemal niezauważalny. W tym wypadku więc, reguła jest raczej odwrotna - im dłużej - tym taniej.

Jaką mogę uzyskać pomoc? Nasz "Instytut" - redakcja Genealogii Polaków - zajmuje się badaniami genealogicznymi od lat. Pomagamy w setkach spraw, tworzymy strony, wydajemy publikacje rodzinne. Mamy sieć współpracowników, którzy pomagają bezpośrednio w różnych archiwach, mamy historyków, genealogów, współpracujemy z towarzystwami genealogicznymi, muzeami, bibliotekami,parafiami polskimi na Kresach. Jesteśmy więc w stanie zająć się niemal każdym problemem.


Jak spytać o moje pochodzenie od królów?

Kontakt