red. działu: Barbara Turlińska
Dział powstaje dzięki wsparciu Polaków - Dowiedz się więcej


iędzy naszymi czasami a historią pierwszych polskich władców istnieje różnica 35 pokoleń. Przyjmując, że każdy z nas ma 2 rodziców, 4 dziadków, 8 pradziadków, tworzy to potężną ilość kilku miliardów przodków, dla każdego z nas. Oczywiście przodkowie Ci są często wspólni, im więcej przodków w pokoleniu, tym większa możliwość małżeństw między nimi. Każde takie małżeństwo tworzy wyrwę w miliardowym pochodzie przodków. Istnieje nawet wzór matematyczny, pozwalając obliczyć to prawdopodobieństwo, a co za tym idzie dokładnie przedstawić jaki procent ludności w dalszym pokoleniu należał do przodków danej osoby. W efekcie, możemy dość precyzyjnie powiedzieć że dla 92-95% Polaków można by było odnaleźć połączenie z polskimi królami, i w nieco mniejszym stopniu dla różnych innych dynastii europejskich. Problem jednak pozostaje to JAK TO ODNALEZC dla konkretnej osoby?

Wyszukiwanie furtek do linii królewskich to jedna z metod stosowana przez genealogów, inna przyjęta przez nasz serwis dodatkowo, to tworzenie gigantycznej bazy potomków różnych linii i łączenie ich. W ten sposób nie pomijamy czasem bardzo wątłych możliwości co daje nam dużo większą skuteczność. Takie możliwości daje dzisiejsza technika.

W dziale tym będziemy prezentować linie pochodzenia od polskich i nie tylko rodów królewskich - dla wielu znanych osób. Oczywiście lista tych osób jest znacznie większa, ale zachęcamy do wgłębienia się i skorzystania przy budowie własnych drzew. A jeśli macie już opracowany wywód przodków rodziny do XVIII/XIXw - jest duża szansa, że możemy taką linię dla Was też znaleźć.

Artykuł: Królewskie dziedzictwo

Św. Urszula Ledóchowska
Św. Urszula Ledóchowska

Król Stefan Batory
Król Stefan Batory

Dezydery Chłapowski
generał
Dezydery Chłapowski

Stanisław Konarski
Stanisław KonarskiHernyk \
Hernyk "Hubal" Dobrzański

Adam Sapieha
kardynał Adam Sapieha

Julian Niemcewicz
Julian "Ursyn" Niemcewicz

Maria Kownacka
Maria KownackaSławni Polacy wśród potomków królów - obszerna lista lista sławnych udowodnionych potomków władców
Polskie nazwiska potomków Mieszka I - Lista nazwisk żyjących, rozpoznanych potomków Mieszka I
Projekt Piastowski - pełne drzewo genealogiczne Piastów wraz z informacją o "furtkach"
Projekt Wiślański - genealogia Toporczyków - prawd. potomków książąt wiślańskich


Czy wszyscy sławni Polacy pochodzą od Mieszka I ? Czy tylko sławni Polacy pochodzą od Mieszka I ? Na oba pytania należy odpowiedzieć "nie" - jednak przy tym pierwszym nie jest to wcale takie pewne. W każdym razie np. Emmanuel Olisadebe (nigeryjski piłkarz w barwach drużyny narodowej) był formalnie sławnym Polakiem, otrzymał bowiem nasze obywatelstwo. Dla niego zapewne trudno było by wykazać pochodzenie od polskiego króla - choć nie jest to wykluczone. W końcu i Barack Obama jest potomkiem Piasta. A więc nie wszyscy sławni Polacy, nie tylko Polacy, i nie tylko sławni.

Zachodzi jednak pytanie inne: Czy Ty czytelniku pochodzisz od Mieszka I ? Czy również i w ten sposób - oprócz swojego języka, miejsca zamieszkania lub kraju pochodzenia, wyjątkowej polskiej kultury - czy również i Ty jesteś dzieckiem polskiej historii? I tutaj trzeba postawić raczej odpowiedź twierdzącą. Pytanie więc należy postawić inaczej: nie "czy jesteś?", tylko "jak?".

Jeśli na tej stronie zetknąłeś się po raz pierwszy z badaniem przeszłości rodzin - to wiedz, że jest specjalny dział nauk pomocniczych historii zajmujący się szperaniem po ścieżkach czasu. Każdy genealog jest jak "Sherlock Holmes", zauważy każdy ślad na marginesie, każdy krzyżyk w podpisie, każdy niuans daty, czy zmienioną kreskę w herbie - i z takich śladów, niewidocznych dla "śmiertelników" - dotrze do dawno minionej przeszłości.

Na tej stronie - nie zajmujemy się tylko postaciami sławnymi, również dla każdego Polaka - czy to zamieszkałego w kraju czy za granicą - możemy spróbować odnaleźć takie pochodzenie. Owszem, najczęściej nie jest to łatwe - ale może warto spróbować.... ?

Jak wygląda procedura ustalenia pochodzenia od królów?


Karol WojtyłaCiekawe koligacje i genealogie
Poniżej kilka ciekawszych genealogii i koligacji dotyczących znanych osób.
Wszyscy jesteśmy jedną polską rodzina - ale niektóre koligacje są na prawdę bliskie


  • Karol Wojtyła Genealogiczna lista przodków Jana Pawła II.
  • Lech i Jarosław Kaczyńscy - pochodzenia od Mieszka I i św. Arnulfa
  • Fryderyk Chopin - przodkowie
  • Cyprian Kamil Norwid - genealogia - Drzewo rodzinne, kilkanaście pokoleń przodków
  • Sienkiewicz i Norwid - koligacja - Graficzne opracowanie koligacji Henryka Sienkiewicza i Cypriana Kamila Norwida
  • Kossak, Witkiewicz, Trzcińska - koligacja - Graficzne opracowanie koligacji Juliusza Kossaka, Stanisława Witkiewicza i Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej
  • Mickiewicz, Traugutt, Kościuszko, Szymanowska, Lenartowicz - koligacja - Wzajemna koligacja Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Tadusza Kościuszki, Marii Szymanowskiej i Teofil Lenartowicza