Poprawianie jakości starych zdjęćRenowacja, retusz, koloryzacja


djęcia leżące w szufladzie, w albumach blakną, szczegóły zacierają się. Dziesiątki razy wyciągane, przekładane nabywają rys, odprysków. Dzięki nowoczesnym inteligentnym technikom wiele można odzyskać. Przywracanie jakości cyfrowym kopiom starych fotografii daje nam szansę lepiej poznać tych których już dobrze nie pamiętamy, lub których nie mieliśmy szansy nawet spotkać. W tym miejscu oferujemy możliwości profesjonalnego poprawienia zdjęć wg wszelkich najnowocześniejszych możliwości.


Całość kosztów przekazywana jest na program odtwarzania zasobów genealogicznych. (Czytaj więcej)Jak pracujemy ?

  • Czyszczenie zabrudzeń, plamek, rys, smug
  • Uzupełnianie, korekcja rogów, zagięć
  • Usuwanie wtórnych przebarwień
  • Poprawa wyrazistości, kontrastu
  • Inteligentne uzupełnianie brakujących części fotografii
  • Cyfrowe powiększanie najnowocześniejszymi algorytmami
  • Możliwość koloryzacji w oparciu o kulturowe dane historyczne
  • Możliwość wydruku na różnych materiałach, papier, płótno, folia itp.
  • Możliwość olejnego obrazu ze zdjęcia (przejdź)


Retusz fotografii genealogicznej


Postępujemy zgodnie z zasadami sztuki konserwatorskiej, uzupełniając braki w najbardziej przybliżony sposób, jednak nie wszystko da się odzyskać (np. urwane kawałki zawierające nieznane szczegóły), w takich przypadkach na ogół uzupełnia się jednolitym tłem w tonacji zdjęcia, zaznaczając w ten sposób fakt utracenia owej informacji. Również przy znacznym powiększaniu nie da się zobaczyć informacji której na zdjęciu nie ma (np. szczegółów oczu)

Szacunek i wierność to podstawa retuszu


Czy dobarwiać zdjęcia?

Oprócz retuszu i naprawienia zdjęcia wykonanie kolorowania niektórych fotografii może pomóc ożywić przeszłość. Zdjęcie w sepii ma "duszę", ale nie jest już tym czarno-białym oryginałem jaki był wykonany. Ulega procesowi blaknięcia, często nierównego, nikt nie potrafi przywrócić go z pewnością 100%. Retuszując w sepii posługujemy się wyobraźnią i wiedzą.

Proces kolorowania jest podobny, choć bardziej zaawansowany. Większość informacji dotyczącej barw jest na zdjęciu. Nasycenie, saturacja, cienie - wszystko to istnieje. Grafik musi tylko zdecydować czy wybrać tonację ciepłą czy zimną. To wielogodzinna praca ręczna. Doboru takiego nie dokonuje się nigdy na chybił trafił. Podczas pracy staramy się dowiedzieć i uprawdopodobnić każdy szczegół analizując samo zdjęcie, informacje z opowiadań, czy np. na podstawie mody danego czasu, rejonu, nawet czasem znajdując kroje strojów w reklamach w starych gazetach wraz z opisem koloru.

Kolorowanie jest też narzędziem ... badawczym. Dobarwiając odkrywa się sporo nowych szczegółów na temat np. charakteru lub stanu danej osoby. Często przebarwiając zdjęcia do naturalnego odcienia wydobywamy niewidoczną wcześniej informację, która ukryła się mając to samo nasycenie w sepii.

Należy pamiętać, że kolorowanie to rodzaj tworzenia opowiadania, więc nie można go powierzyć osobom nieodpowiedzialnym. To próba pobudzenia wyobraźni tych dla których historia może nie istnieć. Takie zdjęcia to świetne narzędzie edukacyjne szczególnie dla młodszego pokolenia. To również często zachęta do zbadania zdjęcia oryginalnego. Dla wielu osób kolor wywołuje zainteresowanie przeszłością swojej rodziny, historią, która wreszcie zaczyna być "żywa"

Dobarwianie jest najtrudniejszym kunsztem retuszerskim

Wyślij pytanie


Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości:


Dodaj załącznik:

Wpisz nazwę kraju ze stolicą w Warszawie (antyspam)

Przykłady pracyPrzed poprawą
Po poprawie
Zdjęcie surowe
Zdjęcie retuszowane i dobarwione


zwykłe powiększeniemały rozmiar
powiększenie inteligentne


Przed poprawą
Po poprawie


Przed poprawą
Po poprawie


Przykład skomplikowanej pracy z dużą precyzją szczegółów (u dołu etapy pracy).
Oryginał
Koloryzacja (wg danych historycznych)

Czego nie da się zrobić

Nie jesteśmy cudotwórcami. Jeśli informacji nie ma na zdjęciu nie damy rady jest stworzyć. Możemy jednak na życzenie dosztukować coś, co wydaje się prawdopodobne. Najczęściej dotyczy do przebarwień białych, lub czarnych, wypłowiałych fragmentów zdjęć, dziur, plam, urwanych fragmentów.
Również nie należy oczekiwać, że zdjęcie rozmyte stanie się ostre. Brak ostrości to również brak informacji szczegółowej. Jesteśmy jedynie w stanie optycznie wyostrzyć zdjęcie, ale jeśli np. twarz jest rozmyta, to nie "wyciągniemy" informacji o rzęsach czy brwiach. Możemy je jedynie sztucznie dodać. Na zdjęciach czarno-białych brakuje informacji o kolorze, dlatego odcienie strojów czy kolor oczu możemy tylko przypuszczać, opierając się na wiedzy historycznej.


Zdjęcie wyjściowe


Na zielono zaznaczono miejsca, które utraciły informacje (są białą plamą)