Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Rudomina

4.10.2009 01:21
[herb_lewa]trabyRudomina h. Trąby, v. Rudomina-Dusiacki, Dusiatski, szeroko rozgałęziona rodzina litewska, używająca przydomku Dusiatski v. Dusiacki od majątku Dusiaty. Ich przodek był zapewne poddanym wielkoksiążęcym, zamieszkałym we wsi Rudomina k/ Wilna i od niej nazywanym. Królowa Bona bowiem, zarzucała szlachectwo tej rodzinie, i chociaż zostało im później przyznane, jednak jeszcze w 1595 szlachta litewska, uważając ich za nową szlachtę, protestowała przeciwko nadaniu jednemu z nich starostwa grodzińskiego. Mieli wśród swoich przodków mieszczan wileńskich, o czym świadczą akta w Metryce litewskiej (Boniecki, Poczet rodów). Z nich 3 senatorów w latach 1636 — 1656.
Rudominowie Dusiaccy byli w różnym czasie właścicielami dóbr Kibury, Jachmiszki w pow. trockim, Anetów, Pogirel i Hołoneta w pow. wiłkomirskim, Szwankutany w pow. poniewieskim, Sadziniki i Muraczowszczyzna w pow. grodzieńskim, Inów i Nowe Borki w pow. połockim, Żuki, Michowszczyzna, Słobódka, Świady, Soroki i Orzechówna w pow. brasławskim in. bracławskim, Chodoronki, Nowutki, Wieszowa w pow. wilejskim, Gromadzice i Małoszyce w pow. sandomierskim, w Małopolsce.
Herb — według Okolskiego: na tarczy, nad zwykłymi Trąbami, dwa skrzydła orle rozciągnięte, stykające się barkami ze sobą; w koronie połowa rycerza bez rąk, na jego szyszaku trzy pióra strusie. Według Kojałowicza: pole tarczy niebieskie, a na hełmie, w koronie trzy trąby między dwoma orlimi skrzydłami. W XIX wieku Rudominowie używali zwykłego herbu Trąby.

• JÓZEF Kazimierz Rudomina Dusiacki (5 III 1753-1813), s. Mikołaja Andrzeja i Rozalii Plater, stolnik, następnie chorąży brasławski, sędzia Trybunału litewskiego 1781; dziedzic dóbr Dukszty, Drujka i Dudy, starosta bernatowski, posesor kamienicy w Wilnie; ur. w majątku Drujka, zm. w Duksztach; ż. (1780 Wilno) Barbara Niemirowicz-Szczyt (1762-17 II 1824), c. Justyniana i Kazimiery Łopacińskiej; ur. w Leonpolu, zm. w Duksztach; dzieci: Tadeusz, Jan, Izabela, Kazimiera, Zofia, Józefa, Marianna, Justyna, Elżbieta.
Źródła: Bon. Pocz. 285; Bork. Rocz. II 642-645; Kos. I; Urus. XV 297-300; Żych. IV 230-251.

http://polishgenealogy.blogspot.com/200 ... omina.html