Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Z kuferka prababci, ed. VII „Droga do wolności”

4.05.2022 09:31
W piątek, 22 kwietnia 2022 roku w gościnnych progach Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników VII edycji „Z kuferka prababci – Droga do wolności – historie przodków, którzy walczyli o wolność Polski.” O współorganizatorze konkursu Polskiej Szkole Wirtualnej na Litwie, mogliśmy dowiedzieć od Anny Pawiłowicz-Janczys oraz Christiny Masalskiej. W uroczystości wzięła udział Pani Konsul Irmina Szmalec, która po powitaniu przybyłych gości odczytała list skierowany przez Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jana Dziedziczaka do uczestników konkursu, ich opiekunów oraz organizatorów. Oprócz tradycyjnego wręczania nagród dla zwycięzców oraz wyróżnionych, była część artystyczna. Młodzi artyści prezentowali swoje umiejętności wokalne, recytatorskie, muzyczne, a także taneczne.  Wystąpili:  Tomek Mordas z Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie,  Mateusz Wołejko uczeń Szkoły Sztuk Pięknych w Rudominie, Laura Moskal uczennica Łozdinajskiej Szkoły Podstawowej w Wilnie, Norbert Sosnowski uczeń Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach, Elena Galin studentka Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru oraz zespoły taneczne „Hałas” z Czarnego Boru i „Kropelki”  z Mariampola z choreograf  Krystyną Wołejko.

Mieliśmy też okazję obejrzenia wzruszającego i przepełnionego nostalgią filmu Bożeny Bieleninik i i Wiktorii Awiżenis „Legenda o samych swoich”, został on laureatem Międzynarodowego Konkursu „Polska to dla mnie ...” organizowanego przez „Wspólnotę Polską” w 2021 roku. Bożena Bieleninik filmem tym wprowadziła nas w tematykę kolejnego konkursu z serii Z kuferka prababci pod tytułem Wszyscy sami swoi – o losach zesłańców i wygnańców polskich z Kresów Wschodnich.  Tym razem proponuje się jego uczestnikom opisać historie tych bliskich, znajomych i rodaków, którzy zmuszeni zostali opuścić swe rodzinne strony i wyjechać daleko stąd.

 

Do zebranych zostało odczytane słowo Prezesa naszej Fundacji Marcina Niewaldy, które skierował do zebranych:

Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do przeprowadzenia tego konkursu. Prowadząc go już siódmy raz widzimy jakie pozytywne skutki mają takie działania. Po każdym konkursie zgłasza się do nas wiele osób które zainteresowały się historią swoich rodzin i okolicy. Myślę że to bardzo ważne, nie tylko dla ich własnego rozwoju ale także dla regionu i kraju. Osoby świadome swojej tożsamości to bowiem przyszli liderzy swoich społeczności. Mniejszości narodowe i kulturowe w każdym kraju są bardzo ważnym elementem spajającym cały region Trójmorza. Wnoszą do jednolitej kultury każdego narodu swoje unikalne cechy, pozwalają poszerzyć horyzonty, wzbogacić rozwój gospodarczy. Dlatego powinno się szczególnie dbać o niewielkie społeczności lokalne, gdyż są one tym czym rodzynki w cieście, albo ciekawe przyprawy. Rozwijając własną kulturę zawsze będziemy mogli ubogacić środowisko w którym się znajdziemy. I za wkład na tym polu bardzo wszystkim dziękuję, na czele z Panią Konsul.

 

Konferansjerami uroczystości byli uczniowie ze szkoły w Niemieżu: Justyna Tankielun, Jakub Bill i Łukasz Awgustowski, nad całością sprawnie czuwała Bożena Bieleninik, która przygotowała cały scenariusz. Nad stroną techniczną oraz nagłośnieniem czuwali Sebastian Mackiewicz oraz Edwin Dakszewicz.

Na konkurs wpłynęło 18 prac uczniów z 6 szkół Wileńszczyzny, które podzielono na trzy kategorie wiekowe i w nich wyłoniono po trzech laureatów. Oto nazwiska zwycięzców:

Kategoria wiekowa 9 - 13 lat:

I miejsce - Adrian Michalkiewicz z Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie opiekun Alina Miłosz,
II miejsce - Gabriela Klincewicz z Gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu opiekun Bożena Bieleninik,
III miejsce - Marcin Mieczkowski ze Szkoły Podstawowej im. Św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy opiekun Alina Czerniawska,

Kategoria wiekowa 14 - 15 lat:

I miejsce - Aleksander Skokunow z Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie opiekun Ilona Herman,
II miejsce - Daniel Szpakowski - z Gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu opiekun Bożena Bieleninik,
III miejsce - Ewelina Korwel z Gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu opiekun Bożena Bieleninik,

Kategoria wiekowa 16 - 17 lat:

I miejsce - Wiktoria Proczuchanowa z Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudomienie opiekun Alina Miłosz,
II miejsce - Wiktoria Bielak z Gimnazjum w Grzegorzewie opiekun Teresa Bielak,
III miejsce - Dawid Jurewicz z Gimnazjum św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze opiekun Krystyna Wołejko,

Poza konkursem jury wyróżniło pracę najmłodszego uczestnika konkursu Mateusza Wołejko, ucznia Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie.

Wyróżnienie otrzymali:

Paulina Sakowicz  Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, opiekun Alina Miłosz
Gabriel Pietraszun  Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach, opiekun Andżela Dajlidko
Tomasz Grażys  Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu, opiekun Bożena Bieleninik
Adriana Cziraite Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu, opiekun Bożena Bieleninik
Gabriela Szatkiewicz  Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu, opiekun Bożena Bieleninik
Sylwia Suswiła Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu, opiekun Bożena Bieleninik
Inesa Janukiewicz  Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, opiekun Krystyna Wołejko
Marek Pietkiewicz Gimnazjum w Grzegorzewie, opiekun Teresa Bielak

Pani poseł Elżbieta Duda Z wielką radością udzieliła Patronatu Honorowego nad tym wyjątkowym dziełem! Ta piękna seria książek jest przypomnieniem historii rodzinnych, a jednocześnie wyrazem troski o podtrzymywanie i rozwijaniu tradycji.

TVP Wilno w swoich wiadomościach przekazało krótką relację z naszych uroczystości. Zachęcamy do obejrzenia https://wilno.tvp.pl/59778849/w-wilnie-odbyl-sie-final-tegorocznej-edycji-konkursu-z-kuferka-babci

Nad poprawnością językową książki czuwała Elżbieta Śnieżkowska-Bielak, natomiast oprawę graficzna nadała Anna Słota. Książka uzyskała numer ISBN, a młodzi autorzy stali się w ten sposób autorami zanotowanymi w Bibliotece Narodowej po wsze czasy. Książka została wydana w nakładzie 3500 egzemplarzy, a wydrukowana przez drukarnię Rafael. Projekt wydania został współfinansowany przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie. Wspierały również wydawnictwa: AA, Miles, Rafael, Meandry, Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”, Pospolite Ruszenie, a także Litewskie Rarytasy – Bracia Haydukiewicz oraz Grupa Maspex sp. z o.o. z Wadowic.

 
Pobierz całą książkę jako PDF (38Mb)
Relacja z tego wydarzenia w TVP Wilno
 Całość uroczystego wręczenia nagród

Komentarze (1)

MM
18.11.2023 11:27
Brawo!