Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Uroczystości powstańcze Pieskowa Skała

4.03.2023 10:40
"NIECH BÓG WAS WSPIERA W WALCE PRZECIWKO TYRANOM"
...brzmiały ostatnie słowa Ukraińca - Andrija Potebni, który zmarł postrzelony w bitwie, która ciągnęła się 4-5.III.1863 od Pieskowej Skały do Skały pod dowództwem Langiewicza i Jeziorańskiego.

Potebnia ducha oddał w domku cmentarnika, bowiem bitwa w Skale miała miejsce przy murze cmentarnym. Pod Skałą poległo w sumie 23 powstańców. Dwukrotnie zwycięstwo wisiało na włosku. Raz gdy jeden nieopatrzny strzał zaalarmował Moskali schowanych między grobami. Drugi raz gdy pogłoska o otoczeniu otworzyła przejście którym Moskale zdołali uciec - porzucając jednak sprzęt i 28 zabitych. Na cmentarzu w Skale oprócz mogiły zbiorowej znajduje się też grób Piotra Nawrockiego, mieszkańca Skały który walczył w Powstaniu.

Z okazji 160 rocznicy bitwy odbyła się na zamku w Pieskowej Skale piękna uroczystość, z wykładem kustosza Olgierda Mikołajskiego. Fundacja była obecna biorąc udział w złożeniu kwiatów, wystawie, prelekcji a także spotkaniu w węższym gronie na którym rozważano edukacyjne aspekty historii powstańczej. Na uroczystości byli obecni także ministrowie i posłowie RP, a także starosta, wójt gminy Sułoszowa, lokalni księża, nauczyciele, wojsko i mieszkańcy.

Uroczystości powstańcze w SkaleUroczystości powstańcze w SkaleUroczystości powstańcze w Skale