Portal w rozbudowie, prosimy o wsparcie.
Uratujmy wspólnie polską tożsamość i pamięć o naszych przodkach.
Zbiórka przez Pomagam.pl

Bartosik

27.10.2010 19:00
Postów: 1
Rejestracja: 27.10.2010
proszę o wszelakie informacje o pochodzeniu nazwiska BARTOSIK[]
27.10.2010 19:18
Postów: 163
Rejestracja: 21.09.2008
proszę o wszelakie informacje o pochodzeniu nazwiska BARTOSIK[]


Pozdrawiam,
czemu takie skąpe to pytanie!
Jan.
5.12.2010 15:00
Postów: 389
Rejestracja: 24.11.2010
Bartosik - od podstawy bart , por. imię Bartłomiej, barta ‘topór’, niemieckie Bart ‘broda’.

Pozdrawiam !!!!
5.12.2010 16:47
Postów: 1029
Rejestracja: 22.11.2010
To tylko częściowe wyjaśnienie. Nazwiska tego typu są formami dzierżawczymi od imion ojców, i niegdyś były stosowane do nowo narodzonych potomków płci męskiej, i tak np.:
Michalik, Michalak, Michaluk to syn Michała;
Pawlik, Pawlak, Pawluk to syn Pawła;
Janik, Jamiak, Janiuk syn Jana;
Jasik, Jasiak Jasiuk syn Jasia;
Wacławik, Wacławiak, Wacławiuk syn Wacława,
a więc i Bartosik, Bartoszak, Bartoszuk to syn Bartosza, przy czym ostatnie formy mają rodowód kresowy.
Pozdrawiam
5.12.2010 18:52
Postów: 1029
Rejestracja: 22.11.2010
W uzupełnieniu dodam, że po wojnie był znany aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i śpiewak (bas) – Tadeusz Bartosik (1925 – 1985):


A oto Tadeusz Bartosik, pierwszy z lewej, w sztuce „Wojna i Pokój” w warszawskim Teatrze Powszechnym (1957). Zdjęcie ze zbiorów NAC.