Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Olejnik

26.12.2010 21:03
Ci Olejnicy z mojej rodziny pochodzili z Kresów, dokładnie skąd to nie wiem.

Jakób Olejnik 1893-1925, w wyniku działań wojennych osiadł w Warszawie. Najpierw walczył na froncie pierwszej wojny światowej, potem w legionach Piłsudskiego. W wyniku przebywania w okopach zachorował na gruźlicę i zmarł w wieku 32 lat. Ożeniony był z Marianną Wrzochal.
Z tego małżeństwa były dzieci:
Halina Olejnik ur. 1925 (mąż Lucjan Gołaszewski)
Zygmunt Olejnik (żona Genowefa) w trakcie wojny na robotach w zagłębiu Ruhry (zmarł już chyba po 2000 roku)
Kazimierz Olejnik (żona Helena) w trakcie wojny na robotach w zagłębiu Ruhry, potem przewieziony do obozu Stuthoff. (zmarł już chyba po 2000 roku)
Wiesława Maria Olejnik 1927-2006 już z innego ojca ale wpisana jeszcze jako córka Jakóba (2 lata po śmierci) (Mąż Brzozecki Piotr ze szlachty Litewskiej)

Marianna Wrzochal (Pochowana Warszawa Bródno), żona Jakóba Olejnika też zmarła dość młodo. Dzieci trafiły do domu dziecka, a wszystkie zdjęcia, informacje o rodzinie i pamiątki rodzinne zaginęły w trakcie wojny.
Jakób Olejnik był z zawodu rzeźbiarzem-kamieniarzem. Pochowany został na Powązkach wojskowych (kwatera 18A)

Po wojnie któryś z braci Olejników dostał przydział na mieszkanie w Gdańsku i tam zaczął ściągać całą rodzinę. Kazimierz i Zygmunt zostali pochowani w trójmieście. Halina wyjechała w okolice Garwolina.
Umieszczenie olejników w drzewie genealogicznym Gołaszewskich: http://golaszewski.myheritage.pl/

Nazwiska powiązane z tymi Olejnikami: Wrzochal, Brzozecki, Gołaszewski

Odpowiedzi (1)

25.09.2023 12:29
Witam nazywam się Maciej Olgierd Brzozecki rodzice to Stanisław i Maria [(z domu Domachowska) ojca rodzice to Jan i Maria dziadek miejsce urodzenia Litwa