Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Ukraina - przekraczanie granicy samochodem

13.11.2011 12:10
Przekraczając granicę samochodem należy się przede wszystkim przygotować na kolejkę - w obie strony, chociaż jadąc w nocy i to z soboty na niedzielę bardzo często kolejka to 2 samochody. Potrzebny oczywiście paszport i dokumenty samochodu. Jeśli samochód nie jest nasz trzeba spisać z właścicielem umowę użyczenia - potwierdzić ją notarialnie -i przetłumaczyć to na ukraiński. Potrzebne także ubezpieczenie - Zielona Karta.

Na granicy ustawiamy się kolejce "nic do oclenia" - chyba że przewozimy jakieś specjalne rzeczy. Granica składa się z części polskiej i ukraińskiej - w każdej po 2 okienka. Najpierw przychodzi do nas strażnik i prosi o otwarcie bagażnika. potem w 1 okienku pokazujemy paszporty, w drugim dokumenty samochodu. To samo jest po stronie ukraińskiej. Dostajemy tam jednak ważną karteczkę na której musimy mieć 2 pieczątki - tą karteczkę oddamy po opuszczeniu granicy na bramce. Jeśli nie ma pieczątek to znaczy że nie dopełniliśmy wszystkich formalności i nas zawrócą (i będą źli).
Przekraczając granicę procedura jest ta sama. Poszporty - (Paszportnyj) i cło (Mytnyj).

Przed stanięciem w kolejce dobrze jest skorzystać z toalety na stacji benzynowej. Na granicy są toalety, ale lepiej nie zwracać uwagi.

Kolejka -w zależności od przejścia mogą się tu dziać różne rzeczy. Na ogół część cwaniaków - tzw "mrówek" chce jak najszybciej przekroczyć granicę i się nawzajem wpuszczają. Trzeba więc pilnować swojego miejsca i ustawiać się niemal zderzak w zderzak.

Najmniej obciążone jest przejście w Krościenku - ale tam po stronie Ukraińskiej droga jest FATALNA !!!!!! - Dziur są takie że z lupą szuka się w nich resztek asfaltu. Zanim dojedzie się do Starego Sambora mija godzina. Jednak kolejka w przejściach bardziej na północ trwa czasem 5 godzin. Może więc warto.

Komentarze (5)

28.11.2013 10:27
Dzień dobry, Panie Marcinie!

Chciałam tylko dodać, że poświadczone notarialnie upoważnienie na samochód może być również przetłumaczone na język rosyjski. Od dłuższego czasu i takie są tolerowane. Zdarza się, że nawet nie muszą być poświadczane notarialnie. Wystarczy pieczęć okrągła tłumacza przysięgłego. Wiiem o tym z własnego doświadczenia tłumacza.

Pozdrawiam
20.11.2014 17:51
Jak teraz wygląda przekraczanie granicy z Ukrainą? czasowo i ogólnie?
Może ktoś też coś wie o granicy rumuńsko-ukraińskiej?
20.03.2015 20:14
Za późno trafiłem na ten wątek.. nie miałem aktu użyczenia i lipa
14.07.2016 01:02
Ogólnie z podróżowaniem na własną rękę po ukrainie jest problem... łapówki i niemili policjanci to codzienność...
17.11.2017 09:14
Jak teraz wygląda przekraczanie granicy z Ukrainą? czasowo i ogólnie?
Może ktoś też coś wie o granicy rumuńsko-ukraińskiej?

rumuńską-ukraińską przekraczaliśmy w punkcie Sołotwyno-Sighetu Marmației, kolejki minimalne, malowniczy most 3 min jazdy przez rzekę i jesteś w Sighetu