Amadej Aba, ur. ok. 1240, zm. 5.9.1311 Koszyce, syn Dawida. Wojewoda węgierski, żupan spiski i palatyn węgierski o ogromnej strefie wpływów ięgające Zakarpacia. Prawd. fundator zamku w Lubowli i wielu innych miejsc. Był również związany m.in. z zamkiem Szaryskim (ob. Słowacja) - co może być związane z pochodzeniem polskiej rodziny
Szurowskich. Z Polską związany po okresie zamachu na rodzinę królewską, kiedy przeciwnicy króla Węgier wygnali go z zamku w Lubowli. Wg wszelkiego prawdopodobieństwa jest protoplastą rodzin, lub choćby źródłem nazwy, herbu
Amadej.
Na przełomie XIII i XIV wieku Amadej Aba był najpotężniejszym z węgierskich możnowładców, uzyskując w podległej sobie prowincji niemal niezależność. Po raz pierwszy pojawił się u boku króla Władysława IV w bitwie pod Suchymi Krutami w 1278 roku. W roku 1280 został komesem (ispán) Hermanstadt (ob. Sybin), a jego głównym zadaniem stało się sprawowanie władzy nad tamtejszymi Sasami. Od lat 80. XIII wieku walczył pomyślnie z Kumanami. W latach 1283-1285 po raz pierwszy był sędzią królewskim (iudex curie regiae, węg. országbíró, dosł. sędzia krajowy). W latach 1288-1301 wielokrotnie pełnił urząd palatyna (węg. nádor). W roku 1288 otrzymał go po raz pierwszy, rok później – utracił, aby po raz drugi zostać sędzią królewskim. Jednak w roku 1290 zbuntował się przeciwko królowi Władysławowi IV, gdy ten zajął jeden z jego zamków – Tokaj. Król miesiąc później umarł (lipiec 1290), a jego następcą został Andrzej III – ostatni król Węgier z dynastii Arpadów. Amadej Aba był wiernym stronnikiem króla Andrzeja aż do jego śmierci w 1301 roku – mimo że ten kilkakrotnie odwoływał go ze stanowiska palatyna i znowu nań przywracał. Po śmierci Andrzeja III został zwolennikiem Karola Roberta na tron Węgier. Z nim oraz z księciem Styrii Rudolfem III Habsburgiem zawarł w Pożoniu (obecnie Bratysława) sojusz przeciwko Wacławowi. W roku 1307 jako palatyn wziął udział w sejmie w Rákos (obecnie w granicach Pestu), uznającym Karola Roberta za króla, zaś w 1309 – w jego koronacji. W 1308 został komesem Spiszu. W 1310 negocjował w Szeged z wojewodą siedmiogrodzkim Władysławem Kánem (László Kán) warunki poddania się tego ostatniego pod władztwo Korony Węgierskiej. W połowie roku 1310 Amadej popadł w niełaskę u króla Karola Roberta i został pozbawiony stanowisk. Skutkiem był bunt Aby. W roku 1311 zamierzał zdobyć Koszyce, ale został zabity w potyczce przez tamtejszych Sasów. Po śmierci jego synowie również walczyli przeciwko królowi, sprzymierzając się z panem Górnych Węgier, Mateuszem Czakiem, ale zostali pokonani w bitwie pod Rozgony (ob. Rozhanovce k. Koszyc) w roku 1312. Bitwa ta zakończyła okres wpływów rodu Aba na historię Węgier.
Amadej Aba ze zdobytych i odziedziczonych terytoriów stworzył praktycznie niepodległą prowincję. Po ojcu odziedziczył wraz z bratem zamek Nevicke (obecnie na Zakarpaciu) oraz prawdopodobnie Szokoly (obecnie Sokol' koło Koszyc). Jego rodzina stała się jedną z najbardziej wpływowych w kraju. W zamian za swoją służbę dla państwa w 1288 roku otrzymał komitat Ung. W pierwsszym dziesięcioleciu XIV w. wszedł w posiadanie zamków Boldogkőváralja, Gönc, Vizsoly i Regéc. W 1310 zajął Lubowlę na Spiszu i Mukaczewo na Zakarpaciu. W swoich posiadłościach Amadej bezprawnie korzystał z prerogatyw królewskich, tzn. nadawał ziemie i przywileje swoim podwładnym. Swój dwór ustanowił w Gönc.
Uczestniczył też w walce o polski tron za co został wynagrodzony przez Władysława Łokietka ziemiami i przywilejami. W latach 1304-1305 wspierał Łokietka militarnie w walkach o tron przeciwko królowi Polski i Czech, Wacławowi II.
Omode (Amadej) Palatyn Węgierski uskutecznił dostatków gdy mu z własną do Polski służył banderyą ca. 1200 wojowników. Rodziny herbu
Amadej mogą pochodzić z jego ziem, lub być z nim związani filiacyjnie, gdyż po 1310 roku ród popadł w niełaskę i być może musiał się chronić w Polsce. Są to jednak jak na razie jedynie spekulacje. Faktem jest jednak, że Mzurowscy herbu Amadej są w posiadaniu kilku wsi, z których dwa większe skupienia to wykrojone z brzegów królewszczyzn pod Lelowem i pod Pajęcznem.
[Semkowicz W., O pochodzeniu ...]Dzieci: Jan, Mikołaj, Dawid, Władysław, Omode (Amadej), Dominik oraz Katarzyna. Z tych Dawid i Dominik zginęli w bitwie przeciwko królowi węgierskiemu Korolowi Robertowi pod Rozgonami koło Koszyc 5.06.1312 roku, a córka wraz z mężem wstąpiła do zakonu.
Być może jego synem był Andrzej Schoen z Barlabas - pierwszy właściciel zamku w
Bobolicach.
[Krzepela J. Księga...]. Zgadza się to z nadaniami dla Amadeja Aby w zamian za poparcie w staraniach o tron królewski. Jeśli by tak było faktycznie wówczas dalszymi potomkami mogła by być rodzina Bobolickich (
Mzurowskich) Jest dość mało prawdopodobne aby rodzina Palatyna otrzymała tylko kilka skromnych wiosek. Wioski zasiedliła raczej dalsza rodzina, lub ludzie przybyli z Amadejem.
Bibliografia
Nies.
Krzepela J., Księga rozsiedlenia za: Monumenta Poloniae historica t. II
Semkowicz W., O pochodzeniu i rozsiedleniu rodu Amadejów w Polsce, w: Miesięcznik Heraldyczny 1912 t 9-10