Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

DUBIECKI

19.02.2012 15:32
Witam!
Poszukuje informacji o rodzinie Dubieckich, przede wszystkim o Feliksie Ogonczyku Dubieckim, podczaszym trembelowskim. Bede wdzieczna za wszelkie dodatkowe informacje.
Gosia

Komentarze (43)

Strona z 3 < Poprzednia Następna >
25.02.2012 13:14
Magdalena Dubiecka...U Miniakowskiego jest troche niescislosci, ...


I właśnie dlatego lepiej jest zamiast podawać linki i odnośniki, po prostu umieszczać informacje konkretną, którą można tutaj poprawić potem. Oczywiście źródła opisać w formie bibliograficznej - w tym przypadku wystarczy [Min.] to skrót opisany na naszej stronie bibliograficznej. Linki często stają się nieaktualne i - pozostaje pustka.

a jeszcze lepiej założyć stronę i budować prawidłowe połączenia

Magdalena Dubiecka...Chyba trzeba bedzie zalozyc strone Nykow ...


25.02.2012 13:17


Spis osób pochowanych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Dubiecki Aleksander Gedeon (1824-1868), ziemianin, literat, powstaniec 1863/4, emigrant, kw. Ra, gr. rodz.

Dubiecki Celestyn (1822-1896), publicysta, kw. XXIV1B

Dubiecki Marian Karol (1838-1926), sekretarz Rusi w Rządzie Narodowym- 1863/4, historyk, przyjaciel Traugutta, zesłaniec i podróżnik po Syberii, kw. Ra, gr. rodz.

Dubiecki Mateusz Władysław (1760-1845), ks., prałat i oficjał generalny krakowski, poeta łaciński, kw. La, obok gr. rodz. Goeblów.

http://sowa.website.pl/cmentarium/Cment ... Rakow.html

25.02.2012 13:20
Oto zdjęcia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Marian Dubiecki portret

Marian Dubiecki - zdjęcie portretowe

Marian Dubiecki - zdjęcie z przyjaciółmi

Marian Dubiecki - w gronie przyjaciół

Opis powyższego zdjęcia:
Marian Dubiecki - weteran powstania z 1863 roku w towarzystwie przyjaciół. Od lewej widoczni: Marian Dubiecki, Henryk Wohl, Benedykt Dybowski, Feliks Zienkowicz i Leon Dąbrowski. data: 1885 - 1900

Marian Dubiecki - gabinet

Marian Dubiecki - gabinet

Data 1926 r.

Marian Dubiecki na łożu śmierci

Marian Dubiecki na łożu śmierci

Marian Dubiecki pogrzeb

Marian Dubiecki pogrzeb

Opis powyższego zdjęcia:
Umieszczenie trumny na lawecie z działem. Widoczni uczestnicy pogrzebu.

Data: październik 1926 miejsce: Kraków

Marian Dubiecki tablica pamiątkowa

Tablica pamiątkowa

Opis powyższego zdjęcia:
Tablica pamiątkowa ku czci ś.p. Mariana Dubieckiego, weterana powstania z 1864 roku, wmurowana w ścianę gmachu kuratorium w Równem, gdzie kiedyś uczył Marian Dubiecki. Data wydarzenia: 1926 - 1931. Miejsce: Równe

O takich ludziach musimy pamiętać.
Jurek
25.02.2012 13:29
Aleksander Dubiecki urodzony 01.10.1824 w Futorach/Smolawie? na Wolyniu, jako chyba jeden z niewielu Polakow zostal opisany w "Historycznym Leksykonie Szwajcarii" gdzie przebywal w latach 1864-1868.
25.02.2012 14:18
Jozef Ignacy Kraszewski w swoich "Rachunki: Z roku 1868 (rok trzeci)" tak pisze o Dubieckich:

"Rodzina Dubieckich pochodzi z Wolynia, zamieszkala od dawna w Dubienkiem i Starokonstantynowskiem, ostatniemy czasy podupadla majatkowo, ale wszyscy bracia wychowali sie na ludzi podobnych Aleksandrowi...
Jakis tam swiety duch opiekunczy czuwal u ich kolebki. Aleksander urodzil sie we wsi Smolawie pod Beresteczkiem. Zdaje sie ze nauki jak bracia jego konczyl w Petersburgu lub Moskwie. Byl to czas gdy z katedr wialo liberalizmem na przekore Mikolajowi, gdy mlodziez goraco rwala sie do nauki. Wszyscy Dubieccy mieli znakomite daryumyslowe, a zamilowanie pracy nadtwyczajne. Kazdy z nich umial kilka jezykow, wyuczywszy sie ich bez nauczyciela.
Niezmierna, goraca, czynna milosc kraju i wyobrazenie o swietosci obowiazkow wzgledem niej, gorowalo u nich nad wszystkiem. Ubostwo, niebiezpieczenstwo, nie ustraszalo ich, milosc rodziny nie powstrzymala. Aleksander byl z natury milczacy, zamkniety w sobie, caly wewnatrz zwrocony i skupiony; wole, wyrobil zawczsu jako sprezyne potezna zycia; nauke uwazal niemal za srodek tylko pomocniczy do cnoty... Najwyzsza zas cnota dlan byla ofiara.
W r. 1861 za manifestacje i znajdowanie sie na pamietnej uroczystosci Unji Horodelskiej, wywieziony zastal do Wiatki. Ztad pisywal artykuly do pism warszawskich, niekiedy podpisujac je - Ogonczyk. W listopadzie 1862. r. wrocony z wygnania nieustraszony ta proba, wszedl zaraz do organizacji i czynnie zajal sie nia w pow. Dubienskiem. W Kwietniu 1863. gdy znowu byc mial pochwyconym, zdolal ubiedz do Galicji. Tu pelnil obowiazek komisarza cywilno-wojskowego przy Leszku Wiszniewskim, ktoremu towarzyszyl na plac boju. Z oddzialem tym napowrot wszedl do Galicji i zajmowal sie zakupnem i przeprowadzaniem broni na Wolyn, z rzadka sumiennoscia sobie wlasciwa. Aresztowany przez Austryjakow w Listopadzie 1863. r. osadzony w fortecy, uwolniony byl w r. 1864.
Udal sie naowczas do Szwajcarji i postanowil praca zarabiac na zycie... ale jakaz praca? Oto ze szczuplego bardzo fundusiku kupiwszy obrazkow, olowkow, papieru i papierosow do ktorych wyrobow nalezal, watly, slaby, z ciezkim pudlem na plecach, pieszo jako przekupien, od wsi do wsi, od domu do domu obchodzil Szwajcarja i czesc poludniowych Niemiec. - Wkrotce po rozpoczeciu tej wedrowki poczul sie nie bardzo zdrowym, goraczka go trawic zaczynala, kaszel dusil, ale to go nie powstrzymalo.
Grosz zarobiony z takim trudem nie na siebie obracal, dzielil sie nim a raczej oddawal go, zyjac suchym chlebem niemal, z prostota anachorety, z zaparciem sie meczennika dobrowolnego. Z tego grosza wydrukowal on w Bendlikonie, swoj poemacik "Rozbitki".
Pan A. Giller opowiada ze w Einsiedeln przechodzac kraj tak, zastal rannego Polaka niemajacego czem oplacic gospody i odchodzac wreczyl gospodyni pieniadze, zaklinajac ja, aby nie wyjawiala kto za niego zaplacil.
...
Nareszcie miara sil sil sie przebrala, upadac zaczal nie na duchu, ale na zdrowiu. - Zona i dzieci w kraju, brat w kopalniach syberyjskich, ojczyzna zaparta i opuszczona, nedza dokola... dobily go.
...
W Poznaniu zaniemogl, hr... zabral go ztamtad do Krakowa. otoczyl opieka troskliwa, ale juz zycia nie stalo w biednym czlowieku. Zgasl d. 27. Pazdz. 1868. w r. 42 zyciy. Pochowany w Krakowie. W chwili zgonu poslalismy mu z Syberji otrzymana wiesc o smierci brata.
...
Czemuz tak swietych prawdziwie ludzi nie kanonizuja...?? Uczuciem religijnem, pokora, meztwem, ofiara, byl to prawdziwie swiety czlowiek...
Niech odpoczywa w pokoju, ktorego nie mial za zycia. - "
26.02.2012 10:58


Miejscowości związane z Rodem Dubieckich

BATOWICE

to jedna z 19 wiosek tworzących Gminę Zielonki (powiat krakowski, województwo małopolskie).

Nazwa Batowice po raz pierwszy pojawiła się w kronikach w 1344 roku, jako Bathovicze. Wioska była wówczas własnością biskupów krakowskich. W latach dwudziestych XVII wieku wybudowana została kapliczka, która dochwała się bez większych zmian do naszych czasów. W 1676 roku król Jan III Sobieski ustanowił cło w Batowicach na Dłubni. W drugiej połowie XVIII wieku wieś należała do kapituły krakowskiej, liczyła ponad 150 mieszkańców, znajdowały się tu dwie karczmy i młyn. Następnie przeszła do rąk Ignacego Laskiewicza, zamożnego kupca. W początkach wieku XIX była własnością ks. Mateusza Dubieckiego, poety i kaznodziei. W testamencie przekazał ją rodzinie Bieńkowskich.

26.02.2012 11:14


RACIBOROWICE

Mamy dwie informacje sprzeczne ze sobą jeżeli chodzi o imina

Cmentarz parafialny w RACIBOROWICACH

Najciekawsze grobowce

W kościele są wmurowane w ścianach pomniki nagrobne Jana Ogończyk Dubieckiego zmarłego w 1767 r., Katarzyny z Marcinkowskich Frankiewiczowej zmarłej w wieku 28 lat w 1881 r., która pozostawiła w boleści męża z trojgiem dzieci, płyta Anny z Lipia, żony niejakiego Linka, prawdopodobnie dzierżawcy Batowic w XVII wieku

Kościół p.w. św. Małgorzaty w Raciborowicach

We wnętrzu wyróżnia się ołtarz główny w stylu barokowym z krucyfiksem z 1440 roku, znajdujący się w ołtarzu bocznym obraz Matki Boskiej Śnieżnej z Dzieciątkiem z 1526 roku, renesansowa płyta nagrobna ks. Walentego Brzostowskiego (zm. 1586) i trzy epitafia: dwa renesansowe z XVI wieku - Mikołaja i Jana Rajskich i Anny z Lipia Linkowej oraz jedno klasycystyczne Jerzego Dubieckiego z 1767 roku

.
26.02.2012 11:25
Cmentarz Kraków-Cmentarz Rakowicki

Maryan Dubiecki

Członek Rządu Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej podczas Powstania Styczniowego 1863
26.02.2012 11:55
Witam!
To bardzo ciekawa dla mnie informacja dotyczaca Batowic - przekazanie ich w spadku rodzinie Bienkowskich. Otoz X. Mateusz Dubiecki mieszkal w Krakowie przy ulicy Koletek 9 i rowniez ten dom przepisal rodzinie Bienkowskich. Kim byli ci Bienkowscy? Czy jest mozliwym, ze mial on siostre, ktora wyszla za maz za Bienkowskiego?
A tak przy okazji - po upadku Powstania Warszawskiego babcia moja z moim tata musieli opuscic Warszawe - przeniesli sie do Krakowa (reszta rodziny tez) i zamieszkali przy ulicy Koletek o ile pamietam wlasnie 9 (dokumenty sa u mojej mamy, musze to przy okazji koniecznie sprawdzic). Przypadek???
26.02.2012 18:00
Wykaz dóbr ziemskich skonfiskowanych przez rządy zaborcze w latach 1773 -1867

Na podstawie książki „Wykaz dóbr ziemskich skonfiskowanych przez rządy zaborcze w latach 1773 – 1867” Janusza Iwaszkiewicza

Werbiczna - gub. Wołyńska - Dubieckiego Tepezjusza. Pow. Kowelski. - konfiskaty na Litwie i Rusi po r. 1831

Źródło :

http://www.stankiewicze

Różne informacje - część IV
26.02.2012 18:58
INFORMACJE GEOGRAFICZNE ZWIĄZANE Z NAZWISKIEM DUBIECKI

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego
26.02.2012 20:28
Witam!
W Zintegrowanym Systemie Informacji Archiwalnej znalazłem takie dane:

1. Tytuł: Sprawa dóbr Podhorzec przez Władysława Wacława Michała Rulikowskiego Kazimierzowi Dubieckiemu
Daty skrajne: 1856-1856 1 dokument
Archiwum Państwowe w Lublinie
Dokumentacja aktowa
Z zespołu: Archiwum Rulikowskich 35/81/0/3/31
2. Tytuł: Kazimierz i Eustachy Dubieccy - rozliczenia dot. dóbr Podhorce. Poręczyciel Władysław Wacław Michał Rulikowski
Daty skrajne: 1857-1859 2 dokumenty
Archiwum Państwowe w Lublinie
Dokumentacja aktowa
Z zespołu: Archiwum Rulikowskich 35/81/0/3/32

Niestety nie ma skanów, ale może na coś się przydadzą te dane.

Jurek
28.02.2012 12:12
Opis Powiatu Kijowskiego

Autor:

Rulikowski, Edward Leopold (1825-1900)

Współtwórca:

Dubiecki, Marian (1838-1926)


ADAM DUBIECKI - Miecznik

Śląska Biblioteka Cyfrowa
28.02.2012 13:20
Tutaj są wszystkie wystąpienia dot. Dubieckich w Słowniku Gogr. Kr.Pol. - opisane w naszej czytelni (link automatyczny do wyników wyszukiwania - czyli że jeśli ktoś dopisze nowe informacje - również się wyświetlą pod tym linkiem)

Dubiecki w Słowniku
28.02.2012 13:21
Kościół prawosławny w latach 1596-1632

Dubiecki Erazm, namiestnik biskupa przemyskiego

Zygmunt III wydał uniwersał, w którym nakazywał, ażeby unici i prawosławni pozostawali ze sobą w pokoju do czasu jego powrotu ze Szwecj. Uniwersał króla nie zahamował konfliktów wyznaniowych. Niektórzy biskupi łacińscy domagali się, by wszyscy władycy prawosławni przyłączyli się do Kościoła rzymsko-katolickiego, a wierni uznali władzę papieża. Biskup katolicki w Przemyślu Wawrzyniec Goślicki, ekskomunikował władykę prawosławnego Michała Kopysteńskiego i spowodował przekazanie dóbr tego ordynariusza w ręce unity Erazma Dubieckiego
28.02.2012 14:29
RUŚ

CZASOPISMO POŚWIĘCONE DZIEJOM J KULTURZE
UKRAINV, PODOLA, WOłVNIA I RUSI CZERWONEJ


ROCZNIK I.

ZESZYT 1.

LWÓW 1911

Śląska Biblioteka Cyfrowa

Seweryn Dubiecki
,,był synem Dyonizcgo Dubieckiego, marszałka powiatu kowelskiego. Mógł on, przybywszy do Żytomierza
uwolnić się od dalszej przymusowej podróży, ale ojciec kazał mu
towarzyszyć Kołłątajowi do Moskwy, gdzie rok przebył, aż do cbwili
uwolnienia podkanclerzego.,,
cytat z książki
28.02.2012 17:05
Staram sie wlasnie zebrac razem roznych Dubieckich - interesuja mnie w tej chwili dane wlasciwie tylko z terenow wschodnich, przede wszystkim Wolyn. Okazuje sie, ze troche Dubieckich tam bylo. Nie jest tylko latwo ustalic koligacje miedzy nimi. Miejscowosci z nimi zwiazane to przede wszystkim Rybcza i Smolawa.
Gosia
28.06.2013 08:22
Witam, mój dziadek nazywał się Antoni Dubiec, urodził się 26.09.1889 w Ostropolu. Był oficerem i policjantem, w 1939 jako porucznik rezerwista trafił do niewoli sowieckiej,więziony w Starobielsku, w 1940r. zamordowany w Charkowie.
Był synem Józefa i Emilii.

Z dokumentów zachowanych w CAW wynika, że pochodził ze szlachty wołyńskiej powiatu zasławskiego.
Może nazwisko Dubiec ma coś wspólnego z nazwiskiem Dubiecki ?
16.10.2013 19:52
Krystyna Magdalena Leontyna NYKO
c. Karola Stefana i Pawliny z Frankowskich
ur. 28 czerwca 1841 r.
zam. Płużne, par. Ostróg
AGAD Ks. Metr. Diec. Łuckiej, sygn. R, s. 8R, poz. 65.
16.10.2013 19:53
Magdalena Wiktoria NYKO
c. Karola Stefana i Pawliny z Frankowskich
ur. 12 października 1842 r.
zam. Płużne, par. Ostróg
AGAD Ks. Metr. Diec. Łuckiej, sygn. 881, s. 15V, poz. 87.
Strona z 3 < Poprzednia Następna >