Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Magierów

26.03.2012 22:13
Witajcie-odwiedziłam z mężem miejsce urodzenia mojej Mamy.Magierów jest też miejscem wiecznego spoczynku moich Dziadków.Daleka droga około 800 km w obie strony,fatalna droga i fakt że dopiero wróciliśmy powoduje że na tym zakończę dzisiejszy wstęp do całej historii,którą mam zamiar przedstawić. Pozdrawiamy Marysia i Leszek.

Witajcie-Mama moja Rozalia Puszka po zamordowaniu Jej ojca Wojciecha Puszka z resztą Rodzeństwa(matka Agnieszka umarła śmiercią naturalną wcześniej)uciekali do Polski,gdzie zmarła w 1996r.Zdarzenia,które opisuję w dużym skrócie, miały miejsce we wsi Krzemionka koło Magierowa. Dziadek Wojciech został wd.relacji mojej Mamy i cioci Katarzyny która jeszcze żyje,przed ich wyjazdem pochowany na cmentarzu w Magierowie,gdzie spoczywała już babcia Agnieszka.Tyle na dziś. Pozdrawiamy Marysia i Leszek.

Witajcie-Babcia Agnieszka Puszka zd.Niedźwiecka zmarła naturalną śmiercią w 1940r. pochowana w Magierowie, Dziadek Wojciech Puszka został zamordowany w 1943r.we wsi Krzemionka ,pochowany w Magierowie,prosimy o jakikolwiek ślad po Nich,(metryki,akty ślubu,zgonu itp.) a przede wszystkim wskazanie miejsca pochówku abyśmy mogli Ich odwiedzać.Szukaliśmy śladów na cmentarzu w Magierowie,narazie bez powodzenia, prosimy o pomoc-Marysia i Leszek.

Odpowiedzi (3)

18.04.2012 03:15
Marysia i Leszek,
Treść Waszego listu wskazuje, że Krzemionka koło Magierowa jest gdzieś za naszą obecną wschodnią granicą (“uciekali do Polski”), no więc za metrykami, aktami ślubu, zgonu itp, na tamtym terenie, zaczynamy patrzeć w miejscowych rejonowych (powiatowych, miejskich) urzędach stanu cywilnego; tam mogą być te najnowsze, stuletnie i nieco starsze księgi metrykalne. Na podstawie mojego doświadczenia z Ukrainy mogę powiedzieć, że ta część poszukiwań jest najtrudniejsza; brak tu legalnego formalnego dostępu do materiałów i taki dostęp trzeba sobie jakoś załatwiać co nie zawsze jest wygodne. Formalne metryki i akty można legalnie uzyskać (300 hrewni od sztuki, ok. 100 zł, plus czekanie) ale nie będzie tam pełnego wpisu jaki zawiera księga i wyciągi mogą ulec przeinaczeniu (np. Jan na Iwana). My przeważnie chcemy robić rozległe poszukiwania.
Na obecnym terenie Polski poszukiwania można też zaczynać w miejscowym urzędzie parafialnym. Są tam niekiedy zgromadzone prawdziwe skarby genealogiczne. Kościelne zasoby archiwalne, kościoła rzymskiego i greckiego na wschodzie były przejęte przez władze sowieckie.
Te starsze poszukiwania możemy robić w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie a także w jednym z archiwów na rozległym terenie dawnej wschodniej Rzeczpospolitej, które przechowuje akty odnoszące się do interesującej nas diecezji. Wszystkie dawne zapisy metrykalne były prowadzone przez kościoły. Adresy do tych archiwów są dostępne na stronach tej Biblioteki.
Jeśli chodzi o znalezienie grobu to wiem, że na Łyczakowie, we Lwowie, można go jeszcze znaleźć. Na innych cmentarzach, jakie widziałem, nagrobki rozpadły się w proch.
Z poważaniem,
Sambor
13.05.2013 15:44
Witajcie
Magierów - pochodzą z tej wsi moi dziadkowie i pradziadkowie o nazwisku Stechnij. Podobno było ich tam mnóstwo. Rodziny posiadały przydomki aby można było się rozpoznawać np. "gilun".
Wiem że niejaki Andrzej Puszka ożenił się w 1892 roku z Marią Stechnij.
Moja prababcia - Anna Świderska ur. 1898 roku pochodziła od (Jan Świderski x Maria Stechnij)- ślub w 1892 roku.
Mój pradziadek - Feliks Stechnij ur. 1897 roku pochodził od (Ludwik Stechnij x Wktoria Kincel) - ślub w 1892 roku.
Gdybyście mieli więcej informacji z Magierowa to proszę o kontakt.
Pozdrawiam
Łukasz
17.03.2020 16:15
Jestem nowym użytkownikiem I nie bardzo wiem czy odpowiadam właściwej osobie, czy też trzem osobom w temacie Magierow.
Nie mniej, moja rodzina Długoszów pochodzi z Zamku, Monastyrka i Pogorzeliska, które były częścią rzym-kat parafii MAGIERóW (grecko-kat parafia nosi nazwę Ruda Monastyrska). Matka babci była z Niedzwieckich. Rodziny Puszka i Stechnyj były licznie 'wżenione' w Długoszów. Posiadam o nich sporo informacji, z AGAD archiwów.
Obecnie pilnie szukam info dot. parafii Magierów z lat 1800- 1918 z ksiąg rzymsko-kat. (nie grecko-kat).
Za info. jak i gdzie je znaleźć byłabym wdzięczna.