Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Czy Romuald Gerasinski/Gierasiński/Gierasieński był moim wuj

23.09.2016 05:11
Od pewnego czasu, o czym wcześniej już pisałem, dręczy mnie genealogiczna zagadka: czy Romuald Gerasiński/Gierasiński/Gierasieński był moim ciotecznym wujem, kuzynem mojego ojca? Poszukując paranteli, która za sprawą babci Heleny Anieli de domo Gerasinskiej/Gierasińskiej aż się sama nasuwa do myślenia, zacząłem grzebać przy tym, bardzo w końcu rzadko występującym — nazwisku. Rodzicami bowiem babci byli pradziadkowie Feliks i Katarzyna z Lepiankiewiczow Gerasińscy/Gierasińscy , występujący w dokumentach metrykalnych takich jak, zapowiedzi przedślubne dziadków, akt ich ślubu , który notabene błogosławił, brat dziadka Stanisława - ks. Bolesław Wodyński proboszcz parafii Nozdrzec, tak samo w zapowiedziach przedślubnych siostry babci Wiktorii, która wyszła za mąż za Jana Kudewicza, czy w akcie urodzin mojego ojca, też dokonanego jego ręką, ale już jako proboszcza z Zaleszan, czy w akcie zgonu ich córki Marii. Postać zaś brata babci Feliksa juniora Gerasinskiego wyłania się z obwieszczenia sądowego, informującego w Gazecie Lwowskiej, że został on kuratorem Jana Kudewicza, restauratora lwowskiego, który zdaniem c.k. sądu stał się — bezrozumny. Początkowo myślałem, że chodzi o mojego pradziadka, nawet się dziwiłem, że c.k.sąd angażuje starego człowieka, do opieki nad zięciem
i tak dotarłem, do brata babki Feliksa juniora o którym w sieci pisano,że był autorem artykułu o gorzelnictwie w Galicji.
Przesłanką wspierająca genealogiczną hipotezę pokrewieństwa Romualda z ks. Jakóbem/Jakubem Gerasińskim jest ich uderzające podobieństwo, wystarczy porównać ich wizerunki...

Odpowiedzi (7)

23.09.2016 05:33
[attachment]14433225_10210555758149093_1571521873360586086_n (1).jpg[attachment]wzmianka z Monitora Warszawskiego z 1824 r..jpgDzięki życzliwej pomocy przyjaciół z Facebooka uzyskałem dostęp do prasowych informacji z XIX wieku , w których poza ks. prałatem Jakubem występują i inni duchowni o tym nazwisku Gustaw,Franciszek,Józef, a także porucznik Ignacy Gerasiński, wszyscy oni żyli pod zaborem rosyjskim .
23.09.2016 05:49
[attachment]porucznik Gerasiński.jpgPorucznik Ignacy Gerasiński musiał uczestniczyć w Powstaniu Listopadowym :
24.09.2019 06:17
[attachment]54212942_2575280169168131_1357090892510396416_n.jpgDodatkowy zamęt w ustaleniu nazwiska babki Heleny Anieli wprowadza czytanie aktu jej ślubu z dziadkiem Stanisławem. Ksiądz, jak pamiętamy brat pana młodego, zapisał ją jako pannę de domo Gierasińską, jej zaś ojciec, mój pradziadek Feliks zgodę na zamążpójście nieletniej córki podpisał jako Gierasieński.
12.01.2020 20:04
[attachment]000ks.Gierasiński Józef.jpgW genealogicznych poszukiwaniach zostałem jakby wiedziony za rękę przez ojczystych przodków doprowadzony do paranteli ze s.b. Anną Jenke z Jarosławia, która okazała się być… prawnuczką brata mojej prababki Katarzyny de domo Lepiankiewicz Gierasińskiej. Osobą łączącą mnie z kandydatką na ołtarze jest mój pradziadek, mąż owej Katarzyny, pochodzący z Pniewa, syn Kajetana i Katarzyny Kwiatkowicz Gierasinskich … Feliks. Według sformułowanej, po przestudiowaniu dostępnych mi dokumentów hipotezy, mój prapradziadek Kajetan był bratem długoletniego proboszcza w Pniowie ks. Walentego Gierasińskiego, który był również bliskim krewnym, może nawet też bratem innego księdza o tym nazwisku … Józefa. Tak można bowiem wnioskować z tego, że kiedy w 1811 roku urodziła się prapradziadkowi Kajetanowi córka Benigna Zenobia, jednym z uczestników, który przybył na uroczystość chrztu do Obrazowa, pokonując, 20-kilometrową odległość był, wymieniony również w akcie jako świadek … ks. Józef Gierasiński lat 29 mający, wicescholastyk w kolegiacie opatowskiej.
Dodatkową przesłanką uprawdopodobniającą to przypuszczenie są daty ich urodzin, najstarszym z nich, był urodzony w 1773 r. Walenty, potem urodzony w 1777 r. Kajetan i najmłodszy z nich Józef urodził się jeśli w 1811 r. miał 29 lat w 1782 roku. Dzieci Kajetana Antoni i Benigna przychodziły na świat w owym Obrazowie, ale mój pradziadek Feliks, który urodził się w 1820 r. już w Pniowie.
Ks.Walenty hipotetyczny stryj pradziadka objął tamtejsze probostwo w 1811 r. i prawdopodobnie ściągnął do siebie swojego brata Kajetana, który w aktach urodzin jego dzieci prezentowany jest z zawodu jako ekonom.
Mimo iż ks. Walenty do swojej śmierci pełnił tam kapłańską posługę, piastując nawet długo urząd miechocińskiego dziekana … nie udało się ustalić jego rodziców.
Nie znaleziono nic na ich temat w archiwum Diecezji Sandomierskiej, a także w zasobach personalnych Archidiecezji Przemyskiej.
Natomiast w wydanym z okazji 200-lecia diecezji sandomierskiej "Słowniku biograficznym księży diecezji sandomierskiej" umieszczone są biogramy aż trzech księży o tym nazwisku. Wprawdzie przy ks. Józefie w "Słowniku" jest podane, że urodził się w 1773 r. i wyświęcony został w 1798 r. ale przypuszczam, że autorzy, jeśli wierzyć metryce z Obrazowa przypisali mu datę urodzin ks. Walentego.
Pozostali księża to Franciszek i Jakub Gierasińscy. W dosyć obszernych materiałach biograficznych na temat tego ostatniego nie ma niestety informacji o jego rodzicach. Jakieś 5 lat temu zastanawiałem się nad tym, czy słynny aktor komediowy Romuald Gierasiński vel Gierasieński jest moim krewnym, wychwyciłem nawet jego podobieństwo do fizjognomii zacnego księdza prof. Jakuba, ale odłożyłem te spekulacje na bok, ze względu na niezgodność terytorialną, oni bowiem żyli pod zaborem rosyjskim, moi Gerasińscy w zaborze austriackim. Teraz, w wyniku odkrycia, iż moi prapradziadkowie Kajetan i Katarzyna z Kwietniowiczów Gierasińscy pochodzą z Obrazowa albo jego okolic, powraca ten domysł z dręczącą mnie siłą
29.12.2020 19:09
Panie Stanisławie,

ciekawym wątkiem w sprawie rodziny Gierasińskich był Piotr Gierasiński, nauczyciel z Opola (również pisany w różny sposób: Gierasieński/Gierasiński/Gerasiński).
Poniżej jeszcze kilka z ciekawszych (i najstarszych) metryk, na jakie udało mi się natrafić:
1. Wieś Zaróg:

[attachment]image.png

Z ciekawostek, w powyższy akcie Stefan jest określany jako stanu szlacheckiego, w pozostałych widnieje już jako włościanin.

2. Rędziny (najstarsze akta dotyczące Gierasińskich jaki udało mi się znaleźć):

[attachment]Marek Ewangelista.PNG

I tutaj warto nadmienić, że w akcie chrztu starszego dziecka (1767) ojciec określony jest literą L., podczas w zamieszczonym akcie jego nazwisko poprzedzone jest literą N.

3. Rzecznów

[attachment]Zawód gierasiński.png

Chrzest Karola Boromeusza Leonarda Gierasińskiego (do imienia ojca, sądząc po różnicy w atramencie w późniejszym okresie, dopisane zostało słowo Urodzony, a o ile dobrze czytam matką chrzestną byka Magdalena Kudlewoczówna.

4. Góry Wysokie

Tutaj występują metryki, gdzie ojcem dziecka jest Urodzony Stefan na stanowisku ekonoma

Wiem też, że wspominany przez Pana ks. Jakub Gierasiński urodził się w Mikułowicach (parafia Wojciechowice) w rodzinie chłopskiej (a tak przynajmniej określone jest we wspominanym przez Pana opracowaniu Seminarium Sandomierskiego-->niestety Seminarium nie posiada metryki urodzenia Jakuba, a a skany z parafii Wojciechowice nie są dostępne ). Jednak biorąc pod uwagę, że zarówno Obrazów, Mikułowice jak i Góry Wysokie znajdują się względem siebie w bardzo bliskiej odległości, nożna zaryzykować stwierdzenie, że wspomniani Gierasińscy byli w jakimś stopniu spowinowaceni.

Osobiście uważam, że rodzina Gierasińskich zmieniała miejsca zamieszkania szukając lepszych, bądź gorszych posad w służbie folwarcznej "(ekonomowie itp.) i z tego powodu bardzo trudno będzie określić miejsce, z którego się wywodzili jej protoplaści (osobiście stawiałbym na okolice Lwowa).

Serdeczna prośba o kontynuowanie wątku, jeśli udało się Panu pozyskać jakieś dodatkowe informacje.

Pozdrawiam
13.01.2021 19:07
Witam,

Panie Stanisławie, z ciekawszych rzeczy jakie udało mi się znaleźć:

1. Karol Leonard Gierasiński, syn Macieja i Julianny z Ziętarskich

https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... te=&exac=1

Co ciekawe, ojcem chrzestnym jest wielebny Walenty Gierasiński.

2. Stary Waliszew 1855, ślub Anastazji Gierasińskiej, córki Macieja i Julianny z Ziętarskich:

https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... te=&exac=1

Jak wejdziemy w metrykę, to zobaczymy że urodziła się w 1822 albo 1833 roku w Niezdowie, parafia Opole Lubelskie

Z Opola Lubelskiego rzut beretem do Kazimierza skąd pochodził aktor Romuald Gierasiński.

Z Opola Lubelskiego pochodził również wspominany przeze mnie nauczyciel Piotr Gierasiński (a przynajmniej brał tam ślub), który leży pochowany na powązkach w Wwa.

Wydaje się, że należałoby przejrzeć dokładnie metryki Opola Lubelskiego. Niestety nie ma ich w formie skanów w sieci.

Pozdrawiam
19.01.2021 10:29
Bardzo dziękuję za informacje.