Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Pułaski Kazimierz - szukam spadkobierców

15.01.2017 01:18
Witaj
Mam trochę informacji o spadku po Pułaskim
Pochodzę od strony matki Teresy Skrzetuskiej-Mermer z rodziny Skrzetuskich, nazywam się Szczepan Mermer http://www.skrzetuski.com.
Kazimierz Pułaski miał 11 rodzeństwa, spotkałem się z publikacją, w której podano 8. Postanowiłem to uszczegółowić, rozmawiałem z kustoszem Muzeum Pułaskiego w Warce, który podzielił moje zdanie, udzielił mi dodatkowych informacji, iż w tatach 90 strona Amerykańska poszukiwała krewnych po Kazimierzu Pułaskim zbierając DNA.
W latach 70 -tych Pułascy postanowili się zjednoczyć w swoich działaniach i doprowadzić do odzyskania spadku. Organizowali spotkania z Konsulem USA, gromadzili dokumentację niezbędną do przeprowadzenia postępowania spadkowego. Okazało się, że nie udało im się jej zgromadzić z uwagi na zniszczenia ksiąg parafialnych
W domu rodzinnym tematy historyczne były często poruszane ze względu na pochodzenie mojej matki, później wraz z jej kuzynem zacząłem zbierać i gromadzić dokumentację rodzinną. Z przekazów moich dziadków wynikało, że jesteśmy spokrewnieni z rodziną Pułaskich poprzez ślub Zakrzewskiego od strony prababci Eleonory Zakrzewskiej – Skrzetuskiej z siostrą Kazimierza Pułaskiego. Niestety nie znam jego imienia. Następnie około 1900 roku Stryj (brak imienia) prababci Eleonory, który był najmłodszym bratem jej ojca Edwarda Zakrzewskiego sprzedał swój majątek w Polsce i wyjechał, a raczej w tamtych czasach wypłynął do USA w celu rozpoczęcia postępowania spadkowego. Po jakimś czasie powrócił do Polski z wiadomością iż Sąd USA przyznał spadek, lecz pod warunkiem, że spadkobiercy zamieszkają w USA.
Być może ktoś z Pułaskich odezwie się do mnie, razem będzie nam raźniej w poszukiwaniu rozwiązania.

Szukam osób zainteresowanych powyższymi informacjami. Być może znajdzie się zapalony historyk adwokat, który profesjonalnie zechciał się zając tą sprawą.
Pozdrawiam
Szczepan Mermer

Odpowiedzi (1)

22.06.2021 19:36
Dzień dobry,
Przed drugą wojną światową temat ten był drążony przez moją rodzinę. Był wynajęty adwokat, którego zadaniem było zgromadzenie stosownych dokumentów. II WŚ przerwała te prace, które podobno były bardzo zaawansowane. Po wojnie, ze zrozumiałych względów, zaległa cisza. Temat powrócił w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Byłem nawet z przedstawicielami naszej rodziny w ambasadzie amerykańskiej. Ale temat znów ucichł.
Moim przodkiem był na pewno Piotr Pułaski, ożeniony z Barbarą Dworakowską. Prawdopodobnie mieszkał lub wywodził się z miejscowości Pułazie Świerże. Być może w późniejszym czasie mieszkał w Sokołach.
Jestem na etapie sprawdzania powiązania Piotra Pułaskiego z Antonim Pułaskim (mężem Antoniny Wojna Orańskiej herbu Kościesza).
Jednym słowem szukam przodków Piotra Pułaskiego, prawdopodobnie urodzonego około 1790 - 1795 roku.
Pozdrawiam.