- Opracowany przez Seweryna Hrabiego Uruskiego,
przy współudziale Adama Amilkara Kosińskiego Tom I, Wa-wa 1904
str. 336
BOROWSKI h. JASTRZĘBIEC. Baronowie i szlachta. Jeden z Cudzinowskich, herbu Jastrzębiec, dostawszy działem majątek Borów, w wojew. Krakowskiem, od niego nazwał się Borowskim; jego potomkowie pisali się już z Borowa, już z też Łagiewnik, innego swojego dziedzictwa. Jan, dziedzic dóbr Łagiewniki, cytowany w Niesieckim bez daty, zostawił siedmiu, a z nich jeden, także Jan, miał synów dziewięciu; od potomków tych dwóch Janów pochodzą liczne linie tego domu. Po Marcyanie, komorniku grodzkim i wiślickim, który w 1647 r. sprzedał swą wieś Rzuchów, w wojew. Krakowskiem, Krzysztofowi Rarowskiemu, z żony Cecylii Izdebskiej pozostał syn Adam. Heronim, syn Jana i Wiktoryi Zarzeckiej, dziedzic dóbr Charlejowa, w pow. radzyńskim, wnuk Macieja, potomek powyższego Adama wylegitymowany w Królestwie 1843 r.
Po Franciszku, subdelegacie grodz. Lęczyckim 1726 r., pochodzący Bogumił, syn Józefa, z żony Honoraty Bobowskiej pozostawił synów: Maksymiliana, burmistrza m. Główna i Wacława, urzędnika górniczego, wylegitymowanych w Królestwie 1845 r.; po Wacławie z żony Teodory Przywarskiej synowie: Julian i Ignacy wylegitymowani 1850 r.
Fabian-Wojciech, dziedzic dóbr Dobrzyniec 1720 r., miał syna Franciszka, a ten syna Tomasza, po krtórym z żony Maryanny Grabowskiej syn Wincenty, dziedzic dóbr Byszów, w pow. łęczyckim, wylegitymowany w Królestwie 1849 r.
Kazimierz, syn Stanisława, dziedzic dubr Kiełce, w pow. łęczyckim 1747 r.; pochodzący po nim: Jan, posesor zastawny wsi Karnice, w pow. kaliskim, Józef i Teofil, synowie Jacentego i Tekli ze Skórzewskich, w 1838 r., a Rafał i Jan, synowie Stanisława i Julianny Hurtig, i synowie Jana z Martyny Krajewskiej, Rupert i Jan, geometra przy Komisyi Skarbu, 1840 r. wylegitymowani w Królestwie.
Roch, syn Michała, współdziedzic wsi Dorposz, w pow. kwidzyńskim 1773 roku, z Róży Bajerskiej miał syna Antoniego, szefa biura w Komisyi Wojny, wylegitymowanego w Królestwie 1838 r., jego syn Aureli wylegitymował się w 1846 r.
Wojciech w 1765 roku kupił majątek Krowice, w wojew. Brzesko-kujawskim, jego potomkowie: Józef, syn Antoniego, dzierżawca dóbr Pstrokonie, w pow. sieradzkiem, w 1837 r., Franciszek, ksiądz proboszcz w Glinojecku, w pow. przasnyskim, w 1838 r. i Jan, w 1852 r., synowie Tomasza i Maryanny Kozłowskiej, wylegitymowani w Królestwie; po Janie z żony Józefy Łukowskiej syn Saturnin wylegitymowany 1852 r.
Józef, stolnik grabowiecki 1791 r., pozostawił syna Stefana, a ten Adama, po którym z żony Anny Szwarc synowie Adam i Seweryn i córki Wanda i Aniela wylegitymowani w Królestwie 1851 r.
Podałem ten rodowód podług dowodów w Heraldyi Królestwa znajdujących się, lecz winienem nadmienić, że Józef, stolnik grabowiecki, został baronem austryjackim i miał tylko jednego syna Kajetana, pochodzenie więc to ostatnie może być od józefa, a nie stolnika grabowieckiego.
Zygmunt, dziedzic dóbr Chmiele i Pogorzele 1766 r., miał syna Melchiora, ten z żony Bogumiły Rychter pozostawił syna Karola, aptekarza w m. Mławie, wylegitymowanego w Królestwie 1843 r.
Linia baronowska. Podług Wielądka i akt złożonych przy wywodzie szlachectwa w Galicyi jej przodkiem miał być Jan, syn Marka, dziedzic części wsi Wysoka, w wojew. Sandomierskiem 1343 r., jego syn Mikołaj miał synów: Andrzeja i Mikołaja; po Andrzeju byli synowie: Jerzy, dziedzic dóbr Potoka 1517 r. i Stanisław, który pozostawił synów: Jana, Macieja i Jakóba; po Janie z żony Barbary Kmita syn Melchior, tego syn Jan, żonaty z Anną Brodecką, miał syna Adama 1683 r., po którym z żony Zofii Wysockiej synowie: Jan, Marcyan, chorąży wojsk koronnych i Andrzej; po Marcyanie z żony Anny Głogowskiej synowie: Jan, Michał i Mikołaj 1702 r. Jan poślubił Salomeę Potocką i z niej miał syna Jana, miecznika owruckiego, po którym z żony Marcyanny Winkler syn Józef, dziedzic dóbr: Wysokiej, Zaryszyna, Sieniawy i innych, stolnik grabowiecki, członek stanów galicyjskich, mianowany baronem austryjackim 1808 r., z żony Jadwigi Wilkońskiej, podwojewodzianki oświęcimskiej, pozostawił syna bar. Kajetana, członka stanów galicyjskich, właściciela Czarnego Dunajca, który z żony Julii Morskiej miał dwóch synów: Teodora i Jana. Bar. Teodor, właściciel Kunaszowa, zaślubił Paulinę Bratkowską i z niej ma córkę Maryjannę, zaślubioną Augustowi Gorajskiemu. Bar. Jan, żonaty z Florentyną Żelechowską, pozostawił syna Antoniego ur. 1859 r. i córkę Zofię, poślubioną Iwonowi Pieniążkowi.
Wylegitymowani w Galicyi: Jan, Wojciech-Michał z Łagiewnik i Józef 1782 i 1804 r.
Wylegitymowani w Cesarstwie i zapisani do ksiąg szlachty: a) okręgu białostockiego, Kacper syn Franciszka, z synami: Melchiorem, Maciejem, Apolinarym, Aleksandrem, Michałem i Ignacym 1836 r., a Cezary, syn Piotra, 1854 r.; b) gub. wileńskiej: Bartłomiej, syn Antoniego, i Jan, syn Sebastyana, z synami: Konstantym i Antonim 1836 r.; Floryan, syn Adama, z synem Leonardem i wnukiem Józefem i Franciszkiem, syn Adama, z synami: Ignacym i Nikodemem 1841 r.; c) gub. mińskiej: Jan, syn Wawrzyńca, Antoni, syn Wincentego, i inni 1841-1863 r.
http://borowski_rodzina.w.interia.pl/her2.htm